Savez azijskih biskupskih konferencija: Molitva za žrtve i sve koji pomažu
FOTO: Vatican Media // Molitva za Šri Lanku pred crkvom u Kolkati (Vatican Media)
Kolkata (IKA)
Nakon napada koji su se dogodili na Uskrs na Šri Lanki, uhićeno je 40 osoba. Prema posljednjim procjenama, poginulih je 310, a ozlijeđenih 500. Federacija azijskih biskupa izrazila je svoju solidarnost, a Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda osudilo svaki oblik terorizma.
Diljem Šri Lanke s tri minute šutnje obilježen je 23. travnja dan žalosti. Predsjednik Saveza azijskih biskupskih konferencija (FABC) kardinal Charles Maung Bo, poslao je pismo solidarnosti i sućuti nadbiskupu Colomba, kardinalu Malcolmu Ranjithu. Kako prenosi agencija Fides, kardinal Maung Bo izrazio je tjeskobu zbog tragedije koja je milijune nevinih ljudskih života stavila na kušnju upravo na dan proslave pobjede života i dobra nad smrću i zlom.
Dok posvećujem svoje skromne molitve za sve žrtve tog besmislenog nasilja, također se molim za donatore, volontere i spasioce. Moramo moliti milosrdnog uskrslog Gospodina, kneza nade i mira, da podrži sve ljude dobre volje kako bi mogli doprinijeti ublažavanju klime straha i sumnjičavosti koja je nastala nakon eksplozija, ističe se u poruci predsjednika Saveza azijskih biskupskih konferencija, koji je na kraju svojim molitvama za Šri Lanku pridružio molitve braće biskupa i vjernika iz svih zemalja članica Saveza.
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda najoštrije je osudilo niz gnusnih i kukavičkih terorističkih napada na Šri Lanki te istaknulo da terorizam u bilo kojem obliku predstavlja jednu od najozbiljnijih prijetnji međunarodnom miru i sigurnosti. Vijeće, osim toga, smatra nužnim da odgovorni za napade, organizatori i financijeri, budu privedeni pravdi, te su pozvali sve države, u skladu s obvezama određenim međunarodnim pravom, da aktivno surađuju. Konačno, izjavili su da je svaki teroristički čin, bez obzira na motive, zločinački i neopravdan, te se, u skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda, države moraju svim sredstvima boriti protiv takvih i sličnih prijetnji međunarodnom miru i sigurnosti.
Najraširenija religija u Šri Lanki je Theravada budizam, kojemu pripadaju Singalci, najbrojniji narod u toj otočnoj državi. Prema posljednjem popisu stanovništva, Theravada budisti čine oko 70,2% stanovništva. Hindusi i muslimani, kako izvještava agencija Fides, čine 12,6%, odnosno 9,7% stanovništva. Kršćana je, prema popisu iz 2012. godine, oko 1,5 milijuna, a velika većina su rimokatolici. Kršćanska manjina u Šri Lanki, koja čini oko 7% populacije, bila je žrtva nekih sporadičnih epizoda nasilja u prošlosti, ali nikada s takvim brutalnim učinkom, prenosi Vatican News pisanje agencije Fides.