U Baru otvorena humanitarna izložba Kistom i olovkom protiv siromaštva
Foto: Barinfo // izložba Kistom i olovkom protiv siromastva
Bar (IKA)
Humanitarna izložba radova hrvatskog slikara naive Alojza Horvata i barskih likovnih stvaralaca pod nazivom „Kistom i olovkom protiv siromaštva“ otvorena je u Umjetničkoj galeriji „Velimir A. Leković“ u Baru u četvrtak 23. prosinca, izvijestio je Barinfo.
Izložba je realizirana u suradnji župa Šušanj–Brca–Sutomore i župe Bar, NVO-a Novo Sutomore i Umjetničke galerije „Velimir A. Leković“ (JU Kulturni centar Bar).
Moderatorica otvorenja Ana Čakalović iz NVO Novo Sutomore kazala je da su se okupili s lijepim ciljem – da kroz umjetnost pomognu i „onima koji su bili u većoj potrebi od nas“. Zahvalila je i svim umjetnicima koji su donirali svoje radove za tu priliku.
Jasmina Rabrenović je u ime NVO-a Žene Bara, istaknula da su se okupili na humanitarnoj izložbi radova i aukciji istovremeno, da prikupe sredstva koja će biti namijenjena za Narodnu kuhinju koju vodi ovo udruženje.
„Zahvalne smo ljudima koji čine dobro i šire dobro, zbog kojih opstajemo skoro četiri godine. Večeras se zahvaljujem vama, uvaženi umjetnici, koji bojite život vedrim bojama i darujući emocije prenijete na platna darujete dio sebe. Iza svake od ovih slika mi vidimo lice djeteta ili starog bespomoćnog čovjeka. Vašu pomoć doživljavamo kao tople svjetiljke koje nam obasjavaju put do njih. Mnogo nam znači saznanje da nismo same u pomoći potrebitim, nepoznatim sugrađanima i zahvalne smo u njihovo i naše ime od srca. Svjesne smo da se samo udruženi možemo odazvati pozivima u pomoć kojih je nažalost sve više. U ove blage dane, uoči rođenja Isusa Krista – sina Božjeg, dajemo doprinos utemeljenju njegove riječi i djela, da ljubimo bližnjeg, da sa njima dijelimo radost i tugu, težinu i vedrinu. Neka vam predstojeći praznici donesu zdravlje i sreću, mir i spasenje, a ljubiteljima umjetnosti uživanje u večerašnjoj izložbi“, kazala je Rabrenović.
Predstavnik Uprave za suradnju s dijasporom i iseljenicima Vlade Crne Gore Zoran Đukanović zahvalio je na pozivu i časti da prisustvuje otvaranju izložbe, koja za tu instituciju ima dvostruki značaj.
„Prvo, umjetnost je ono što nas zbližava i budi najfinija osjećanja kod svih nas, tako da spoznaja da smo i mi dijelom doprinijeli tim osjećanjima ispunjava nas ponosom. Drugo, humanitarni rad, tj. čovjekoljublje je najbolja osobina čovjekova. Pomoći drugome u nevolji, to je ljudska dužnost najsvetija. Iz suradnje barskih nevladinih organizacija i Umjetničke galerije „Velimir A. Leković“ proistekla je ova divna izložba i mi smo jako zadovoljni kako je sve to napravljeno. Nadamo se da će korisnici pomoći Narodne kuhinje biti zadovoljniji onim što bude proizvod ove izložbe, a to su donacije od sredstava koja će se dobiti prodajom ovih vrijednih umjetnina“, naveo je Đukanović.
Poželio je da izložba potraje i bude posjećena, da izložene slike pronađu svoje kupce, a Narodna kuhinja izvor novih sredstava za svoj svakodnevni humanitarni rad.
Ravnatelj galerije i kustos izložbe dr. sc. Milun Lutovac istaknuo je da se na kraju jedne prilično burne godine, „kao neka točka, pojavljuje jedna humanitarna izložba koja je višeslojna, koja u sebi krije mnogo različiih značenja, a jedno od osnovnih je taj da čovjek pazi čovjeka“.
„Neobična je priča o siromaštvu, o onome što nas je pokrenulo da napravimo ovu izložbu. Što god smo radili vezano za nju bilo je iskreno i s namjerom da se djela koja su ovdje plasiraju, da se prodaju i budu u domovima onih koji vole umjetnost, a s druge strane da tu ljubav prema umjetnosti pretvorimo u korist koja će se preliti kroz ono elementarno potrebno, a to je jedan obrok u Narodnoj kuhinji koji je neophodan mnogim našim žiteljima. Razmišljajući što da kažem prilikom otvaranja ove izložbe, pomislio sam na jednu neobičnu dimenziju da, pored svih tih velikih turističkih vodiča, pored velikih političkih i geostrateških planova koji se prave ovih dana na našem planetu, još nisam čuo da je netko napravio vodič za siromaštvo. A mislim da bi vodič za siromaštvo najbolje govorio o trenutnom stanju na planetu o svim onim problemima koji nas pritišću, koji nas dovode u jednu neobičnu situaciju da se borimo sami sa sobom i sa svim onim što ovaj svijet, koliko god napreduje, krije u sebi. Onu zamku da se možda nalazi neka tama koja je još uvijek upakirana u onu Pandorinu kutiju“, kazao je Lutovac.
Župnik Sutomora, Brce i Šušanja dr. sc. Dejan Turza službeno je otvorio izložbu.
„Ovo je jedinstveni slučaj da su se žene svih vjera i nacija organizirale da pomognu svima koji su u potrebi i jako mi je drag taj naziv ‚Žene Bara velikog srca za potrebite‘. Žene Bara su prepoznale surovu stvarnost koja je ovdje, ali u toj kreativnoj ljubavi su otvorene da učine na sve moguće načine dobro potrebitima. Slikari uvijek imaju otvoreno srce i dušu za onostrano i da po sponama ljubavi to preoblikuju u ovu stvarnost. Radujem se što sam dio ovog događaja i hvala svima koji ste ovdje prisutni“, istaknuo je don Dejan.
Program je glazbom pratio mladi gitarist Novak Gvozdenović.
Sva sredstva prikupljena na humanitarnoj izložbi biće namijenjena za Narodnu kuhinju NVO-a Žene Bara. Izložba će biti otvorena do 23. siječnja.
Na izložbi su uz djela Alojza Horvata, koja čine osnovu postava, izloženi radovi Muharema Muratovića, Gorana Ćetkovića, Maje Čakalović, Marka Čakalovića, Vlada Iličkovića, Petra Vujoševića, Miluna Lutovca, Dalibora Dada Ćetkovića, Jasmine Ćetković i Danijele Stanković Drobnjak. Posredstvom kulturnog poslenika Vladimira Vlada Lukšića, izložen je rad „Mljekar“ Đorđa Ilića iz 1966. godine.
Alojz Horvat je rođen u Koprivnici u Hrvatskoj. Slikarstvom se počeo baviti vrlo mlad, pod utjecajem oca Josipa, jednog od prvih slikara naive u Podravini. Alojzovo slikarstvo izražava bogat duševni život i nadahnuće koja pokreće osobeni stvaralački čin, što se posebno odnosi na njegove radove nastale u posljednjih nekoliko godina. Alojz Horvat je imao desetak samostalnih i preko 40 kolektivnih izložbi. Član je likovnog udruženja „Podravka 72“, „Kloštranska paleta“ i „Peski art Đurđevac“. U njegovim radovima osjeća se neraskidiva veza sa rodnim podnebljem, rijekom Dravom i pitoresknim životom oko nje.
Na izložbi „Kistom i olovkom protiv siromaštva“, publici je dostupno desetak Horvatovih pastela, iz novijeg ciklusa, zahvaljujući donaciji Uprave za suradnju s dijasporom – iseljenicima i Društva Crnogoraca i prijatelja Crne Gore „Budva“ iz Koprivnice.
Otvaranju su nazočili i ravnatelj Caritasa Crne Gore i koordinator aktivnosti Caritasa Barske nadbiskupije Marko Đelović, predsjednik HGI-ja Adrijan Vuksanović te predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Zvonimir Deković.