Sirija: Novi apeli za oslobađanje otetih svećenika
Vatikan (IKA )
Navršila se godina dana otkako nema vijesti o isusovcu o. Paolu Dall'Ogliu, koji je nestao u Siriji. O potrazi za o. Paolom i pokušajima uspostavljanja kontakta s otmičarima za Radio Vatikan govorio je nuncij Mario Zenari
Vatikan, (IKA) – U utorak 29. srpnja navršila se godina dana otkako nema vijesti o o. Paolu Dall’Ogliu, isusovcu iz Rima, koji je nestao u Siriji. Pretpostavlja se da su ga oteli islamski ekstremisti bliski Al Qaedi. Predugo je to čak i za mjesto rata i beskonačnoga trpljenja kao što je Sirija, istaknuli su članovi obitelji o. Paola u video poruci koju su objavili na internetu.
Molimo odgovorne za nestanak toga dobrog čovjeka, čovjeka vjere i mira, da imaju dostojanstvo i kažu nam gdje je. Želimo ga ponovno zagrliti, ali smo spremni i žalovati za njim, istaknuli su u apelu.
Kao aktivist dijaloga između kršćana i muslimana, 59-godišnji Dall’Oglio utemeljio je u Siriji, u kojoj živi već 30 godina, ekumensku monašku zajednicu “Mar Musa”, i često je bio uključen u mirovne misije. Prolaskom vremena sve se više strahuje za njegovu sudbinu.
Govoreći za Radio Vatikan o potrazi za o. Paolom i pokušajima uspostavljanja kontakta s otmičarima, nadbiskup Mario Zenari, apostolski nuncij u Siriji, prije svega je istaknuo osjećaje žalosti, ali i nade koji prevladavaju otkako je nestao o. Paolo. Uvijek je potrebno nadati se, sve nadležne instance se trude i ispituju sve moguće smjerove. Informacije su često suprotne, stoga mislim da su otvorene sve mogućnosti, rekao je nuncij te uputio snažan apel odgovornima za otmicu, pozivajući ih na opće osjećaje ljudske samilosti. Imajte samilosti prema dubokoj boli njegove obitelji, i svih koji su ga upoznali i cijenili; dajte vijesti o njemu. Taj moj apel vrijedi i za ostalu četvoricu svećenika – dva pravoslavna biskupa i dva svećenika, jedan pravoslavni i jedan katolički, koji su također još uvijek negdje zatočeni. A to vrijedi i za sve otete osobe, kojih je mnogo, a među njima ima i Sirijaca, i stranaca, napomenuo je nuncij.
Osvrnuvši se potom na opće stanje u Siriji, nuncij je kazao da, nažalost, još uvijek ima područja na kojima se vode oštri sukobi, te spomenuo da su u njima pogođene i neke crkve. U takvom stanju nesigurnosti, ono što najviše zabrinjava jest humanitarni vidik. Sve je više izbjeglih, i sve je veće siromaštvo.
Prema statističkim podatcima Organizacije ujedinjenih naroda, više je od 10 milijuna sirijskih stanovnika, od njih 23 milijuna, kojima je potrebna humanitarna pomoć. U to je ubrojeno i 240.000 opkoljenih ljudi. Sukob je u Siriji, primjerice, već odavno prešao i granice Libanona, stvarajući probleme velikim mnoštvom izbjeglica, koje takvo stanje može prouzročiti u toj maloj zemlji. A sirijska je kriza u posljednje vrijeme prešla i u Irak.
I druge obližnje zemlje trpe zbog posljedica sirijskoga sukoba, o kojemu se, nažalost, sve manje govori, istaknuo je nadbiskup Zenari te dodao da sukob u Siriji postaje zaboravljeni sukob; još se jedna nesreća nadovezuje na tragediju velikoga trpljenja ljudi.
.