Šibenik: Glagoljaškim pjevanjem obilježen Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva
Foto: Ljiljana Zmijanović // Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva
Šibenik // Prvić (IKA)
Glazbena škola Ivana Lukačića iz Šibenika u suradnji s Glazbenom školom Josipa Hatzea iz Splita, organirizala je 21. veljače, večer uoči Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva, glazbeno literarni program „Tragom glagoljice u glazbenom vremeplovu“.
Glazbena škola Ivana Lukačića treću godinu zaredom pridružila se obilježavanju Danu hrvatske glagoljice i glagoljaštva te je uoči samoga Dana, održan glazbeno literarni program u Kući umjetnosti Arsen u Šibeniku i posjet otoku Prviću.
Ove godine u suradnji sa splitskom Glazbenom školom Josipa Hatzea organizirala je glazbeno literarni program „Tragom glagoljice u glazbenom vremeplovu“, a na temu Glagoljaško pjevanje – pojam, povijest i značenje za hrvatsku kulturnu baštinu predavanje je održao profesor Mirko Jankov, asistent Umjetničke akademije u Splitu. Tijekom predavanja glagoljaške napjeve su izvodili učenici solo pjevanja i muška klapa Glazbene škole Josipa Hatzea iz Splita. Napjev iz šibenske katedrale i napjev s otoka Brača izveli su Pivaći sv. Jakova. Pjevački odjel Glazbene škole Ivana Lukačića izveo je glagoljaški napjev iz Tisnog i napjev s Prvić Šepurine.
Pjevanjem su se izrazili učenice solo pjevanja Glazbene škole Ivana Lukačića Paula Pirjak, Lucija Orlović, Petra Paškov, Elvira Strunje, Mihela Juranić, Eva Šunjerga, Glazbene škole Josipa Hatzea iz Splita Luka Baković, Rafaela Šegota, Vita Vrekalo, Ana Zoraja, Glazbene škole Blagoje Bersa iz Zagreba Lucija Zmijanović.
Za kraj je nastupio srednjoškolski zbor Ivana Lulačića iz Šibenika pod vodstvom profesorice Ane Gović Blaće. Na flauti je uz zbor nastupila Nikolina Kapitanović i Nora Kašić. Program su pripremile profesorice Sanja Erceg-Vrekalo, Ivana Šutić, Ana Grubić Miškić i Ana Gović Blaće. Klavirska pratnja pripala je profesoricama Iryni Nikolenko i Kristini Pešić.
Sudionici su posjetili otok Prvić, kolijevku glagoljaške kulture gdje ih je toplo dočekao don Božo Škember i gospođa Zlatka Rodin, koja je mladima približila lik i djelo glasovitoga Fausta Vrančića.