Izjava za javnost Doris Pack, predsjednice Vijeća europskog parlamenta za odnose za zemljama jugoistočne Europe u povodu događanja u Jajcu
Nakon svog boravka u Jajcu 7. kolovoza predsjednica Vijeća Europskog parlamenta za odnose sa zemljama jugoistočne Europe Doris Pack dala je 8 kolovoza sljedeću izjavu za javnost:
Iznenađena uznemiravajućim vijestima o napadima u Jajcu prekinula sam svoj godišnji odmor kako bih otputovala u Banju Luku u Republici Srpskoj. Potom sam s banjolučkim biskupom dr. Franjom Komaricom otputovala u Jajce, koje se nalazi u hrvatsko-muslimanskom dijelu njegove biskupije koja je većinom u srpskom dijelu. Željela sam se na samom mjestu događaja informirati o činjeničnom stanju. Kao prvo, radosna je činjenica da upravo u tom gradu do sada funkcionirao povratak izbjeglica. Pilot programom OHR-a o povratku, više od 400 Bošnjaka vratilo se svojim kućama. Uopće nije bilo problema u zajedničkom suživotu. Gradonačelnik, Gradsko vijeće i policija uistinu su bili zainteresirani za uredan povratak i uspješno su ga poticali. 25. srpnja 1997. dužnosnici obiju strana u Srednjobosanskom kantonu, kojemu pripada i Jajce, dogovorili su organizirani povratak oko 200 tisuća izbjeglica, 50 tisuća Bošnjaka i 150 tisuća Hrvata. Čini se da ipak postoje neke snage koje taj uspješni suživot narušavaju i koji žele onemogućiti provedbu dogovora. Ima li išta jednostavnije od stvaranja prosvjeda i izgreda? Krivi će uvijek biti oni koji ne mogu više izdržati pritisak i koji izlaze na ulice kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo. Pouzdani svjedoci govore o oko 500 Bošnjaka muškaraca koji su krajem prošloga tjedna iz okolnih šuma došli u Jajce i koji su viđeni na ruševinama svojih kuća u kojima se ne može stanovati. Taj dolazak nije bio najavljen ni gradonačelniku ni policiji. To nije bilo u skladu sa službenim organiziranom povratkom koji je bio pismeno dogovoren. Stihijski povratak prijeteći je djelovao na Hrvate koji tamo žive i koji do sada nisu primili nikakvu pomoć pri povratku te niti sami ne znaju kako će tamo preživjeti. Činjenica je da su ostaci porušenih kuća doista spaljeni. No, do sada nema nikakvih dokaza o tome tko je to učinio. Mogli bi to biti Hrvati, no mogli bi to biti i Bošnjaci koji Hrvate rado čine žrtvenim jarcima. Mogli bi to jednako biti i Srbi koji graniče s tim mjestom, a kojima bi bilo u interesu svrnuti pozornost međunarodne zajednice sa svoga nepoštivanja daytonskih sporazuma.- Tko to zna? Čini se kako svjetske agencije o tamošnjim prilikama znaju više od samih stanovnika. Ili je ipak riječ o namjernom širenju dezinformacija i pobuđivanju panike. Kako bi inače njemački povjerenik za izbjeglice, zastupnik u saveznom parlamentu Schlee mogao biti upozoren da ne putuje u Jajce, te ga se svakako htjelo odgovoriti od opasnog putovanja u to mjesto, kako mi je sam kazao u slučajnom susretu. Prema mom sudu ti su napadi započeli od zainteresirane strane i zadaća je međunarodnih snaga otkriti pozadinu istih. Tamošnji odgovorni političari pretpostavljaju da iza tih nesretnih napada ipak stoje oni koji su i putem svjesnih pogrešnih informacija na bosanskohercegovačkom državnom radiju i televiziji pridonijeli napetostima, čime su stvarni počinitelji potaknuti na osvetu.