Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Svećenik i euharistija

Teološko-pastoralni tjedan na Teologiji u Rijeci

Rijeka, (IKA) – Ovogodišnja tema Teološko-pastoralnog tjedna u organizaciji Teologije u Rijeci, koji je održan 28. rujna u Velikoj dvorani Teologije pod naslovom “Svećenik i euharistija”, povezala je Svećeničku godinu proglašenu na planu opće Crkve i Euharistijsku godinu u Riječkoj nadbiskupiji. “U Svećeničkoj godini moramo ozbiljno shvatiti poziv Benedikta XVI. na duhovnu obnovu svećenika. Stoga i temu ovog Teološko-pastoralnog tjedna trebamo produbiti i na našim biskupijskim, dekanatskim i župnim susretima kako je i predviđeno. Neka ovo bude početak dubokog promišljanja i kapilarnog rada”, rekao je krčki biskup Valter Župan okupljenim svećenicima na otvaranju. Prema predviđenom programu TPT se na Teologiji u Rijeci održava samo jedan dan, a potom se nastavlja na susretima u biskupijama i na skupovima permanentnog obrazovanja svećenika.
Kancelar Teologije riječki nadbiskup i metropolit Ivan Devčić istaknuo je potrebu stalnog usavršavanja, učenja i formiranja, ne samo u intelektualnom smislu, nego i pastoralnom, duhovnom i ljudskom. “Zovemo se svećenicima po tome što slavimo sakrament euharistije. Pozivam vas stoga da ove teme produbljujete i tako se pripremate za pastoralne izazove u našem vremenu”, rekao je. Predstojnik Teologije u Rijeci dr. Milan Špehar istaknuo je kako Svećenička godina otvara puno tema, a sve su povezane s pastoralom. Ovogodišnja predavanja na Teologiji u Rijeci nastojala su ponuditi odgovore na aktualna pitanja neraskidivog odnosa svećeništva i euharistije.
Dr. Nikola Vranješ govorio je o euharistiji kao središtu svećenikova pastoralnog djelovanja. Koncilski dekret Presbiterium ordinis i dogmatska konstitucija o Crkvi Lumen Gentium ističu kako svećenik vrhunac svoje službe doživljava u euharistiji. Ona je ujedno “izvor pastoralne ljubavi koja je duša cijele svećenikove službe. Euharistija je vrhunac pastoralnog djelovanja i sve bi aktivnosti trebalo povezati s euharistijskim slavljem. No, s druge strane liturgijski se život župe ipak ne smije svesti samo na misno slavlje. Trebao bi se obogatiti i drugim nesakramentalnim liturgijskim formama”, zaključio je dr. Vranješ.
Mr. Ivan Stošić istaknuo je važnost ispravnog shvaćanja euharistije kod vjernika i svećenika te njihovog odnosa u misnom slavlju. “Svako euharistijsko slavlje je djelo Krista svećenika i zajednice Crkve”. Crkva želi kvalitetno sudjelovanje svih vjernika za što je potrebna i edukacija. “Uvjet za mogućnost sudjelovanja vjernika je da svećenici budu učitelji liturgije”. Stošić je objasnio da svaki član Crkve ima udjela u svećeništvu Isusa Krista na temelju krsnog svećeništva. “Ministerijalno svećeništvo koje se dobiva ređenjem, u Crkvi je radi krsnog svećeništva. Bitna crta ređeničkog svećeništva je služenje narodu Božjem”.
Dr. Jerko Valković svećenike je upoznao s pastoralnim mogućnostima radijskog i televizijskog prijenosa mise. “Pastoral prijenosa misa usmjeren je prema bolesnima i nemoćnima. Otvara mogućnosti komunitarnog karaktera i potrebno je promišljati o načinima sudjelovanja onih koji na taj način prate misu”, potaknuo je Valković. Premda se u izravnom prijenosu mise ostvaruje zajedništvo unatoč prostornoj udaljenosti, upozorio je kako ipak slušanje ili gledanje mise ne može u potpunosti zamijeniti odlazak u crkvu.
Dr. Božidar Mrakovčić govorio je o odnosu euharistije i svećeništva u Novom zavjetu. Isus je ustanovivši euharistiju ustanovio i svećenički red, no Djela apostolska šute o tome tko je predsjedao euharistijskim slavljima u prvim kršćanskim zajednicama. Samo se na jednom mjestu navodi da je sv. Pavao predvodio slavlje prvog dana u tjednu. “To što u Novom zavjetu nema spomena o predvoditeljima ne znači da je ono što je prva Crkva činila kasnije protivno Novom zavjetu”, objasnio je Mrakovčić. Dr. s. Nela Gašpar predstavila je promišljanja o euharistiji pape Benedikta XVI. koji o njoj govori kao o središtu, izvoru i vrhuncu kršćanskog života. U knjizi “Bog je s nama. Euharistija: središte života” kardinal Ratzinger analizira riječi ustanove euharistije na posljednjoj večeri i zaključuje kako je ustanovljenje prethodnica smrti. “Bog u euharistiji želi ljubav koja preobražava čovjeka, koja ga čini sposobnim da prihvati Boga”, rekla je dr. Gašpar objašnjavajući kako je euharistija nužna za spasenje i zajedništvo s Bogom i ljudima.
O recentnim liturgijskim dokumentima koji prikazuju svećenika i euharistiju govorio je mr. Ivan Milovčić, primijetivši kako su o tome objavljeni brojni materijal. Dr. Slavko Zec predstavio je kanonsko-pravne odrednice za svećenike predvoditelje euharistije, upozorivši i na moguće nepravilnosti pri služenju misa. Dr. Franjo Velčić govorio je o Hrvatsko-slovenskom mjesečniku “Sanctissima Eucharistia” koji je izlazio od 1902. do 1911. i “Društvu svećenika klanjaoca” iz čijeg se odnosa prema euharistiji može i danas učiti. Teološko-pastoralni tjedan zaključio je dr. Milan Špehar predavanjem o duhovnosti svećenika pod naslovom “Što činiš, to i živi! Euharistija – izvor svećeničke duhovnosti”. Kod svećeničkog ređenja, dok mu pruža pliticu i kalež, biskup poziva ređenika da živi ono što čini. “Misa se ne obavlja, ne čita, ona se slavi cijelim životom”, rekao je Špehar i podsjetio da euharistija sadrži sve dimenzije ljudskog bića i upućuje na zajedništvo s Bogom i međusobno.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se