Budi dio naše mreže
Izbornik

U Đakovu predstavljen "Hrvatski martirologij XX. stoljeća"

Rijeka

Djelo don Ante Bakovića sadrži 664 biografije žrtava komunističkog režima iz redova klera, redovnica, bogoslova, sjemeništaraca te laika, koji su u poslijeratnom razdoblju mučeni i ubijeni zbog svoje vjere i pastoralnog rada

Rijeka, (IKA/BTU) – U dvorani biskupa Antuna Mandića u Središnjoj biskupijskoj i fakultetskoj knjižnici u Đakovu predstavljen je 13. svibnja “Hrvatski martirologij XX. stoljeća”, kapitalno djelo don Ante Bakovića, glavnog urednika glasila “Narod” te voditelja Hrvatskog populacijskog pokreta. To iznimno povijesno djelo na više od 1100 stranica u koje je don Ante Baković uložio 17 godina mukotrpnoga i predanog rada, napose istraživačkog, predstavili su đakovački i srijemski biskup dr. Marin Srakić, prof. Mirko Ćurić i sam autor. Ovaj “Martyrium Croatiae” sadrži 664 biografije žrtava komunističkog režima iz redova klera, redovnica, bogoslova, sjemeništaraca te laika, koji su u poslijeratnom razdoblju mučeni i ubijeni na neljudski način zbog svoje vjere i pastoralnog rada. Sve biografije obogaćene su iznimno vrijednim starim fotografijama ili portretima čije je prikupljanje bilo osobito teško.
Biskup Srakić predočio je tadašnju političku situaciju u razdoblju nakon II. svjetskog rata, te istaknuo vječnu maksimu “Istina oslobađa”, ali prava istina, poput ove za koju svjedoče navedene žrtve, a ne, kako je rekao, “istina koju su učenici bili prisiljeni učiti u komunističkom režimu, a koja je držala u ropstvu sve narode bivše Jugoslavije”.
Prof. Ćurić istaknuo je mučeništva hrvatskog naroda kroz povijest, te se osvrnuo na knjigu i njezine potresne činjenice. Zaključio je kako mučeništvo nije samo jedna od najvećih odlika Crkve u Hrvata, nego i mjesne Crkve – đakovačke i srijemske, koja je po broju žrtava na trećem mjestu.
Don Anto Baković je izrazio radost što svoju knjigu može predstaviti i u Đakovu u kojem je kao sjemeništarac, bogoslov i uznik proveo 12 godina. Nazočne je upoznao s raznim poteškoćama na koje je nailazio prilikom svoga rada: od zatvorenih vrata, nedostatka pisane literature i fotografija, pa do financijskih poteškoća, budući da nije imao nikakvu novčanu potporu. Istaknuo je činjenicu da su Hrvati prvi u Europi po broju crkvenih žrtava pod komunističkim režimom te za primjer naveo samo neke velike katoličke zemlje koje su u doba komunizma imale tek nekoliko žrtava iz crkvenih redova, ističući tako svu jezu i nasilnost zločinačkog režima koji je vladao u Jugoslaviji. Na pitanje zašto se toliko progonilo baš svećenike, autor smatra da je razlog upravo taj što je hrvatski narod bio osuđen na nestajanje i istrebljenje, a da bi se uništili Hrvati i Katolička Crkva u Hrvatskoj bilo je potrebno uništiti biskupe i svećenike koji su taj narod okupljali, hrabrili i držali zajedno.
Na predstavljanju knjige nazočni su bili pomoćni biskup đakovački i srijemski te generalni vikar za Srijem Đuro Gašparović, kanonici, svećenici, dekan i profesori KBF-a u Đakovu, redovnice, bogoslovi, te brojni Đakovčani i gosti.
Program koji su organizirali Đakovačka ili Bosanska i Srijemska biskupija i Društvo hrvatskih književnika, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, vodila je Irena Šupuković, izvršna urednica i najmlađa suradnica don Ante Bakovića, a u glazbenom dijelu programa nastupio je Katedralni mješoviti zbor pod ravnanjem mo Ivana Andrića.

.