U četvrtak
U četvrtak, 15. svibnja 1997. održan je u 10 sati, u župnoj dvorani osječke gornjogradske župe sv. Petra i Pavla, susret katoličkih svećenika Đakovačke i srijemske biskupije i pravoslavnih svećenika eparhije Osječkopoljske i baranjske. S katoličke st
U četvrtak, 15. svibnja 1997. održan je u 10 sati, u župnoj dvorani osječke gornjogradske župe sv. Petra i Pavla, susret katoličkih svećenika Đakovačke i srijemske biskupije i pravoslavnih svećenika eparhije Osječkopoljske i baranjske.
S katoličke strane na susretu su bili Josip Varžić, župnik i dekan baranjskih dekanata, dr. Slavko Platz, profesor na Teologiji u Đakovu i mons. Antun Jarm, član Povjerenstva za gradnju i obnovu crkvenih objekata; sva trojica su ujedno i članovi provedbenog odbora za vjerska pitanja pri vladinu Uredu privremene uprave. S pravoslavne strane na susretu su bili gospodin Ratomir Petrović, tajnik episkopa osječkopoljskog i baranjskog, gospodina Lukijana i arhijerejski namjesnik protojerej stravrofor Srećko Leskovac, paroh u Tenji. Na susretu, koji je održan na poticaj generala Jacquesa Kleina, bio je nazočan gospodin Wojtjeh Kaluza, generalov suradnik za kulturna i vjerska pitanja.
Josip Varžić, župnik Čeminca, pozdravio je sve prisutne i prenio im pozdrave biskupa Marina Srakića i predstojnika ureda Ivice Vrkića. “Rat nas je, nažalost, udaljio. Na nama je tražiti načine da se zbližimo i živimo u miru”, završio je svoju uvodnu riječ Varžić.
Biskup đakovački i srijemski mons. Marin Srakić poslao je sudionicima susreta posebno pismo. U biskupovu pismu između ostalog stoji: “Nakon rata koji je ostavio teške posljedice na našim prostorima započeo je proces povratka prognanih vjernika i svećenika. Zadaća obiju naših Crkava je u tome veoma važna, napose nas pastira kojima je povjerena briga o vjernicima”.
Predstavili su se i pozdravili nazočne i pravoslavni sudionici. Pri tom je gospodin Ratomir Petrović je rekao: “Vidimo, što se ratom postiglo. Pred nama je dijalog, razgovor o miru imajući pred očima Isusove riječi: ‘Blago onima koji mir grade…!’ Danas smo došli, da se malo bolje upoznamo i da razgovaramo kao braća”. Paroh Srećko Leskovac također je pozdravio prisutne.
Nastavio se razgovor o nekoliko pitanja koje je i biskup Srakić u spomenutom pismu preporučio. Nedavno je i katolički župnik iz Tenje, u pratnji UNTAESA, bio na pogrebu u Tenji. Želja je da to bude češće, redovito, ali je za sada je još uvijek potrebno posredovanje, mišljenje i zaštite UNTAES-a. Također je podržan prijedlog da se svećenici, koji svojom službom pokrivaju hrvatsko Podunavlje, kad posjete svoje vjernike, posjete i uzajamno. A, dodano je, bilo bi od velike koristi, da se susreću slično današnjem susretu.
Posebna točka razgovora bila je susret biskupa Marina Srakića i episkopa Lukijana. Nije se mogao odmah utvrditi datum i mjesto, ali postoji uzajamna želja da do takvog susreta uskoro dođe. Pravoslavni su predložili da bi tom susretu bili nazočni i episkop srijemski Vasilije i episkop slavonski (drugi) Lukijan. Spomenut je i već gotovo utvrđeni susret koji priređuje general Klein. General je pozvao i dogovorio dolazak u hrvatsko Podunavlje američkog nadbiskupa Theodora McCarricka, predsjednika Vijeća američke biskupske konferencije za pitanja međunarodne politike, koji bi došao u Hrvatsku 7. lipnja ove godine. S američkim nadbiskupom došao bi i neki od predstavnika pravoslavnih vjernika u SAD.
Susret koji je trajao oko dva sata nastavio se u dobrom raspoloženju i izmjeni informacija. Tako je među inim spomenuto, da u području pod UNTAES-om sada ima 35 pravoslavnih svećenika, od toga devetorica u Baranji.
– Kako je poznato, od katoličkih svećenika je ondje za sada samo jedan, u Iloku, a s toga područja prognana su 32 svećenika sa 40 župa (23 u istočnoj Slavoniji i 17 u Baranji). (AJ)