Budi dio naše mreže
Izbornik

Stradanja u Zagrebačkoj nadbiskupiji za vrijeme II. svjetskog rata i poraća

4./2000.

Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije "Tkalčić" objedinilo radove dr. Stjepana Kožula temeljene na izvornom arhivskom gradivu Nadbiskupskoga duhovnog stola

Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije “Tkalčić” objavilo je knjigu svoga predsjednika dr. Stjepana Kožula “Stradanja u Zagrebačkoj nadbiskupiji za vrijeme Drugoga svjetskog rata i poraća” u kojoj su objedinjena tri autorova rada prethodno objavljena u tri broja godišnjaka “Tkalčić” (4./2000. – 6./2002.). Kako u uvodniku pojašnjava urednik izdanja dr. Stjepan Razum, radovi su temeljeni na izvornom arhivskom gradivu Nadbiskupskoga duhovnog stola, odnosno okružnicama i odgovorima na njih, koje su Nadbiskupskom duhovnom stolu slali pojedini župni uredi.

U prvom radu naslovljenom “Stradanja u Zagrebačkoj nadbiskupiji za vrijeme Drugoga svjetskog rata” predstavljena su izvorna pisana svjedočanstva koja se čuvaju u pismohrani Nadbiskupskoga duhovnog stola, nastala na temelju okružnice toga Duhovnog stola iz 1943. godine. U okružnici se, kako pojašnjava autor, traži od župnika i župnih upravitelja da opišu sva razaranja i oštećenja crkvenih zgrada, da sastave brojidbene podatke rođenih, vjenčanih i umrlih te vjerskih prelaznika u Katoličku crkvu, iz prethodnoga trogodišta (1940. – 1942.) te da popišu imena i okolnosti svih poginulih župljana. Od tadašnjih 388 župnih ureda odgovore je poslalo njih 157, no, pojašnjava autor, uz te izravne odgovore postoje i druga izvješća o tome predmetu koja su poslali razni župni uredi u različitim godinama tijekom ratnog razdoblja do 1945. tako da su, uzevši u obzir sva izvješća, ovdje predstavljena ratna stradanja u 206 župa tadašnje Zagrebačke nadbiskupije. U tim izvješćima osvjetljuje se sudbina smrtno stradalih svećenika, a popisani su imenom i prezimenom smrtno stradali vjernici u pojedinim župama.

U drugom radu prikazana su pisana svjedočanstva i brojidbeni pokazatelji o oštećenosti i porušenosti crkvenih zgrada za vrijeme Drugoga svjetskog rata i poslije rata do 1951. godine. Te je godine, pojašnjava autor, Nadbiskupski duhovni stol, na poticaj Komisije za vjerske poslove Predsjedništva Vlade Narodne Republike Hrvatske, prikupio podatke o stanju crkvenih zgrada te drugih crkvenih spomenika s područja Nadbiskupije. Na temelju izvješća, ističe dr. Kožul, vidljivo je da je u Zagrebačkoj nadbiskupiji, u Drugom svjetskom ratu uništeno devet i oštećeno 190 crkava, a poslije rata uništeno je i oštećeno 39 crkava i kapelica.

Dr. Kožul se u trećem radu bavi zauzećem župnih stanova i gospodarskih zgrada u Zagrebačkoj nadbiskupiji 1950. i 1951. godine. Autor pojašnjava da je tijekom 1950. i 1951. godine Nadbiskupski duhovni stol poslao u dekanatske i župne urede tri okružnice kojima je zatražio točne podatke o zauzetim župnim zgradama. Prema prikupljenim podacima 1951. godine 53 župe su nepopunjene i njima se upravlja iz susjednih župa, u 25 župa su župni dvorovi i gospodarske zgrade potpuno ili gotovo potpunu zaposjednuti, u 11 župa dvorovi su zaposjednuti većim dijelom, a u sedam župa zaposjednuće se odnosilo na manji dio župnog dvora ili gospodarskih zgrada.

U dodatku knjige objavljeni su bilješka o piscu, popis djela dr. Stjepana Kožula te kazalo osoba, mjesta i pojmova. (ika-kj)