SASTANAK VIJEĆA ZA EKUMENIZAM I DIJALOG HBK S VISOKIM PREDSTAVNICIMA CRKAVA U HRVATSKOJ
Zagreb (IKA )
Na poziv predsjednika Vijeća za ekumenizam i dijalog HBK zagrebačkoga pomoćnog biskupa Vlade Košića, održan je 16. studenoga sastanak visokih predstavnika Crkava u Hrvatskoj. Dogovoreno je da sljedeća svjetska molitvena osmina bude obilježena zajedničkim ekumenskim bogoslužjima i na nacionalnoj i na regionalnoj, odnosno mjesnim razinama
Zagreb, 17. 11. 2000. (IKA) – Na poziv predsjednika Vijeća za ekumenizam i dijalog HBK zagrebačkoga pomoćnog biskupa Vlade Košića, održan je 16. studenoga sastanak visokih predstavnika Crkava u Hrvatskoj u prostorijama Tajništva HBK u Zagrebu.
U razgovoru s okupljenim novinarima predsjednik Vijeća biskup Košić rekao je kako su se susreti događali i prije te je on kao novi predsjednik Vijeća samo želio nastaviti s tom praksom. Pri tome je izrazio zadovoljstvo što su se sastanku odazvali svi predstavnici Crkava – srpskopravoslavne, baptističke, evangeličke, reformirane i evanđeoske. Istaknuvši kako su takvi susreti dragocjeni, biskup Košić je rekao: “Oni pridonose boljem upoznavanju kako problema tako i perspektivama koje su nam zajedničke i gdje se možemo zajedno založiti u nastojanjima da pridonesemo onomu što je svima nama zajedničko naviještanje Isusa Krista, naviještanje evanđelja, i prinos naš kao kršćana, doduše različitih denominacija, ukupnom društvu”. Rekao je kako su se na sastanku predstavnici Crkava izvijestili o stanju njihovih zajednica, koji su problemi i kakve su nade i aktivnosti, te se potom razgovaralo o prijedlogu Zakona o vjerskim zajednicama, kako bi se pridonijelo njegovu boljem formuliranju. Predložen je i posebni meukonfesionalni i međureligijski susret na tu temu. “Pred nama su različite ekumenske aktivnosti, kao što je Molitvena osmina u siječnju, za što se već sada pripremamo i želimo što bolje organizirati”, rekao je biskup Košić o temama sastanka, dodavši kako je “najvažnije upravo to susretanje, zajedničko iskazivanje bratskog ozračja i suradnje što kao kršćani doista imamo tako da nikakve teškoće, koje su se eventualno pojavljivale, to nisu umanjile, te da Vijeće za ekumenizam i dijalog HBK tome želi pridonijeti”. Dogovoreno je, naime, da sljedeća svjetska molitvena osmina od 18. do 25. siječnja 2001., koja će se slaviti pod geslom “Ja sam Put, Istina i Život” (Iv 14,1-6), bude obilježena zajedničkim ekumenskim bogoslužjima i na nacionalnoj i na regionalnoj, odnosno mjesnim razinama, a na hrvatski je jezik preveden i svekršćanski molitveni priručnik za tu prigodu.
Na upit novinara je li bilo riječi o dokumentu “Dominus Iesus”, biskup Košić je rekao: “Nekoliko je predstavnika iznijelo svoje shvaćanje kako je zapravo taj dokument Svete Stolice nastavak onoga što je II. vatikanski sabor već rekao. Više njih je to izreklo kako tu nije ništa novo rečeno. No, možda je način, prezentacija i #!tajming#! na neki način bio problematičan, odnosno nisu se svi elementi vidjeli pa su neki reagirali samo na pojedine ulomke, tako da je možda to izazvalo previše prašine i vjerujemo da nam to neće umanjiti naše ekumensko nastojanje. Dapače, mislimo da je ono u usponu i da naši susreti sve više pridonose našem zbližavanju”.
O trenutnoj ekumenskoj situaciji u Hrvatskoj, predsjednik Saveza baptističkih crkava i Protestantskoga evanđeoskog vijeća dr. Branko Lovrec rekao je kako misli da ekumenizam ide dalje, premda je došlo do promjene na čelu Vijeća, biskup Košić zamijenio je dosadašnjeg predsjednika požeškog biskupa Antuna Škvorčevića, te se prema njegovim riječima nastavlja s ekumenskim planovima: “Optimisti smo. Mislim da ne bismo smjeli gledati neke ekstreme koji se negdje na terenu događaju i koji se dadu lokalno riješiti. U načelu pokazali smo i našom nazočnošću na brojnim ekumenskim skupovima koji su se održavali u posljednja 2-3 mjeseca, da se može raditi zajedno, sudjelovati i ono što je nama najbitnije naviještati Radosnu vijest, evangelizaciju. To je i poruka Svetog Oca, dolazi od samog centra, dolazi iz našeg srca, i na kraju iz Svetog pisma”. Govoreći o prijedlogu Zakona o vjerskim zajednicama, dr. Lovrec je istaknuo kako je taj prijedlog svaka vjerska zajednica posebno razmotrila: “Još uvijek smo daleke do samog donošenja zakona, a mislim da su primjedbe koje smo poslali konstruktivne te smatram kako ne treba imati straha o nekakvim novovjekim sektama koje bi preplavile Hrvatsku. I ono što smo sada rekli na ovome našem skupu ovdje, koliko smo mi zauzetiji u navješćivanju Evanđelja, crkvenom radu i sadržaju naših poruka – to će manje biti primamljive nekakve novotarije koje dolaze iz Dalekog ili Bliskog istoka, ili bilo kojeg kraja. Zapravo ovisi o zauzetosti Crkve ne samo u liturgiji, propovijedanju, nego i u sadržaju društvenoga života koji ćemo mi ponuditi mladima, posebice koji se interesiraju mnogo za te neke egzotične, filozofske pravce. Koliko je Crkva jača i zauzetija na svim područjima, to će manje biti opasnosti od nekih drugih”.
Na susretu su uz biskupa Košića i dr. Lovreca sudjelovali tajnik Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog dr. Jure Zečević, biskup Reformirane kršćanske crkve Endre Langh, arhijerejski namjesnik o. Milenko Popović, gosp. Branko Berić iz Evangeličke crkve u Republici Hrvatskoj, tajnik Saveza baptističkih crkava Hrvatske Željko Mraz te dopredsjednik i tajnik Evanđeoske crkve u RH Pavao Moguš i Antal Balog. Svi su sudionici su poduprli međuvjersku snošljivost i suradnju te izrazili žaljenje zbog pojedinih, na sreću rijetkih, izraza nesnošljivosti.