Istina je prava novost.

Svečana akademija u povodu svjetskog obilježavanja 500. obljetnice Dana reformacije

Zagreb, (IKA) – U povodu svjetskog obilježavanja 500. obljetnice Dana reformacije u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu u utorak 31. listopada održana je svečana akademija pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića i gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića.
Organizatori svečane akademije bili su Evangelička (luteranska) Crkva, Protestantska reformirana kršćanska Crkva, Reformatska kršćanska Crkva Mađara, Savez baptističkih Crkava, Evanđeoska pentekostna Crkva, Kristove Crkve, Crkva Božja i Crkva cjelovitog evanđelja. Svečanom činu nazočili su predstavnici drugih vjerskih zajednica, kao i predstavnici društvenog i političkog života Hrvatske. Ovom akademijom Hrvatska se pridružila brojnim državama u Europi i svijetu koje su obilježile ovaj važan dan u svjetskoj povijesti. Na svečanoj akademiji okupili su se predstavnici vjerskog, društvenog i političkog života Hrvatske, te su dodijeljena i posebna priznanja pojedincima koji su svojim radom pridonijeli afirmaciji protestantskih i Crkava reformacijske baštine u Hrvatskoj.
Ministar Dražen Bošnjaković je kao izaslanik predsjednika Vlade RH je podsjetio na podsjetio čestitao zasluge reformacijskih zajednica za razvoj Hrvatske, te ocijenio da je Hrvatska zemlja visokih dosega na području vjerskih slobode i različitosti, što se očituje i u pravnom položaju većeg broja Crkava i kršćanskih zajednica.
Izaslanica Predsjednice RH Renata Margetić Urlić naglasila je zasluge reformacije za razvoj kulturnog i povijesnog identiteta, te podsjetila na veliki doprinos tih Crkava tijekom Domovinskog rata, kada su dopremale mnoge transporte humanitarne pomoći, kao i njihovu pomoć oko izbjeglica primajući ih u svoje domove. Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner istaknuo je kako je Hrvatska jedan od dobrih primjera vjerskih sloboda, te prava svake osobe da slobodno ispovijeda vjeru kao i njene obveze da to isto pravo ne ometa pripadnicima drugih vjeroispovijesti. Biskup Evangeličke Crkve u RH Branko Berić rekao je da su Martin Luther i reformacija unijeli jednu od najdramatičnijih promjena koje je svijet ikada vidio, dali snažne impulse teološkoj i duhovnoj obnovi Crkve, a potom utjecali i na političke, ekonomske i druge prilike u svijetu. Podsjetio je na snažno protivljenje Luthera praksi otkupa grijeha, rekavši: „Praksa koja čini siromaštvo mora biti osuđena, jer ropstvo nije prošlost nego je našlo bolje načine za iskorištavanje radne snage, trgovinu ljudskim bićima, ljudskim tijelima i organima, djecom i ženama, što ja je protivno Božjoj oslobađajućoj ljubavi”.
U završnom govoru, predsjednik Protestantskog evanđeoskog vijeća Giorgio Grlj, pastor Baptističke Crkve Rijeka naglasio je kako je Reformacija „bez obzira na to kako je vrednovali i uz rezultate koje je donijela, istodobno, poput istočnog raskola, ostala i ožiljak na kršćanskom tkivu. I zato ne slavimo nego obilježavamo ono što nas je obilježilo”. Govoreći o izazovima suvremenog svijeta, pastor Grlj je naglasio kako to nisu izazovi rimokatoličkoj, pravoslavnim ili protestantskim Crkvama, već to su „izazovi cijelom kršćanstvu”, stoga je „pred nama budućnost koja je puno svijetlija od prošlosti”.
U povodu 500. obljetnice reformacije posebna priznanja dobili su filolog Alojz Jembrih, sociolog Siniša Zrinščak, teolog Peter Kuzmič, bivši potpredsjednik Vlade RH Goran Granić, te urednici u Religijskome programu Hrvatske radiotelevizije Blaženka Jančić i Augustin Bašić.
U povodu dodjele nagrade, dugogodišnja novinarka i urednica na Hrvatskom radiju Blaženka Jančić rekla je: „Od samih su početaka religijskoga programa na Hrvatskome radiju među prvim suradnicima u religijskim emisijama kao što je emisija Duhovna misao bili i predstavnici protestantskih Crkava. Jedan od prvih bio je tadašnji evangelički biskup Vladimir Deutsch i tadašnji predsjednik Saveza baptističkih Crkava Branko Lovrec te mnogi drugi. Od njih sam kao mlada novinarka učila o bogatstvu različitosti te kako mi novinari tim bogatstvom možemo oplemeniti naše društvo. U programu Hrvatskoga radija stalno pratimo i protestantske Crkve i Crkve reformacijske baštine. Posebno je bogatstvo pluralizam mišljenja i različitost pristupa i stavova o mnogim temama, koji se provlače kroz naše emisije. U uređivanju emisija cilj nam je da teolozi, pastori, svećenici i vjernici mogu izreći svoje mišljenje o različitim teološkim i moralno-etičkim temama, o stvarnosti u kojoj žive, o temama koje dotiču njihov život. Važno je još reći i da njegujemo kulturu dijaloga i međusobnoga uvažavanja. Svoje slušatelje želimo potaknuti da pronađu odgovor na pitanje: ‘Kako ću razumjeti sebe, ako ne razumijem drugoga?’ U tom promišljanju želimo promicati i ekumenska nastojanja i međusobno uvažavanje i poštovanje”.
Urednik na Hrvatskoj televiziji Augustin Bašić rekao je da je „to priznanje meni i kolegama s Hrvatske radiotelevizije koji već godinama promiču religijski pluralizam. Godinama smo radili na razbijanju predrasuda, sve religijske zajednice jednako poštujemo, a reformacija je bila jedan od koraka kojim se Republika Hrvatska uključila u slobodarski svijet Europe”. Priznanja su dodijeljena i Protestantskoj reformiranoj crkvenoj općini Tordinci, Reformatorskoj crkvenoj općini Kneževi Vinogradi i Evangeličkoj crkvenoj općini Legrad. U glazbenom dijelu programa sudjelovali su simfonijski orkestar Oružanih snaga RH, Scifidelity orchestra, Kristina Bjelopavlović Cesar, glasovir i Mihael Majetić, gitara, te Barbara Rinčić, Nives Majetić i Loredana Medan.