Istina je prava novost.

SIMPOZIJ O INVENTARIZACIJI CRKVENIH KULTURNIH DOBARA

Ured za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije priredio je 21. i 22. studenoga simpozij o inventarizaciji crkvenih i kulturnih dobara u dvorani Vijenac te u župnoj crkvi Sv. Marije na Dolcu u Zagrebu.

Zagreb, 22. 11. 2000. (IKA) – Ured za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije priredio je 21. i 22. studenoga simpozij o inventarizaciji crkvenih i kulturnih dobara u dvorani Vijenac te u župnoj crkvi Sv. Marije na Dolcu u Zagrebu.
Simpozij je započeo s radom u utorak 21. studenoga u dvorani Vijenac. Na početku susreta nazočne je pozdravio generalni vikar Vladimir Stanković. Izvješće o dosadašnjim aktivnostima na inventarizaciji crkvenih kulturnih dobara iznio je predstojnik Ureda za kulturna dobra dr. Juraj Kolarić. Istaknuo je kako je 1999. godine osnovao Povjerenstvo za kulturna dobra čiji je zadatak praćenje i zaštita crkvenih kulturnih dobara u Nadbiskupiji. O inventarizaciji umjetničkih i kulturnih dobara kao globalnoj crkvenoj zadaći govorio je povjesničar umjetnosti mr. Horst Karl Unterkofler. Na početku izlaganja iznio je kronološki prikaz konzervatorskih inicijativa Crkve, ustvrdivši kako je okružnica Kongregacije za svećenstvo od 11. travnja 1971. godine “De cura patrimonii historico-artistici Ecclesiae” temeljna norma za znanstvenu inventarizaciju – katalogizaciju. Umjetnost je, kako ističe, sredstvo za promicanje nove evangelizacije i inkulturacije kršćanskog poslanja. Važno je sačuvati njene proizvode, štititi ih, sačuvati ih na životu kao svjedočanstva o povijesti Crkve, iskoristiti ih i poticati te ljudima omogućiti pristup do njih. Prema njegovim riječima, ciljevi inventarizacije su znanstveno obuhvaćanje kulturno-povijesnog nasljeđa u svim njegovim pojedinačnim predmetima i sveukupnoj povezanosti te njihovo istraživanje, potom utvrđivanje vlasništva, a time i ostvarivanje pravne sigurnosti. Ciljevi su i očuvanje, restauracija i zaštita povijesno-umjetničkog nasljeđa te tako i crkvena zaštita spomenika, zatim osiguranje od otuđenja umjetničkih predmeta te internacionalno objavljivanje podataka o povijesno-umjetničkom nasljeđu, iz čega proizlazi globalizacija. Kao najvažniji cilj predavač je istaknuo spoznaju vrijednosti s obzirom na poštivanje i upotrebu povijesno-umjetničkog nasljeđa, a time i pastoralno osvještavanje kao doprinos “novoj evangelizaciji”. U drugom dijelu predavanja mr. Unterkofler govorio je o potrebnim osobinama inventarizatora, njegovu poslu, rezultatima koje postiže te o pitanjima financiranja i rada u javnosti. O inventarizaciji ustanova koje skrbe za crkvenu umjetnost govorili su dr. Đurđica Cvitanović, potom ravnateljica Instituta za povijest umjetnosti dr. Ivanka Reberski, ravnatelj Hrvatskoga restauratorskog zavoda prof. Ferdinand Meder, prof. Mario Braun te predstavnica Muzeja grada Zagreba prof. Hela Vukadin Doronjga. U praktičnom dijelu programa mr. Unterkofler pojasnio je način financiranja i plan inventarizacije te je govorio o pastoralnom aspektu inventarizacije. Dr. Friedrich Fuchs, znanstveni inventarizator Regensburške biskupije, govorio je o kvalifikaciji sastavljača inventara, pripremi za praktični rad na mjestu inventarizacije te o oblikovanju inventara. Na simpoziju su bili nazočni zagrebački pomoćni biskupi Josip Mrzljak i Vlado Košić te brojni stručnjaci. Dubrovački biskup Želimir Puljić uputio je pismo u kojem pozdravlja sve sudionike skupa.