SEMINAR "SALONA FELIX - ANTIČKA KULTURA HRVATSKOG SREDOZEMLJA" U SOLINU
Solin (IKA )
U organizaciji Ministarstva kulture i Konzervatorskog odjela u Splitu od 12. do 14. siječnja u solinskom Domu kulture "Zvonimir" održan je treći klasični seminar "Salona Felix - Antička kultura hrvatskog Sredozemlja".
Solin, 15. 1. 2000. (IKA) – U organizaciji Ministarstva kulture i Konzervatorskog odjela u Splitu od 12. do 14. siječnja u solinskom Domu kulture “Zvonimir” održan je treći klasični seminar “Salona Felix – Antička kultura hrvatskog Sredozemlja”. U tijeku dvodnevnog seminara hrvatski stručnjaci i arheolozi, kroz predavanja, uvodnike i pojašnjenja odabranih poglavlja stručne literature, razmatrali su bogatu ostavštinu hrvatske antičke kulture, a priređena je i arheološka radionica. Središnji dio seminara bio je klasični lektorat, koji je predvodila dr. Bruna Kuntić-Makvić i na kojem su srednjoškolci klasičari i studenti iz Splita, Zagreba i Solina sudjelovali u prijevodu djela “Illyricum Sacrum” koji su priredili isusovci D. Farlati (1667-1724), F. Riceputi (1667-1742) i J. Coleti (1734-1827). Riječ je o velikom djelu u više svezaka, koje vremenski zahvaća period od antike do suvremenosti svojih autora. Gradivo je sređeno i izloženo u skladu s crkvenim ustrojem, prema metropolijama i biskupijama. Polazište je salonitanska, odnosno splitska metropolija kojoj su, zajedno s podložnim biskupijama, posvećena prva četiri sveska. “Illiricum Sacrum” djelo je iznimne vrijednosti koje je izlazilo u rasponu od šezdeset i osam godina (1751-1819). Naime, u tijeku 17., 18. i 19. stoljeća trojica spomenutih isusovaca prikupili su, stručno obradili i protumačili građu o povijesti kršćanstva i Crkve na području što su ga složno i uz suglasnost starješina nazvali Ilirikom, a pritom se mislilo na prostor od tadašnjih kraljevina Slavonije, Hrvatske i Dalmacije na sjeverozapadu do područja današnje Rumunjske i Bugarske na istoku te Albanije i Makedonije na jugu. Za izdanje je najzaslužniji Daniele Farlati, koji je potpisan kao autor na svim svescima Illyricum Sacruma osim posljednjega. Dajući učenicima i studentima iznimno djelo u ruke, stručnjaci i voditelji seminara, među kojima je i konzervatorica Jasna Jeličić-Radonić osvijestili su i njihov osjećaj za poštivanje kulturnog i povijesnog nasljeđa. U drugom dijelu seminara prof. Tiha Dabac održala je predavanje s dijapozitivima pod nazivom “Amfiteatar i gladijatorske igre”, a dr Jasna Jeličić-Radonić tom je prigodom otvorila izložbu “Varia Salonitana”, iz arheološke zbirke Marka Matijevića, na kojoj je prvi put izloženo stotinjak artefakata salonitanske kulture koju je Matijević naslijedio ili pronašao na solinskim gradilištima.
U želji da potaknu mladež na razmišljanje o velikom bogatstvu što ga je povijest tako širokogrudno podarila dalmatinskim krajevima, a osobito Splićanima i Solinjanima, profesori Anđelka Slavić, Mladen Domazet i Mirjana Čerina predstavili su UNESCO-ov pothvat “Svjetska baština u rukama mladih” s kojim se za nedavnoga boravka u Splitu upoznala i hrvatska veleposlanica pri UNESCO-u Vesna Girardi Jurkić te ga ocijenila veoma kvalitetnim i uspješnim.