Budi dio naše mreže
Izbornik

Svečano predstavljen 300. broj "Naših Ognjišta"

Tomislavgrad

Unatoč svim zabranama, progonima i teškoćama "Naša Ognjišta" prerasla su u mjesečnik, koji danas izlazi u 20 tisuća primjeraka, i čita se ne samo u Hercegovini i Hrvatskoj, već diljem svijeta, napose ondje gdje žive iseljeni Hercegovci

Tomislavgrad, (IKA) – Tristoti broj hrvatskog mjesečnika “Naša Ognjišta”, izdavača župnog ureda u Tomislavgradu, svečano je 3. lipnja predstavljen u dvorani Franjevačkog samostana u Tomislavgradu.

Oko stotinu uzvanika, nekadašnjih i sadašnjih urednika, suradnika, prijatelja i podupiratelja mjesečnika, uzvanika, predstavnika mostarsko-duvanjskog biskupa Ratka Perića don Bože Goluže, hrvatskih gradskih i političkih vlasti, te brojnih franjevaca, biskupijskih svećenika i redovnica, okupili su se na svečanom predstavljanju 300. broja lista, koji je njime navršio i 32. godinu izlaženja, a u svojoj je povijesti prošao kroz mnoge velike teškoće koje mu je zadavao komunistički sustav. “Naša Ognjišta” bila su zabranjivana, morala su čak promijeniti i ime, ali su i nakon zabrane izlazila neko vrijeme s istim sadržajem i porukom, kao Sveta Baština.
U prepunoj dvorani o nastanku, povijesti, porukama, poslanju, tegobama i progonima, koje su podnijeli list i njegovi urednici, prošavši zbog njega komunističke tamnice i mučenja, govorili su hercegovački franjevac, povjesničar fra Andrija Nikić, sinjski franjevac, profesor na sinjskoj Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji i publicist fra Gabrijel Jurišić, novinar i publicist Ivica Mlivončić, a na kraju i sadašnji glavni urednik fra Gabrijel Mioč, tomislavgradski župnik, koji je od prvih dana bio suradnik u stvaranju i napredovanju lista surađivao s pokojnim fra Ferdom Vlašićem, mučenikom vjere i svoga uvjerenja, koji je od posljedica dugogodišnjeg mučenja u komunističkim zatvorima, umro 1995. godine.

On je zamislio i pokrenuo taj list, koji je izlazio najprije kao župni, da bi unatoč svim progonima i teškoćama prerastao u mjesečnik, koji danas izlazi u 20 tisuća primjeraka, i čita se ne samo u Hercegovini i Hrvatskoj, već diljem svijeta, napose ondje gdje žive iseljeni Hercegovci.
Pročitano je i pozdravno pismo jednog od prvih suradnika lista prof. Brune Zorića iz Zadra, koji je zbog Naših Ognjišta također pretrpio progone i zatvor. U iscrpnim izlaganjima obuhvaćena je cijela povijest, poruka i značenje “Naših Ognjišta” za očuvanje vjerskoga, nacionalnog i kulturnog identiteta hrvatskog puka u Hercegovini, koji je u godinama komunističkog sustava bio izložen snažnim političkim pritiscima i odnarođivanju. Fra Ferdo Vlašić i njegovi suradnici, franjevci i mnogi prijatelji, podnijeli su veliki križ i mučeništvo, ali “Naša Ognjišta” su opstala i žive i danas. U drugim, premda ne i boljim životnim i političkim prilikama za Hrvate u Bosni i Hercegovini. I danas ona imaju istu ulogu i poslanje – čuvati i opet ugrožen vjerski, nacionalni i kulturni identitet hrvatskog naroda u Hercegovini, istaknuto je na svečanosti.

Na kraju je svim nazočnima, urednicima, suradnicima, nekadašnjim i sadašnjim, te svim podupirateljima, prijateljima i uzvanicima zahvalio sadašnji glavni urednik fra Gabro Mioč. Program je vodio fra Ante Ivanković, a svečani skup pjesmom je uz pratnju gitare uzveličao poznati mladi tomislavgradski šansonjer Ćipa.