Susret animatora za duhovna zvanja u Lovranu
Susret animatora za duhovna zvanja u Lovranu
Lovran (IKA )
Lovran, (IKA) – Hrvatska biskupska konferencija i Hrvatska unija viših redovničkih poglavarica te Konferencija viših redovničkih poglavara organizirali su od 21. do 23. listopada susret animatora za duhovna zvanja u Domu pastoralnih susreta u Lovranu na temu “Pedagogija zvanja”. Uvodno predavanje održao je don Jenko Bulić, župnik župe sv. Ivana Krstitelja na Trsteniku u Splitu i predstojnik Ureda za mlade Splitsko-makarske nadbiskupije, na temu: “Aktualnost i potreba pedagogije duhovnih zvanja u Crkvi u suvremenom svijetu”. Istaknuo je kako je pedagogija duhovnih zvanja interdisciplinarna znanost i stvarnost, zatim je usporedio odgojna mjesta i pedagogiju zvanja te na kraju naglasio aktualnost potrebe pedagogije zvanja.
Drugi dan susreta započeo je molitvom Jutarnje i pozdravom splitsko-makarskog nadbiskupa Marina Barišića. Nadbiskup je, među ostalim, rekao: “Do jučer su ovdje zasjedali pastiri naše Crkve, biskupi, a ovo logičan nastavak zasjedanja na istom mjestu je simboličan i značajan za život naše Crkve u širem smislu, i za nas same. Jer kad se govori o Božjem pozivu i odgovoru ne smijemo zaboraviti da smo mi oni koji imaju iskustvo Božjeg poziva ali i kako se odgovara na taj Božji poziv. Vjerujem da ćemo ovdje još više posvijestiti taj dar. Zahvaljujem svima koji su rado prihvatili da predvode razmišljanja pred nama svima, don Jenku, vlč. Damiru Ocvirku, vlč. Anđelku Košćaku.” Vicerektor u Centralnom bogoslovnom sjemeništu u Zagrebu te povjerenik za duhovna zvanja u Zagrebačkoj nadbiskupiji vlč. Damir Ocvirk govorio je na temu “Pedagogija zvanja u neposrednoj pripravi za svećeništvo: ljudska, duhovna, intelektualna I pastoralna izgradnja”. Istaknuo je važnost pedagogije zvanja na tri razine: pedagogija novih duhovnih zvanja, pedagogija pozvanih i pedagogija pedagoga. Nakon predavanja bio je rad po skupinama u kojima je bila podjela iskustva u animiranju zvanja i razgovor na osnovu predavanja. Rezultati rada po skupinama predstavljeni su u plenumu, nakon kojega je bila molitva Srednjeg časa. Nakon ručka svi sudionici ovoga susreta išli su na izlet u Brseć i Mošćenice gdje su slavili misu koju je predvodio nadbiskup Barišić.
Treći dan započeo je molitvom Jutarnje i euharistijskim slavljem koje je predvodio mons. Braišić, a zatim je mr. don Anđelko Košćak, vicerektor u Zagrebačkoj bogosloviji, održao predavanje na temu “Sluge smo beskorisne! Učinismo što smo bili dužni učiniti! (Lk 17, 10) Ima li naše služenje viziju?” Istaknuo je kako nas poziv uvijek iznova poziva da se okupimo oko Krista i da osluhnemo njegovu riječ. To je temeljni stav čovjeka pred Bogom čije je ime utjelovljena Riječ. Ona nam otkriva uvid u potrebe svijeta i način da se približimo čovjeku. Da se možemo drugome približiti potrebno je najprije vidjeti tko sam ja, tko je drugi, zaključio je don Anđelko. S. Ana Begić iznijela je izviješće o međunarodnom susretu animatora za zvanja koji je održan u Rimu, a s. Damjana Barbarić osvrnula se na europski susret animatorica za zvanja sestara uršulinki. Uslijedila je rasprava o planovima i sugestijama na temu o poboljšanju rada za duhovna zvanja.
Završnu riječ uputio je mons. Barišić, koji je predložio da se svi materijali, osobito objavljeni, skupe na jedno mjesto da mogu biti dostupni svima, te ostvariti još bolju komunikaciju između animatora i krajnjih sudionika pojedinih događaja kao što su Nedjelja Dobrog pastira i Dan posvećenog života. Potaknuo je članove Odbora za zvanja da pokušaju biti na raspolaganju svima za bolje ostvarenje rada za duhovna zvanja, a u tom kontekstu je rekao kako je važno da uvijek pokušavamo govoriti dobro o svojoj braći i sestrama, jer je to put radosnih.