Susret Stalnog vijeća HBK s višim redovničkim poglavaricama iz Hrvatske
Zagreb (IKA )
Raspravljalo se o pitanjima vezanim uz rad redovnica u crkvenim službama pri čemu je istaknuta potreba očuvanja njihovih specifičnih karizmi koje kao zajednice žive i svjedoče današnjem svijetu i društvu
Zagreb, (IKA) – Susret članova Hrvatske biskupske konferencije s višim redovničkim poglavaricama iz Hrvatske, pod predsjedanjem predsjednika HBK zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, održan je u petak 14. srpnja u Tajništvu HBK u Zagrebu. Susretu je, uz ostale članove Stalnoga vijeća HBK, nazočio i mons. Mile Bogović, gospićko-senjski biskup i predsjednik Vijeća HBK za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života.
U uvodnoj riječi kardinal Bozanić istaknuo je da je ovaj susret vrlo jasan znak unutarcrkvenog dinamizma i nastojanja pri čemu redovništvo svojim specifičnim poslanjem na poseban način obogaćuje Crkvu. Na početku skup je pozdravila i s. Emila Barbarić, predsjednica Hrvatske unije viših redovničkih poglavarica. Istaknula je da su redovnice s velikom radošću prihvatile tu inicijativu predsjednika i svih članova HBK, jer smatra da je to izvrstan put da se ostvari djelotvorna suradnja s biskupima i pravi angažman redovnica u cjelokupnom životu Katoličke crkve u Hrvatskoj.
Biskupi i redovničke poglavarice raspravljali su o pitanjima vezanim uz rad redovnica u crkvenim službama, pri čemu je istaknuta potreba očuvanja njihovih specifičnih karizmi koje kao zajednice žive i svjedoče današnjem svijetu i društvu. Kako bi se što bolje definirali zadaci i odgovornosti odlučeno je da se uspostavi zajednička komisija koja će izraditi prijedlog nacrta ugovora između redovničke zajednice i crkvene institucije u kojoj redovnica djeluje.
Razgovaralo se o zajedničkoj brizi biskupa i redovničkih zajednica oko promicanja duhovnih zvanja u našoj Crkvi. Istaknuta je iznimna eklezijalna i pastoralna važnost ovoga nastojanja, osobito njegova zajednička dimenzija. Iznesene su i poteškoće oko uključivanja karitatitvnih, socijalnih i odgojnih ustanova Katoličke crkve u pravni sustav Republike Hrvatske prilikom čega se još uvijek nailazi na nejasnoće i određene probleme koji otežavaju rad i normalno djelovanje navedenih ustanova, istaknuto je u priopćenju Tiskovnoga ureda HBK.