Budi dio naše mreže
Izbornik

Teologija u Đakovu uskoro fakultetska ustanova

Đakovo (IKA/BTU )

Rektorski zbor hrvatskih sveučilišta i ministar znanosti, obrazovanja i sporta dr. Dragan Primorac poduprli projekt uzdignuća Teologije u Đakovu na rang fakulteta i pripojenja Sveučilištu u Osijeku

Đakovo, (IKA/BTU) – Na inicijativu dr. Gordane Kralik, predsjednice Rektorskoga zbora i rektorice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, koja je ove akademske godine domaćin svim sjednicama Rektorskoga zbora (zbora svih hrvatskih sveučilišta), održana je u utorak 22. ožujka radna sjednica Rektorskoga zbora hrvatskih sveučilišta u prostorijama Središnje biskupijske knjižnice i arhiva u Đakovu. Nakon sjednice, koja je bila zatvorena za javnost, u izjavi za novinare rektorica dr. Kralik je rekla kako su svi članovi sjednice Rektorskoga zbora hrvatskih sveučilišta dali podršku projektu uključivanja Teologije u Đakovu kao članice sveučilišta u Osijeku. O samom tijeku procesa dr. Kralik je izjavila: “Mi možemo reći da smo ga skoro priveli kraju, a to je da je kompletan elaborat na valorizaciji Nacionalnoga vijeća za visoku naobrazbu. Manjkaju posljednja dva dokumenta. Nadamo se da će elaborat biti uskoro riješen i nakon toga nam još preostaje finalna suglasnost Vatikana i toplo se nadam da ćemo od ove školske godine imati studije teologije i filozofije u sklopu našega sveučilišta”. Na sjednici je bilo riječi i o politici financiranja fakulteta, upisnoj politici, vanjskoj suradnji koja se odvija na sveučilištima te o provedbi Bolonjskoga procesa na hrvatskim sveučilištima čiji je početak rektorica u izjavi za novinare ocijenila vrlo uspješnim, unatoč određenim problemima.
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta dr. Dragan Primorac u izjavi za novinare govorio je o Bolonjskom procesu pokrenutom u Hrvatskoj, koji, kako je rekao, kasni, ali ga je ocijenio revolucionarnim iskorakom.

Sjednici je prethodio prijem kod đakovačkog i srijemskog biskupa Marina Srakića, kojemu su nazočili ministar Primorac, s predstavnicima resornoga ministarstva, članovi Rektorskoga zbora, predsjednici Nacionalnih vijeća za visoko obrazovanje, za znanost, privremena ravnateljica Agencije za znanost i visoko obrazovanje, prorektori i prorektorice hrvatskih sveučilišta, đakovački i srijemski pomoćni biskup dr. Đuro Hranić i predstojnik Teologije prof. dr. Nikola Dogan.
Pozdravljajući nazočne, biskup Srakić je rekao kako je znakovito da se sjednica rektora hrvatskih sveučilišta održava u Đakovu o 190. obljetnici rođenja i 100. obljetnici smrti Josipa Jurja Strossmayera, biskupa đakovačkog ili bosanskoga i srijemskoga, jednoga od glavnih protagonista osnivanja Hrvatskoga sveučilišta. “Obradovao bi se i biskup Strossmayer ovom časnom zboru rektora svih hrvatskih sveučilišta koja su izrasla iz onog sveučilišta koje je njemu bilo napose na srcu i kad ga je predlagao Hrvatskom saboru i kad se borio u Beču za njegov osnutak i onda kada je odvajao značajna materijalna sredstva za njegovo funkcioniranje”, rekao je biskup Srakić. Istaknuo je, između ostalog, kako je sredstvima grada Đakova i ovoga kraja Strossmayer kao mecena pomagao brojne kulturne pothvate. Kako je snovao, osnivao i podupirao najznačajnije kulturno-znanstvene institucije, od Akademije, Sveučilišta i Galerije slika i preko srednjih škola do pučkih čitaonica. Biskup Srakić je rekao kako i ovaj sastanak potvrđuje da Strossmayerove ideje i nastojanja nisu bila uzaludna, nego da su urodila obilnim plodom. Dijecezanski biskup nazočne je pozdravio i u ime Teologije u Đakovu, najstarije visoko znanstvene ustanove na tim prostorima, koja će sljedeće godine proslaviti 200. obljetnicu svoga neprestanoga djelovanja. “Kroz tih 200 godina naša je Teologija imala niz uglednih profesora koji su je proslavili na raznim područjima prosvjete, kulture, znanosti i teologije. Među njima ističu se književnici: Adam Filipović, Juraj Tordinac, Fran Kurelac, Mato Topalović, Ilija Okrugić Sriemac i Vilim Korajac. Između teologa spomenimo samo Josipa Jurja Strossmayera. Od oko 250 profesora petorica su postali profesori na Zagrebačkom sveučilištu, a dvojica od njih obnašala su i službu rektora Zagrebačkog sveučilišta, to su dr. Ivan Bujanović i dr. Andrija Živković. Profesori Teologije u Đakovu isticali su se kao vrsni predavači, a najčešće i kao znanstveni radnici”, kazao je biskup Srakić. Prema riječima biskupa Srakića kruna Strossmayerovih snova i zasluga bio bi čin uzdignuća Teologije u Đakovu u rang fakulteta i pripojenja Sveučilištu J. J. Strossmayera u Osijeku.
U svom pozdravu dr. Kralik je rekla: “Danas u kući Strossmayera nalazi se cjelokupna elita akademske zajednice na nacionalnoj razini. Danas je uz gospodina ministra ovdje i državni tajnik. Danas ovdje imamo i predsjednike Nacionalnih vijeća za znanost, visoku naobrazbu, pomoćnike ministara, a što je najvažnije imate ovdje šest rektora iz Hrvatske i jednoga rektora iz Bosne i Hrvatske”.
“Danas je na jednom mjestu cijela znanstvena elita Republike Hrvatske. Mogu Vam reći da to nije uobičajeno, čak i kada se nalazimo u Zagrebu ili u ministarstvu. To je jedna velika podrška cijele akademske zajednice moga ministarstva koja čvrsto stoji na putu o kojem ste govorili preuzvišeni oče biskupe”, rekao je na početku pozdravnoga slova ministar Primorac. Kazao je kako se Hrvatska nalazi u jednom vrlo zanimljivom razdoblju u kojem je odabrala put integriranog Sveučilišta, put implementacije europskih pravila u visoko obrazovni školski sustav i na čemu se upravo ovih dana i radi. Prema njegovim riječima, to je vjerojatno jedan od najvećih reformskih procesa koji se u Europi glede visokoga obrazovanja ikada dogodio. “Glede iznimno plemenitog i važnog cilja integracije Teologije u Sveučilište u Osijeku, vi znate da imate i moju i podršku svih ovdje nazočnih. Svi putovi su otvoreni i to je sada pitanje trenutka”, rekao je ministar Primorac.
Nakon prijema gosti su pohodili katedralu, novu zgradu Središnje biskupijske knjižnice i arhiva i Teologiju.