Budi dio naše mreže
Izbornik

TURSKA: VIćE PRAVA RELIGIOZNIM MANJINAMA "Usvajanjem nove demokratske reforme Turska đe biti jedina demokratska i lai~ka zemlja, mešu 52 muslimanske zemlje"

Pariz (IKA )

Pariz, 27. 6. 1995. (IKA) - Turska premijerka Tansu Ciller najavila je u sklopu parlamentarnog skupa Zapadnoeuropske Unije (WEU) u Parizu, koja je, od ove godine, i Turska ~lanica, da đe njezina zemlja viče uvažavati etni~ke i religiozne manjine. Ciller

Pariz, 27. 6. 1995. (IKA) – Turska premijerka Tansu Ciller najavila je u sklopu parlamentarnog skupa Zapadnoeuropske Unije (WEU) u Parizu, koja je, od ove godine, i Turska ~lanica, da đe njezina zemlja viče uvažavati etni~ke i religiozne manjine. Ciller je pokazala optimizam da đe turski parlament dvotređinskom veđinom (300 glasova) prihvatiti ustav, a u protivnom referendumom đe se ispitati mičljenje naroda. Nakon usvajanja ustava drugi korak bi bila decentralizacija vlasti na lokalnim i regionalnim podru~jima, čto bi pomoglo oslobašanju veđeg prostora manjim etni~kim i religioznim skupinama. To bi u isto vrijeme imalo za posljedicu i jasno odvajanje vjere od države u globalu, ali i na lokalnoj razini. Usvajanjem novoga ustava Turska đe biti “jedina demokratska i lai~ka država” mešu 52 muslimanske države. Tređi korak u demokratizaciji bila bi sloboda mičljenja. No, krčđani se joč uvijek u Turskoj osjeđaju ugroženima. U sukobu izmešu države i Kurdske radni~ke stranke (PKK) na jugoistoku zemlje pogošeni su sirski pravoslavni, kaldejski i “nestorijanski” krčđani, koji su načavči se izmešu dvije fronte gotovo u potpunosti protjerani.
U Istambulu ekumenski patrijarh ima svoj Fanar. No, Fanar je, proteklih godina, uvijek bio cilj napada ili demonstracija islamskih fundamentalista ili antigr~kih nacionalista. Turska vlast se protivila čto se ekumenskog patrijarha, u stranim državama, do~ekuje sa svim državni~kim po~astima, i zahtijevala je da Fanar mora biti ~isto turska ustanova s ~isto pastoralnim zadacima za gr~ko-pravoslavne vjernike. Svaka se druga aktivnost patrijarha i patrijarhata odbija, a ~injenica da je patrijarh u isto vrijeme i ~asni poglavar svih pravoslavnih, nije uvažena.
Ćelja za ponovnim otvaranjem patrijarčijskoga teoločkog fakulteta na otoku Kalki i dalje ostaje neispunjena. Gr~kopravoslavni sveđenici za svoje djelovanje u Turskoj trebaju državno dopučtenje. Turske su vlasti nedavno zabranile izlazak iz zemlje armenskome izaslanstvu koje je trebalo putovati na izbore novog Katolikosa Armenske-apostolske Crkve u E~miadzinu.