Istina je prava novost.

TEOLOGIJA I POVIJEST ODNOSA KATOLIKA I PRAVOSLAVNIH U BiH

Sarajevo, 28. 11. 2000. (IKA/KTA) – U izdanju Vrhbosanske katoličke teologije iz tiska je ovih dana izašla knjiga prof. dr. Tome Vukšića pod nazivom “Mi i oni – siguran identitet pretpostavka susretanja” s teološkim i povijesnim sadržajem na 342 stranice.
Upozoravajući na opasnost da se ostane zatvoren samo u prošlosti te zbog potrebe da se konačno započne novi suživot, knjiga se otvara člankom o potrebi izgradnje povjerenja među katolicima i pravoslavnima koja nema kršćansku alternativu. Potom se u drugom poglavlju, tekstovima koji na svoj način opisuju problematiku srpskih i hrvatskih odnosa na primjeru BiH, analizira dugi proces nestajanja Hrvata i katolika na tom području te alternative koje se danas nameću katolicima. Tekstovi u trećem dijelu proučavaju ta ista pitanja na primjeru nekadašnjih nastojanja sarajevskog nadbiskupa Josipa Stadlera i kruga ljudi oko njega. Teološki dio knjige podijeljen je također u tri cjeline. Prva sadrži dva teksta koji se bave nastojanjima pape Ivana Pavla II. da se nadiđu barem neke podjele i nesporazumi. Sljedeći dio s tri članka posvećen je nekim teološkim pitanjima kršćanskog istoka kao što su: uloga Duha Svetoga, eshatologija i pitanje spoznaje Boga. Sve, na kraju, završava pravim i teološkim člankom o mogućnostima zajedničkog bogoštovlja katolika i pravoslavnih.
Kako sam autor u predgovoru ističe, riječ je o “knjizi koja na svoj način prikazuje i, vjerujem tako dokazuje da na područjima, koja obitavaju Hrvati i Srbi, nije moguće, osim na teorijskoj razini, razdvajati područje narodnih, a često ni političkih međusobnih odnosa, od onih koje se naziva međucrkvenim”. “Razlog takve uvjetovanosti odnosa na ovim dvjema posve različitim stranama, ali i onim ostalima”, ističe nadalje autor, “višestruki su i različiti te najčešće duboko ukorijenjeni u povijesnom pamćenju ovih naroda koji već stoljećima žive ‘na straži’ na jednom od najnervoznijih područja u svijetu. Ono je toliko neuralgična točka da je već davno u svjetskoj misli i literaturi predložak razmišljanja i o najgorim podjelama i zavadama u svijetu. Tako već odavna ima pojava da i neki predsjednici afričkih država, nastojeći u njima spriječiti međuplemenske sukobe, u svojim nastupima govore kako neće dopustiti da im zemlje budu balkanizirane. A uz te lako uočljive razloge, ponekad se na ovim našim stranama radi također o atavističkoj memoriji i strahovima koji su, međutim, posebice po svojim posljedicama jednako realni kao i bilo koje pamćenje. Zbog svega toga, i toliko drugoga, ova knjiga je dijelom povijest a dijelom teologija, ali sva pitanja, kojih se dotiče, izravno su povezana s temom međunacionalnih i međucrkvenih odnosa. Htjela je biti onakva kakav je međusobni život Hrvata/katolika i Srba/pravoslavaca, s koje god da se strane promatra”.
Recenziju knjige su napisala dva profesora ekumenizma u Sarajevu i Zagrebu, dr. Benedikt Vujica i dr. Jure Zečević.