Susret duhovnih zvanja Derventskog i Doborskog dekanata
Foto: Brankica Lukačević // Susret duhovnih zvanja Derventskog i Doborskog dekanata
Koraće (IKA)
Dvadeseti po redu susret duhovnih zvanja Derventskog i Doborskog dekanata održan je u subotu 9. rujna u Župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Koraću u Bosanskoj Posavini.
Od ukupno 222 Bogu posvećene osobe iz tih dvaju dekanata, okupilo se dvadesetak svećenika, redovnika i redovnica. Pozdravnu riječ uputio je na početku domaćin župnik fra Ivan Marić. U uvodnoj riječi inicijator i koordinator svih dosadašnjih susreta župnik u Globarici kod Maglaja vlč. Ivan Ravlić naglasio je da je, uz to što susretom žele učvrstiti svoje zajedništvo i bolje se upoznati, jedan od ciljeva susreta svjedočanstvo o duhovnom pozivu, kako bi mlade oduševili i pomogli im da ga prepoznaju i odazovu mu se. Ustvrdio je da su susreti takve vrste važni i za obnovu tih krajeva, koji su u zadnjem ratu doživjeli velika stradanja.
„Mi zanemarujemo čovjekovu duhovnu sferu života, previše se usredotočujemo na tjelesne činitelje. Istraživanja sve više pokazuju da bez duhovnosti često ne možemo biti potpuno zdravi, u vremenu kada su sve više prisutne razne negativnosti i tjeskobne situacije. Podršku u ovim okupljanjima, koje traži puno truda, strpljivosti i snage, daje s. Bernardina Ivušić, milosrdnica nastanjena u Osijeku, koja me podržava da ne klonem entuzijazmom“, rekao je uz ostalo vlč. Ravlić.
Razmatranje o temi „Poziv na sveopće bratstvo u enciklici Fratelli tutti. Izvor nosivih moralno-teoloških ideja“ održao je profesor na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu dr. p. Tadija Milikić, SJ. Pojasnio je kako enciklika pape Franje Fratelli tutti govori o bratstvu i socijalnom prijateljstvu, koje omogućuje cjeloviti razvoj ljudske osobe, kako na individualnoj, tako i na društvenoj odnosno globalnoj razini.
„Papa Franjo snažno se oslanja na ljudsko transcedentvno dostojanstvo. Takav pogled na čovjeka i ljudsko dostojanstvo, koji je nadahnut krepošću i ljubavi prijateljstva te osnažen ostalim naravnim i nadnaravnim krepostima, omogućuje istinski susret i dijalog s osobama koje pripadaju drugim kulturama, religijama i civilizacijskim strukturama. Jedino kroz takav dijalog otvaraju se mogućnosti integralnoga razvoja ljudske osobe, razvoja iza kojeg se nalazi potencijal ne samo pojedine ljudske osobe, nego i cijelog ljudskog roda. Upravo istaknuta moralno-teološka refleksija snažna je kritika postojećim društvenim, financijskim i gospodarskim kretanjima koja očituju osnaživanje jaza između bogatih i siromašnih, kako na lokalnoj tako i na globalnoj razini“, rekao je, uz ostalo, prof. Milikić.
U zaključku je naglasio kako opće povelje o ljudskim pravima, koje papa Ivana Pavao II. naziva jednim o najuzvišenijih izričaja ljudske svijesti, papa Franjo ipak smatra, barem kad je u pitanju ljubav prijateljstva, da je vjera u Boga Oca svih ljudi jedini čvrst i pouzdan temelj za priznavanje, poštivanje i ostvarivanje sveopćeg bratstva.
U zajedništvu s jedanaest svećenika i redovnika poslije predavanja, euharistijsko slavlje u župnoj crkvi predvodio je mons. Pero Zeba, umirovljeni svećenik Riječke nadbiskupije i povratnik u Bijelom Brdu. U propovijedi je naglasio entuzijazam svećenika i redovnika koji pred sobom nedjeljom imaju malo stado vjernika i ne gube nadu, već naprotiv vjeru još više jačaju moleći snagu od Boga.
„Iako prvi dojam dolazeći na ovaj susret duhovnih zvanja razočara, čini nas tužnim, posebno kad idemo od Doboja do Bosanskog Broda, vidimo draču, korov, ruševine, pustoš koji su osvojili nekoć živa ognjišta pune molitve i svećeničkih i redovničkih zvanja. Ipak, uvjeravam vas da se na obzoru pojavljuju siluete nade u bolja vremena. Još uvijek naše župe imaju relativno brojne mlade župnike koji svake nedjelje okupljaju malo stado i čekaju bolje nedjelje. Ovo bremenito vrijeme traži hrabre svećenike, ne samo službenike oltara kojima je crkva radno mjesto, nego vatrene svjedoke živoga Evanđelja. Premda su svećenici danas najveće žrtve prihvaćene gender ideologije koja krši ‘rodnost’, prirodu, naučna saznanja i kršćanski poredak stvaranje kakvog je Bog zamislio. Njezini propovjednici su sposobniji od nas. Njihove organizacije obilato su financirane. Imaju najobrazovanije kadrove tzv. PR stručnjake. Imaju na tisuće blogera plaćenih da blate. No, ipak smo mi svećenici za njih Davidi. Naše oruđe je istina, naša snaga je Krist pobjednik. Zato kličemo s blaženim Alojzijem Stepincem: ‘U tebe se uzdam Gospodine’. Stoga dignimo srce Gospodinu“, istaknuo je, između ostaloga, mons. Zeba.
Druženje su nastavili uz zajednički ručak i pjesmu. Sudionicima susreta pridružio se Ivan Šedevi, kojemu je to bila jedna od postaja na hodočašću „Marijanski zavjet za domovinu“. Naime, on je zajedno s hodočasnicima toga projekta krenuo 11. lipnja iz Osijeka te pješačio 1742 kilometara do Dubrovnika. Kako mu to nije prvi put da sudjeluje u tom projektu, odlučio je ove godine zatvoriti krug te je sam pješice krenuo iz Dubrovnika, a planira preko Međugorja doći do Osijeka.
Na poticaj plehanskog gvardijana fra Ante Tomasa, u čijem je samostanu prethodne večeri prenoćio, na svom je hodočašću posjetio Koraće. Putem od Plehana, s kojega je krenuo u jutarnjim satima, do Koraća je molio i svoju žrtvu prikazao za sudionike susreta, s kojima se na kraju mise i fotografirao. Kako bilježi pređene kilometre, ističe da je ukupno do sada prepješačio 2380 kilometar. U popodnevnim satima nastavio je svoj hod prema Osijeku koji će biti zadnja postaja njegova hodočašća u koji planira doći za tri dana. Posvjedočio je kako je nakana njegova hodočašća i ove godina uz osobne nakane bila molitva za domovinu, za branitelje i mir u svijetu.
Sljedeći susret duhovnih zvanja Derventskog i Doborskog dekanata održat će se 7. rujna 2024. u Župi sv. Josipa u Gornjoj Dubici – Doborski dekanat, kada će domaćin biti župnik fra Jozo Puškarić.