Budi dio naše mreže
Izbornik

Tribina o prinosu uršulinki odgoju i obrazovanju na području Varaždina

Varaždin (IKA )

300. obljetnica dolaska sestara uršulinki u Varaždin i Hrvatsku

Varaždin, (IKA) – O 300-godišnjem odgojno-obrazovnom djelovanju sestara uršulinki na području grada Varaždina, bilo je riječi na tribini koja je održana u četvrtak 12. lipnja, u Biskupskom ordinarijatu u Varaždinu. O toj je temi u prigodi 300. obljetnice dolaska sestara uršulinki u Varaždin i Hrvatsku, koja se obilježava u tijeku čitave ove godine, govorila s. Klaudija Đuran, arhivarka uršulinskog samostana u Varaždinu. Tribinu je priredilo Hrvatsko katoličko društvo prosvjetnih djelatnika Varaždin, a odazvali su se i članovi ostalih katoličkih udruga.
S. Klaudija podsjetila je na samu utemeljiteljicu uršulinskog reda sv. Anđelu Merici, koja se smatra jednim od najvrsnijih pedagoga i prosvjetitelja svoga vremena. Po dolasku u Hrvatsku, odnosno u Varaždin 1703. godine iz Bratislave, uršulinke su započele s odgojno-obrazovnim radom s mladima i ženama. Već od samog početka, prosvjetnu djelatnost obavljale su kroz internat, vrtić, školu i različite tečajeve. U prvoj polovici 18. stoljeća, gradnjom samostana i crkve, njihov je rad podignut na kvalitetniju razinu, dok je u drugoj polovici 18. stoljeća uređena nova škola s konviktom te je poveljom carice Marije Terezije s radom započela višegodišnja viša škola, koju su polazile, ne samo buduće redovnice, već i ostale, tzv. “vanjske” učenice. Školovanje je bilo gotovo besplatno zahvaljujući pomoći biskupstva i plemstva, prvenstveno obitelji Drašković, dok je gradska uprava u Varaždinu oduvijek bila poprilično nesklona sestrama uršulinkama. Od 1730. do 1946. godine više stotina djevojaka polazilo je uršulinski internat, među njima i mnoge kasnije ugledne javne i društvene djelatnice te supruge poznatih hrvatskih književnika i političara.
U različitim vremenima sestre su djelovale u teškim uvjetima i pod gotovo stalnim napadima svjetovnih vlasti, posebice u doba komunizma, kada je zamro odgojno-obrazovni rad. No, njihov odgoj za bogoljublje, domoljublje i bratoljublje ostavio je dubok trag na prošlost i sadašnjost Varaždina jer njihov se prosvjetni rad ponajprije temeljio na odgoju srca, a tek onda na poučavanju u znanju. Predavačica je ujedno najavila susret nekadašnjih učenica koji će se u prigodi 300. obljetnice održati na Malu Gospu u uršulinskom samostanu u Varaždinu te je pozvala na završno i središnje slavlje, koje će se održati na svetkovinu Krista Kralja.