Istina je prava novost.

Sv. Lovre svečano proslavljen u Zmijavcima

Misno slavlje predvodio fra Pavao Vučković - Predstavljena knjiga "Sv. Lovro đakon i mučenik" fra Gabrijela Jurišića i s. Bernardine Crnogorac

Zmijavci, (IKA) – Velikim ophodom s kipom sv. Lovre, kojega su okićenog cvijećem do župne crkve ponijeli muževi i mladići u narodnim nošnjama imotskoga kraja, Zmijavci su 10. kolovoza svečano proslavili župnu zavjetnu svetkovinu i blagdan đakona i mučenika prvih kršćanskih stoljeća, koji se u Imotskoj krajini časti od davnina. Mnoštvo vjernika, od kojih svi nisu stali u prostranu crkvu, već su stajali ispred i oko župne crkve, sudjelovalo je u ophodu i u misnom slavlju, koje je u župnoj crkvi Svih Svetih na brdu ponad mjesta, predslavio imotski gvardijan fra Pavao Vučković, zajedno sa zmijavačkim župnikom fra Vinkom Prlićem te dvadesetak svećenika i franjevaca iz imotskog samostana i župa Imotskog dekanata. Propovijedao je fra Pavao, davši sv. Lovru za uzor kršćanskog služenja i svjedočenja, Crkvi potrebnih i za današnje vrijeme. Misu je pjesmom pratio četveroglasni mješoviti zbor pod ravnanjem s. Jasne Kasalo. Nakon prijepodnevne mise, mladi iz mjesnog KUD-a “Zmijavci” pred brojnim gledateljstvom u crkvenom dvorištu otpjevali su i otplesali više narodnih pjesama i kola. Poslijepodne održan je sportski program.

Za proslavu blagdana i župne svetkovine vjernike su u župnoj crkvi od 7. do 9. kolovoza pripravljali župnik fra Vinko, provincijal dr. fra Željko Tolić te imotski gvardijan fra Pavao. U nedjelju je nakon mise u 10 sati u župnoj crkvi održan koncert poznate splitske operne pjevačice Cynthije Housel-Bohis uz pratnju studenata Glazbene akademije. U utorak 9. kolovoza u župi se tradicionalno postilo, a završnicu trodnevnice sa svečanom misom i propovijedi kod zavjetnoga križa na Todorića gradini slavio je gvardijan fra Pavao, zajedno s više imotskih svećenika te s mnoštvom vjernika iz domaće i okolnih imotskih i hercegovačkih župa. Navečer je u župnoj dvorani predstavljena knjiga sinjskog franjevca fra Gabrijela Hrvatina Jurišića i milosrdnice s. Bernardine Crnogorac iz Makarske “Sv. Lovro đakon i mučenik”.