Budi dio naše mreže
Izbornik

Susret biskupa HBK i BK BiH

Priopćenje s redovitoga godišnjeg susreta biskupa Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, Zagreb, 24. siječnja 2005.

Pod predsjedanjem kardinala Josipa Bozanića, nadbiskupa metropolita zagrebačkoga i predsjednika Hrvatske biskupske konferencije, te mons. Franje Komarice, biskupa banjolučkoga i predsjednika Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, u ponedjeljak 24. siječnja, s početkom u 10 sati, u Nadbiskupskom dvoru u Zagrebu, Kaptol 31, održan je redoviti godišnji susret biskupa HBK i BK BiH. Prisustvovali su svi biskupi obiju biskupskih konferencija izuzevši mons. Marka Culeja, biskupa varaždinskoga, mons. Đure Gašparovića, pomoćnoga biskupa đakovačkoga i srijemskoga, te mons. Ratka Perića, biskupa mostarsko-duvanjskoga i apostolskoga administratora trebinjsko-mrkanskoga. U prvom dijelu susreta sudjelovao je i apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Francisco-Javier Lozano.

Na početku su sve prisutne pozdravili predsjednici obiju biskupskih konferencija naglasivši da redovito godišnje susretanje biskupa dviju biskupskih konferencija ima veliko značenje za učvršćivanje dubokih crkvenih veza hrvatskoga naroda koji živi u dvije države.

Posebna pozornost bila je posvećena pitanjima i problemima hrvatske inozemne pastve. Podneseno je izvješće o novim okolnostima u kojima su se našli svećenici, đakoni, sestre redovnice i ostali pastoralni djelatnici u Njemačkoj. Naime, Katolička Crkva u Njemačkoj, suočena s novim izazovima pastoralnoga djelovanja i zahtjevima restrukturiranja postojećih organizacijskih cjelina, nastoji na novi način u dušobrižnički rad uključiti sve one koji su se dosada brinuli za pripadnike pojedinih nacionalnih skupina i njihov vjernički život. To će, uz izazove pred koje postavlja hrvatsku pastvu, pridonijeti produbljivanju eklezijalnih odnosa unutar pojedinih biskupija kao i kulturalnom obogaćivanju tih sredina povezivanjem različitih tradicija koje sve zajedno pripadaju istom stablu kršćanske Europe.

Razmatrani su i zahtjevi za otvaranje novih katoličkih misija u svijetu, osobito u Sjedinjenim Američkim Državama i Skandinaviji.

Cjelodnevni rad bio je prožet isticanjem i zauzetošću za međusobnu suradnju na različitim područjima života i djelovanja Crkve u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Biskupi iz BiH prikazali su stanje i okolnosti u kojima djeluje Katolička Crkva u BiH suočena s mnogim poteškoćama i problemima osobito pitanjima očuvanja vlastitoga identiteta i ostvarivanja jednakih prava s ostalim građanima BiH. Konstatirano je da u tom smislu treba još puno strpljenja i ustrajnosti, premda neka zakonska rješenja bude nadu da se stvari kreću u pozitivnom smjeru. Usprkos svim nedaćama biskupi su istaknuli nadu i snagu vjere katolika u BiH koja ih hrabri da ne klonu već da ustraju u hodu prema budućnosti u koju nose bogatstvo višestoljetne vjerničke i kulturalne baštine u BiH.
Biskupi BiH istaknuli su kako im bratska solidarnost biskupija HBK kao i pohodi biskupa i vjernika iz Hrvatske puno znače jer im daju sigurnost međusobne povezanosti i osjećaj da nisu napušteni i osamljeni. Za njih je također značajan i svaki drugi znak brige i zauzetosti koji dolazi iz Hrvatske, koji ih hrabri da izdrže u svim protivštinama i nedaćama vremena i prostora u kojem žive. To im pomaže i u očuvanju vjerničkog i nacionalnog identiteta koji se u novije vrijeme često dovodi u pitanje jer se nameću određena rješenja i strategije koje ne vode računa o tradiciji i kulturi naroda koji u BiH žive dugi niz stoljeća.
Posebna je tema bila suradnja na području prevođenja crkvenih dokumenata. Biskupi su zaključili da treba nastojati oko što kvalitetnijih izdanja tih dokumenata kako bi služili u izgradnji Crkve i učinkovitosti njenih nastojanja na svim područjima na kojima je Crkva angažirana u današnjem svijetu.
Susret je završio zajedničkom večerom u Nadbiskupskom dvoru.

Tajništvo Hrvatske biskupske konferencije