Budi dio naše mreže
Izbornik

SPLIT PROSLAVIO SVOGA ZAŠTITNIKA SV. DUJMA

Blagdan sv. Dujma

Svečanom procesijom i misom koju je predvodio požeški biskup Antun Škvorčević proslavljen je blagdan zaštitnika grada Splita i nadbiskupije.

Blagdan sv. Dujma, zaštitnika grada Splita i Nadbiskupije dostojanstveno je proslavljen unatoč kiši koja ipak nije spriječila svečani ophod oko gradske jezgre. Za križem i zastavom sv. Dujma, rad akademskog slikara Josipa Botterija Dinija, što su nosili mladići i djevojke u splitskoj nošnji, išli su predstavnici župa, udruga i bratovština sa svojim barjacima, zatim glazbari, folklorne skupine, sinjski alkari i alkarski momci, čuvari Kristova groba iz Vodica i Vrlike, članovi Hrvatskog sabora i Vlade, predstavnici grada Splita i drugih gradova, splitsko-dalmatinske županije, Hrvatske vojske i mornarice, policije, vatrogasnih društava, svećenički i redovnički pripravnici, redovnice, redovnici, svećenici, biskupi.
Svečanu procesiju pjesmom su uveličali Katedralni zbor sv. Duje i župni zbor Gospe od Zdravlja pod ravnanjem mo. don Šime Marovića, a uz orguljsku pratnju mo. s. Mirte Škopljanac Mačina i puhačkog orkestra «Splitski brass quintet». Predvodeći molitvu za vrijeme ophoda i tumačeći obrede, dr. don Ante Mateljan, zazivajući zagovor sv. Dujma, prvo je molio za biskupe da se ne boje zastrašivača i da nikad ne odustanu od jasnoće istine, te potaknuti primjerom biskupa Dujma, mučenika u doba Dioklecijana, i drugih svetih pastira a osobito blaženoga Alojzija Stepinca, mučenika u doba Tita, budu obdareni radošću i snagom, pa i kad im je podnijeti pogrde radi imena Gospodnjega, te da svaka njihova riječ i korak budu svjedočanstvo ljubavi. Za ljude na vlasti i položaju, molilo se da budu pošteni, istinoljubivi, nepodmitljivi, čovjekoljubivi, vjerni i bogobojazni, te da nas Gospodin oslobodi od svih tlačitelja naroda koji zavode neupućene, otimajući kruh udovicama i sirotinji, od svih koji čast svoga naroda prodaju za šaku Judinih srebrenjaka, služeći onima koji Boga i nas mrze, od svih koji su spremni na izdaju, samo da bi bili hvaljeni i zato tuđe interese stavljaju ispred dobra svoga naroda. Molitva je upućena Gospodinu i da nas oslobodi od svih koji se svojim rodom i narodom izruguju, i misle da će procesuiranjima nevinih oprati vlastiti obraz, od svih koji svoje spasitelje i osloboditelje zatvaraju a zločince nagrađuju i propalice za primjer postavljaju, te od svih onih koji svoje mrtve ocrnjuju, blate i mržnji izlažu, koji se odriču Božje istine i pravde radi interesa, kao i od svakog bezboštva koje u propast vodi. U molitvi za mlade ljude, dr. Mateljan se obratio Gospodinu da im otvori oči, da prepoznaju kako #!živjeti kao normalan svijet#! znači živjeti kao normalno dijete Božje, u ljubavi prema Bogu i poštovanju bližnjih, te da prepoznaju put koji im je ići, a to nije ni put totalitarizma, niti neodgovorne slobode, a ponajmanje neki treći put, koji stavlja nadasve čovjeka, zaboravljajući da je nadasve samo Bog, a čovjek tek kad je Božji.
Pozdravljajući okupljeno mnoštvo vjernika ispred katedrale, splitsko-makarski nadbiskup i metropolit dr. Marin Barišić, na početku misnog slavlja pozdravio je splitskoga gradonačelnika Ivicu Škarića i sve predstavnike grada i županije, gradova i mjesta, predstavnika Hrvatskog sabora Luku Rojića, pripadnike vojske, policije, udruga Domovinskog rata, posebno invalide Domovinskog rata. Posebno je pozdravio makedonsku delegaciju koja je pohodila Split i priključila se proslavi gradskog zaštitnika, na čelu s episkopom Gorazdom. Na kraju je nadbiskup Barišić pozdravio splitsko-makarskog nadbiskupa u miru Antu Jurića, zadarskoga nadbiskupa Ivana Prenđu, biskupe splitske metropolije Želimira Puljića, Slobodana Štambuka, Antu Ivasa, Iliju Janjića, pomoćnog sarajevskog biskupa dr. Peru Sudara, predstavnika mostarskog biskupa, mons. Ivana Vukšića, generalnoga vikara banjolučke biskupije dr. Antu Orlovca, generalnog vikara vojnog ordinarijata Joška Šantića, provincijala franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Žarka Maretića i druge provincijale i provincijalke, te sve svećenike i ostale vjernike. Istaknuo je, zatim, da je prije 10 godina kiša odgodila svečanu procesiju, te da ove godine valja zapaziti kako su sudionici proslave bili hrabriji nego tada, odoljevši kiši. Tu na temeljima naše vjere gradi se jedinstvo oko sv. Dujma, na početku 21. stoljeća i trećeg tisućljeća kršćanstva, koje označava i povezanost Slavonije s priobalnom Hrvatskom u osobi predvoditelja slavlja, prvog požeškog biskupa dr. Antuna Škvorčevića.
Ističući kako s radošću i poštovanjem dolazi iz ravne Slavonije u drevni Split kako bi potvrdio duhovno jedinstvo koje naš narod živi već 14 stoljeća na ovim prostorima, mons. Škvorčević je podsjetio da se Split prepoznao u slobodi sv. Dujma, čije štovanje traje 17 stoljeća. Na pitanje, može li se od prošlosti živjeti, odgovorio je sukobom između cara Dioklecijana i sv. Dujma. U Otkrivenju je Ivan ukazao da se pobjeda postiže u krvi Jaganjčevoj, u kojoj su mnogi sazdali svoje živote i svoju krv pridružili krvi Jaganjčevoj. U ovom hrvatskom trenutku, kao da su nam se pomutili pogledi, pa ne razumijemo ni sebe, ni to što nam se događa. Postoje li neki svjetski moćnici, koji poput Dioklecijana imaju moć i vlast odrediti našu sudbinu, pitanje je na koje moramo naći odgovor. No, odgovor postoji već dvije tisuće godina, i odgovor je to neba a ne zemlje, Isusa iz Nazareta. Bog je tako ljubio svijet da nitko tko vjeruje u njega ne propadne nego da ima vječni život. Ljubav je Božja upisana u sudbinu naše Zemlje, kao najčvršća silnica preokreta sudbine naše Zemlje. Isusova je alternativa ljubavi. Radovali smo se kao djeca slobodi svoje domovine, podsjetio je mons. Škvorčević, što smo nakon devet stoljeća postigli neovisnu državu u kojoj ćemo moći živjeti slobodno. Posljednjih smo mjeseci svoju pozornost usmjerili na ono što je negativno i zločesto, a u nadmetanja se ubacila sebičnost i interesi. Sloboda koja je i na smrt spremna, iz ljubavi, jedina je sloboda koja čovjeka oslobađa unutarnjih zarobljenosti i spona. U sadašnjem je trenutku podcijenjena duhovna sloboda. A ljubav uvijek ide od drugoga, i kad mislimo na to da drugome bude dobro, tek nam je tada dobro. To je živio Dujam. Kada se tako živi u politici, tada je to blagoslovljeno djelovanje za opće dobro. Kad se političari brinu za vlastite i stranačke interese, tada politika postaje područje koje zarobljava. Ako se na gospodarskom području djeluje iz sebičnih pobuda, tada postajemo izgubljeni narod, a pojedinačno u svom životu. Ljubav je spremnost živjeti za drugoga. Kad ljudi počnu živjeti protiv drugih, te na radiju, televiziji i u tisku iznose ono što produbljuje podjele, gdje se potiče ono što je protiv drugih, tu se ne rađa budućnost i ne može se opstati ni u sadašnjosti – kazao je biskup Škvorčević.
Pomogao sv. Dujam da nitko ni u Splitu ni u Hrvatskoj ne ostane bez duhovne jasnoće koju je on živio, da ona bude naš mir i naše ispunjenje, kako bismo širili dobro, zajedništvo, poštovanje i razumijevanje. U vremenu u kojemu se podcjenjuje duhovna sloboda i obezvrjeđuje se ljubav, valja ukazati na prave vrijednosti na kojima se gradi dobrobit cijele ljudske zajednice na svim razinama. U središte valja staviti obitelj i ljubav ne protiv drugoga, nego za drugoga, po uzoru na sv. Dujma – zaključio je svoju propovijed biskup Škvorčević.
Za proslavu svoga zaštitnika vjernici su se pripremali devetnicom, na kojoj su sudjelovali župnici i župni zborovi iz Kaštela, Solina i Klisa, te koncertima duhovne glazbe na kojima su nastupili splitski zborovi i solisti te orguljaš Mario Perestegi.
Na svečanoj akademiji u Hrvatskom narodnom kazalištu, poslije svečane večernje i otvaranja svečeve rake uoči blagdana sv. Dujma, dodijeljene su ovogodišnje nagrade grada Splita. A katedralni župnik i kanonik don Zdenko Bralić, u suradnji s gradskim poglavarstvom pobrinuo se da siromašniji građani na blagdan splitskog zaštitnika sv. Dujma dobiju 2.000 besplatnih obroka.