Budi dio naše mreže
Izbornik

Spomen na dr. Branimira Jelića

Dolac Donji (IKA )

U nazočnosti više od tisuću mještana zamosorskih i podmosorskih sela te iz svih dijelova Dalmacije, iz Ernestinova i iz prekooceanskih zemalja, otkriven je spomenik dva metra visoki brončani spomenik dr. Branimiru Jeliću, rad kipara Marka Gugića

Dolac Donji, (IKA) – U Docu Donjem kod Omiša obilježena je 30. svibnja u crkvi Sv. Martina 32. obljetnica mučeničke smrti poznatoga hrvatskog političara, predsjednika Hrvatskoga narodnog odbora i izdavača novina “Hrvatska država” dr. Branimira Jelića koji je umro 31. svibnja 1972.
Rođen je 28. veljače 1905. g. u Docu Donjem. Kao liječnik i intelektualac najveći dio života proveo je u emigraciji djelujući nakon rata i sloma NDH na stvaranju samostalne Hrvatske demokratskim putem. Nije odjevao uniforme ni zagovarao nasilje, a pao je kao žrtva Udbina atentatora u Berlinu, te je bio pokopan na muenchenskom groblju. U povodu toga je misu zadušnicu za pokojnog Jelića, ali i za sve žrtve protekloga rata i poraća koji su žrtvovali svoj život za Crkvu i hrvatsku državu predvodio mr. fra Josip Grbavac, profesor na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju zajedno s don Dragom Rajkovićem, svećenikom koji djeluje među Gradišćanskim Hrvatima u Austriji i župnikom don Nevenom Vukovićem.
Fra Josip u propovijedi je istaknuo kako se “otkako na zemlji živi čovjek, dogodilo mnogo razumnih i nerazumnih revolucija. Revolucija je uzavrela reakcija na nepošteno, ustajalo. Okamenjeno ponašanje određene sredine, protiv čega se borio i pokojni Branko Jelić, koga danas na posebni način unosimo u krug naših misli i molitava”. Govoreći kako je Duh Božji podizao svece i proroke, fra Josip je istaknuo kako nam je u najmračnijim vremenima naše povijesti, u doba razbuktavanja velikosrpstva i komunizma, darovao jednog od najvećih 20. stoljeća, kardinala Alojzija Stepinca i mnoge svećenike i katoličke intelektualce koji su strepili za sudbinu Crkve i Domovine. Zapitavši se tko može dati zadovoljštinu za stradanja, za patnje i boli hrvatskih mučenika koje su Udbine ubojice proganjali i ubijali diljem svijeta, odgovorio je da zadovoljštinu može dati samo Bog jedini, samo nas njegova pravednost može utješiti i navesti na oproštenje.
Nakon mise, nedaleko od crkve na mjestu gdje je 1925. Branimir Jelić sam postavio spomen-ploču kralju Tomislavu na tisućitu obljetnicu hrvatskoga kraljevstva, u nazočnosti više od tisuću mještana zamosorskih i podmosorskih sela, te iz svih dijelova Dalmacije kao i onih koji su za tu prigodu doputovali iz Ernestinova kao i onih iz prekooceanskih zemalja otkriven je spomenik dr. Branimiru Jeliću. Dva metra visoki brončani spomenik rad je kipara Marka Gugića.