Budi dio naše mreže
Izbornik

SAVJETOVANJE “MLADI I NASILJE” (2)

Zagreb

Zagreb, 11. 5. 2001. (IKA) – Drugoga dana savjetovanja “Mladi i nasilje” koji se održava u Studentskom domu “Cvjetno naselje” u Zagrebu danas 11. svibnja mr. Petar Tomašić održao je predavanje “Ljekovita snaga nenasilja u teologiji Bernharda Haringa”. Prema njegovim riječima, Haring u Isusu Kristu prepoznaje izrazitog heroja nenasilja. Čak i u trenucima kad je osuđen na smrti, Isus je molio za svoje progonitelje “Oče, oprosti im jer ne znaju što čine”. Put smanjivanja nasilja u društvu Haring naziva “socijalnom obranom” koja bi se sastojala od “agresivnog nenasilja”, dakle, ne povlačenja pred agresijom, nego agresivnog promicanja nenasilja. Haring također smatra da je potrebna državna uprava, ali da ona ne smije prekoračiti granicu nužnog korištenja sile.
Prof. Tomislav Ćorić govorio je o političkom nasilju nad hrvatskim sveučilištarcima, a dr. Dražen Lalić pojasnio je simboličko i zbiljsko nasilje među mladima u suvremenoj Hrvatskoj.
O dugoročnim posljedicama seksualnog zlostavljanja u djetinjstvu govorila je mr. Gordana Buljan Flander. Prema njezinim riječima, svjetske statistike pokazuju kako je 38-45% mladih do 18. godine doživjelo neki oblik seksualnog zlostavljanja. Istraživanjem provedenim među studentima Sveučilišta u Zagrebu utvrđeno je da je 25% studentica i 16% studenata do 14. godine doživjelo neki oblik seksualnog zlostavljanja. U 80-90% slučajeva zlostavljač je poznata osoba iz kruga obitelji, bliže ili dalje rodbine kao i obiteljski prijatelji. Prevelika tolerancija društva na te probleme otežava oporavak zlostavljane djece, mišljenja je mr. Flander.
Dr. Irma Kovčo iznijela je mogućnosti zaštite djece od zlostavljanja i seksualnog iskorištavanja, dok su Deniza Divanović i Neven Ricijaš govorili o nasilju u ljubavnim vezama mladih. Prof. Luciano Rossa prikazao je rezultate istraživanja o seksualnom zlostavljanju u studentskim domovima u Zagrebu. Istraživanje je provedeno prije mjesec i pol dana među studentima 4. godine, a kontrolna skupina bili su studenti podstanari u Zagrebu. Rezultati su pokazali kako 95% studenata smještenih u studentske domove nije doživjelo teža seksualna zlostavljanja, dok je taj postotak nešto manji kod podstanara i iznosi70%. Neka obilježja ponašanja mladih s obzirom na nogometnu navijačku pripadnost pojasnio je Pavle Vizek. O mehanizmima društvenog nadzora nad nasiljem govorila je dr. Irena Cajner Mraović, a dr. Dubravka Poljak Makaruha predstavila je mogućnost prevencije nasilja u školama kroz projekt Civitas centra. O ulozi i značenju obitelji i Centra za socijalnu skrb pri zaštiti zlostavljanih djevojaka govorila je prof. Nikica Hamer Vidmar. (i05240hr/kj)