Budi dio naše mreže
Izbornik

SJEDNICA PREZBITERSKOG VIJEĆA POŽEŠKE BISKUPIJE

Požega (IKA )

Biskup Škvorčević se osvrnuo na rasprave u pojedinim političkim krugovima i javnim medijima u Hrvatskoj o Crkvi i nekim vjerskim pitanjima te je istsaknuo da bi sve to trebalo potaknuti stručnjake iz crkvenih redova kao i svećenika i vjernika da se uključe u raspravu i u javnosti zastupaju svoje interese i bore se za svoja prava.

Požega, 2. 12. 2001. (IKA) – U Biskupskom domu u Požegi pod predsjedanjem biskupa dr. Antuna Škvorčevića održana je 30. studenog 2001. godine deseta sjednica Prezbiterskog vijeća Požeške biskupije. U uvodnoj riječi biskup Škvorčević je podsjetio na dvadesetu obljetnicu smrti kardinala Franje Šepera, istaknuvši njegovo razumijevanje i posebnu brigu za slavonski dio tadašnje Zagrebačke nadbiskupije, današnju Požešku biskupiju. Osvrnuo se na rasprave u pojedinim političkim krugovima i javnim medijima u Hrvatskoj o Crkvi i nekim vjerskim pitanjima te je naglasio da bi sve to trebalo potaknuti stručnjake iz crkvenih redova kao i svećenika i vjernika da se uključe u raspravu i u javnosti zastupaju svoje interese i bore se za svoja prava. Ujedno, biskup je spomenuo da nas to potiče na zauzetije promišljanje pastoralnog djelovanja Crkve u novim okolnostima te da je upravo to na dnevnom redu sjednice Prezbiterskog vijeća.
U tom smislu biskup Škvorčević, polazeći od činjenica s kojima se susreće na svojim pastoralnim vizitacijama župa upozorio je da u Požeškoj biskupiji traje proces izumiranja i iseljavanja najvećeg dijela seoskih župa i povećavanja gradskih. Stoga je pozvao vijećnike da razmisle o pastoralnom stanju gradova i o mogućnosti da se nešto poduzme u njegovu poboljšanju. Generalni vikar mons. Josip Devčić prikupio je mišljenja župnika iz Novske, Nove Gradiške, Daruvara, Slatine, Pleternice, Kutjeva i Lipovljana i od Provincijalata zagrebačkih franjevaca glede župe Virovitica i Našice te se na temelju toga razvila rasprava, koja je pokazala kako je potrebno postaviti prioritete po kriteriju brojnosti župe, njezine teritorijalne rasprostranjenosti, stanja nataliteta u pojedinim njezinim dijelovima povezano s okolnim župama, dosadašnjem pastoralnom radu te donijeti konkretne prijedloge o rješavanju njihova stanja. U tu svrhu Prezbitersko vijeće izabralo je Radnu skupinu u sastavu msgr. Josip Devčić, fra Marijan Opitz i Branko Šipura, koja će spomenuto pitanje još temeljitije proučiti i dati prijedloge rješenja.
Biskup Škvorčević potom se osvrnuo na Biskupijski dan i njegove zaključke, istaknuvši da je nemoguće organizirati ozbiljan i sustavan pastoralni rad u župi bez Župnoga pastoralnog vijeća te je u duhu kanona 536 § 1 dobio jednoglasnu privolu Prezbiterskog vijeća da se ono što prije osnuje u svakoj župi Požeške biskupije.
O funkcioniranju novoga financijskog sustava u Požeškoj biskupiji izvijestio je ravnatelj Ustanove za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika preč. Vlado Virag. Naveo je podatke koji govore da je sustav dobro zaživio, da u nekoliko slučajeva ima manjih poteškoća, dugovanih određenom nerazumijevanju stvari te je pozvao vijećnike da potaknu župnike da do kraja ove godine organiziraju sjednice Župnih ekonomskih vijeća na kojima će analizirati ovogodišnje materijalno stanje župe i proračunski planirati sljedeću godinu. Izvijestio je također o nedavnom sastanku ravnatelja Ustanova biskupija naše Metropolije u Zagrebu i o pitanjima koja su ondje bila raspravljana glede dogradnje financijskog sustava.
Generalni vikar msgr. Josip Devčić prikazao je zatim stanje gradnji novih crkvenih objekata u Biskupiji, kako bi se mogao izraditi plan potpore gradnjama u idućoj godini. Na temelju izvještaja pojedinih župa spomenuo je gradnju crkvi na ratom razorenim područjima u Lipiku, Đulovcu, Jasenovcu, Gornjem Rajiću, Okučanima, Slavonskom Dubočcu i Voćinu te druge gradnje, kao što je župni stan u Bokšiću. Zaključeno je da svaka župa koja očekuje pomoć od Biskupije treba dostaviti Biskupskom ordinarijatu plan gradnje u sljedećoj godini, izvore financiranja i naznaku očekivane pomoći od Biskupije kako bi se prema prioritetima raspodijelila sredstva koja Biskupija ima na raspolaganju za tu svrhu. Između ostalog razgovaralo se i o poteškoćama oko gradnje svećeničkog doma u Požegi i o uređenju zgrade u Velikoj, koja bi – ako to ustreba – privremeno mogla služiti i za potrebe umirovljenih svećenika.
Pri svršetku sjednice biskupijski ekonom preč. Nikola Jušić izvijestio je vijećnike o stanju Ekonomata i ispunjavanju obveza pojedinih župa prema Biskupiji. (i12013iž/sv)