Istina je prava novost.

Što znači "mrziti život"?

Papine riječi uz molitvu Anđelova pozdravljenja u nedjelju 4. ožujka 2001.

Draga braćo i sestre!
1. Pred nekoliko dana započeli smo korizmu, doba molitve i pokore koje nas poziva da se na jedinstveni način odmjerimo prema zahtjevima božanskoga Učitelja koji reče: “Hoće li tko za mnom, neka se odreče samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom” (Mt 16,24); i još: “Gdje sam ja, ondje će biti i moj sluga” (Iv 12,26). On se obraća ne samo učenicima, nego svima kad tvrdi: “Tko ljubi svoj život, izgubit će ga. A tko mrzi svoj život na ovome svijetu, sačuvat će ga za život vječni” (Iv 12,25).

2. Što znači “odreći se samoga sebe”, “mrziti svoj život”? Takvi izrazi, krivo shvaćeni, ponekad su dali dojam o kršćanstvu kao religiji koja čovjeka umrtvljuje, dok je Isus došao da čovjek ima život, da ga ima u izobilju (usp. Iv 10,10). Činjenica je da Isus, nasuprot lažnim jučerašnjim i današnjim učiteljima, ne vara. Duboko poznaje ljudsko stvorenje i zna da ono, da bi doseglo život, mora ispuniti stanoviti prolaz, stanovitu “pashu”, upravo iz robovanja grijehu u slobodu djece Božje, zanijekavši “staroga čovjeka” da bi se pojavio onaj novi, od Krista otkupljen.
“Tko ljubi svoj život, izgubit će ga.” Te riječi ne izrazuju prezir prema životu, nego naprotiv istinsku ljubav prema njemu. Ljubav koja to temeljno dobro ne želi samo za sebe i odmah, nego za sve i zauvijek, protivno raspoloženju “svijeta”. Uistinu, život se nalazi slijedeći Krista na “uskoj stazi”; tko pak izabire “široki” i udobni put, daje život u zamjenu za površna zadovoljstva, prezirući dostojanstvo svoje i drugih.

3. Prođimo, dakle, s radošću zahtjevni korizmeni hod nastojeći unutrašnju obnovu provesti u određene osobne, crkvene i društvene odluke. Na tom nam je hodu bliska Presveta Marija koja nam uvijek prethodi u nasljedovanju Isusa Krista i podupire nas kad borba protiv Duha zloće postaje tvrda i teška. Njoj povjeravamo korizmu da cijelom kršćanskom puku bude doba dubokog obraćenja.
Nju također molimo da prati Rimsku kuriju koja će se zajedno sa mnom zaokupiti duhovnim vježbama. Računamo također, draga braćo i sestre, da ćete nas se sjetiti pred Gospodinom kako bi ti dani pozornog osluškivanja Duha Božjega, šutnje i ustrajne molitve donijeli željene plodove duhovne obnove.