Budi dio naše mreže
Izbornik

Tribina o socijalnoj etici i pravnoj državi

Zagreb

Tribinu je organizirala zaklada Biskup Josip Lang

Zagreb, (IKA) – U zakladu Biskup Josip Lang, koju je Rezidencija Družbe Isusove u Zagrebu utemeljila prije devet mjeseci, dosad se učlanilo 280 podupiratelja fizičkih osoba, 9 pravnih osoba i oko 200 duhovnih članova, koji podupiru Zakladu molitvom i žrtvama.

Zakladu, čija je svrha trajno pružanje novčane i drugih oblika potpore starim, nemoćnim i bolesnim osobama te osnivanje staračkih domova obiteljskog tipa, pomažu i donatori, dosad najveća donacija iznosila je 25.000 kuna, a slijedi financijska potpora Ćire Blaževića, koji je uplatio 20.000 kuna. Putem govornog automata Zaklade 060 808 808 u mjesec dana prikupljeno je oko 3.600 kuna. Izvijestio je to predsjednik Zaklade dr. o. Mijo Nikić na tribini o socijalnoj etici i pravnoj državi koja je održana u srijedu 9. travnja u Rezidenciji Družbe Isusove u Zagrebu.

Isusovački provincijal dr. o. Ivan Macan govorio je o čovjeku i njegovu dostojanstvu te je istaknuo da nema civilizirane države koja u Ustavu nema članak o poštivanju ljudskih prava, a s druge strane, može se utvrditi da nema države koju se ne bi moglo optužiti da pod nekim vidikom i u nekom obliku ne krši ljudska prava. Spomenuo je različita mišljenja i tumačenja ljudskih prava na Zapadu i Istoku. Prema riječima dr. Macana, čovjekovo dostojanstvo temelj je ljudskih prava, a izraz ljudsko pravo zapravo je pleonazam, jer izvan čovjeka nema prava. Govorio je također o pojmu prava koji je povezan s ograničenjem ljudske slobode te o odnosu naravnoga i pozitivnog prava koje valja pomiriti.

Pozitivno pravo se izvodi iz naravnog prava i ono postaje mjerilo za svaki pozitivni zakon. Čovjek je u svojim zahtjevima nužno ograničen, jer svako pravo kao svoj korelat ima i dužnost i zahtijeva poštivanje druge osobe i njegovih prava, kazao je. Kao konačno ograničenje čovjekovih prava naveo je Božji zakon, koji ne sputava čovjeka u razvoju, nego ga štiti od samouništenja. Profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu dr. Vjekoslav Miličić iznio je načela ćudoređa i deontologije pravne profesije. Kao bitno načelo pravničke profesije naveo je neporecivu skrb o ljudskim slobodama i pravima. Drugo važno načelo je da ukoliko se sukobe ćudoredno deontološko i pravno, a pravo se pokaže kao nemoralno, uvijek treba izabrati ćudoredno deontološko. I treće važno načelo je da nikada izbor sredstava ne smije zanijekati vrijednost cilja.

Odvjetnik i član uprave Zaklade Josip Kustić osvrnuo se na etiku u odvjetništvu, ocijenivši da je za odvjetnika najvažnije pitanje kako pružiti stranci pravu pomoć bez želje za vlastitom promocijom. Naveo je također niz pozitivnih primjera u odvjetništvu, ali je upozorio i na negativnosti, spomenuvši odvjetnike koji svoj autoritet postižu čestim pojavljivanjem u medijima, razgovor skreću na svoje aktualne spise, nekorektno se ponašaju prema kolegama u emisijama i tako utječu na rad suda i javno mnijenje, u sudnici maltretiraju svjedoke te nelojalno uzimaju kolegama stranke. Vezano uz te probleme, kazao je da ne treba ostati pasivni promatrač, nego bi svi odvjetnici trebali više sudjelovati u radu Hrvatske odvjetničke komore.