Stručni skup vjeroučitelja Riječke nadbiskupije
Rijeka (IKA )
Podijeljeni mandati vjeroučiteljima - Dr. Jakubin održao predavanje "Metodički postupci u likovnom izražavanju i stvaranju u katehezi i analiza i vrednovanje likovnih uradaka"
Rijeka, (IKA) – Stručni skup za vjeroučitelje osnovnih i srednjih škola Riječke i Krčke (nad)biskupije održan je 7. veljače u velikoj dvorani Teologije u Rijeci.
Uvodno predavanje “Metodički postupci u likovnom izražavanju i stvaranju u katehezi i analiza i vrednovanje likovnih uradaka”, održao je, uz pomoć svojih stručnih suradnika, dr. Marijan Jakubin, metodičar na katedri za likovnu kulturu na Učiteljskoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu te na Katehetskom institutu zagrebačkog KBF-a. Na samom početku, nakon molitveno-meditativnog uvoda, sve su pozdravili predstojnici Katehetskih ureda: mr. Josip Šimac u ime Riječke nadbiskupije, i mr. Anton Peranić u ime Krčke biskupije. Središnji dio Skupa predstavljalo je tematsko predavanje dr. Jakubina, nakon čega je uslijedio skupni rad vjeroučitelja, okupljenih u četiri radionice za osnovnu i srednju školu, koje su predvodili predavač i njegovi suradnici. Sudionike je pozdravio riječki nadbiskup Ivan Devčić, koji je izrazio veliko zadovoljstvo organizacijom Skupa te željom vjeroučitelja za što kvalitetnijim stalnim usavršavanjem. Tom je prigodom podijelio 37 mandata, uglavnom srednjoškolskim vjeroučiteljima, koji time postaju članovi Nadbiskupijskog povjerenstva za pastoral mladih. Završni dio Skupa obuhvaćao je tematsku raspravu i zaključni plenum. Budući da riječka Teologija, za razliku od KBF-a u Zagrebu, čiji je ona područni studij, u svome studijskom programu nema kolegij likovne kulture, prof. dr. Jakubin je svoje tematsko izlaganje započeo upravo tom problematikom i željom da se taj, za vjeroučitelje i sve one koji se bave odgojem i obrazovanjem, uistinu važan kolegij što hitnije nađe u njegovoj shemi. Opravdanost za to dr. Jakubin nalazi u posvješćivanju svrhe i ciljeva školskog vjeronauka, izrečenog Planom i programom od strane Ministarstva prosvjete i sporta RH i HBK, prema kojemu je glavna svrha vjeronauka u osnovnoj školi “sustavno i što cjelovitije upoznavanje katoličke vjere u svim njezinim bitnim dimenzijama, ne samo na informativno-spoznajnoj, nego i na doživljajnoj i djelatnoj razini”. Kao metodičar likovne kulture, dr. Jakubin savjetovao je okupljene da se u konkretnome radu s djecom uvijek vode osnovnim didaktičkim načelom postupnosti, od jednostavnog prema složenom, jer samo taj put vodi istinskome kreativnom stvaralaštvu djeteta.
O nekim konkretnim elementima likovne kulture, kao npr. percepciji, mašti, simetriji, proporciji, ritmu i sl. vjeroučitelji su imali prilike čuti u pojedinim radionicama.
Zaključna misao svih sudionika Skupa bila je jednoglasna potpora prijedloga dr. Jakubina o uvođenju kolegija likovne kulture u koncept studija na riječkoj Teologiji.