Budi dio naše mreže
Izbornik

SUSRET SOLIDARNOSTI S BANJOLUČKIM KATOLICIMA Europska komisija Justitia et pax u pohodu Banjoj Luci

Zagreb (IKA )

Zagreb, 11. 3. 1998. (IKA) - U prigodi svog posjeta Informativnoj katoličkoj agenciji - Zagreb 10. ožujka, generalni tajnik Europskih komisija Justitia et Pax Victor Scheffers te izvršna tajnica Jagoda Pauković izvijestili su o "Susretu solidarnosti Eur

Zagreb, 11. 3. 1998. (IKA) – U prigodi svog posjeta Informativnoj katoličkoj agenciji – Zagreb 10. ožujka, generalni tajnik Europskih komisija Justitia et Pax Victor Scheffers te izvršna tajnica Jagoda Pauković izvijestili su o “Susretu solidarnosti Europskih komisija Justitia et Pax”, koji će se održati u Banjoj Luci od 13. do 16. ožujka.
Pozadina tog susreta je razgovor između predsjednika njemačke Komisije Justitia et Pax mons. Lea Schwartza i banjolučkog biskupa Franje Komarice, u kojem je biskup Komarca predložio priređivanje susreta s predstavnicima europskih Komisija Justitia et Pax u Banjoj Luci. Cilj toga susreta jest pokazati solidarnost s potlačenim manjinama u Bosni i Hercegovini, privući pozornost javnosti i političara za to pitanje, te poduprijeti daytonski mirovni sporazum. Predsjednik Komisije Justitia et Pax Biskupske konferencije BiH pomoćni sarajevski biskup Pero Sudar, sve je europske Komisije pozvao na sudjelovanje na tom skupu, te ga je u potpunosti podupro. Isto to učinio je i sarajevski nadbiskup kardinal Vinko Puljić u svome govoru na Bledu, u listopadu 1997, pozivajući osobno europske Komisije da prirede taj susret. Generalna skupština Komisija odlučila je da se susret upriliči u ožujku 1998.
Kako stoji u najavi toga susreta, postavljeni su jasni ciljevi kako bi se “javnost upozorila na ljude u BiH, te kako bi se pokazala djelatna solidarnost s ljudima i demokratskim procesima ‘demonstrativnom prisutnošću’ stranih država, s namjerom da se banjolučkoj biskupiji pomogne u njezinim naporima u pomirbi ljudi.” Ciljevi toga susreta su, isto tako, “pokušaj osvrtanja na mirovne i sigurnosne politike pojedinih europskih zemalja u okružju sukoba u nekadašnjoj Jugoslaviji, osmišljavanje budućih oblika zajedničke mirovne politike kao dijela tog osvrta, te rasprava s predstavnicima različitih vjerskih zajednica uključenih u sukob o njihovoj ulozi u procesu pomirenja.”
Sudionici skupa iz Nizozemske, Grčke, Velike Britanije, Portugala, Španjolske, Austrije, Slovenije, Danske, Irske, Norveške, Francuske, Njemačke, Italije i Vatikana, Poljske, Slovačke, Mađarske i Hrvatske, okupit će se u Zagrebu 13. ožujka te će, kako je predviđeno, kratko posjetiti katedralu i grob kardinala Stepinca, zatim u poslijepodnevnim satima krenuti autobusom za Banja Luku, gdje će u večernjim satima imati prvi sastanak.