Budi dio naše mreže
Izbornik

"U HRVATSKOJ VOJSCI I POLICIJI RASTE DUHOVNOST"

ika

Glas Koncila: Razgovor s vojnim ordinarijem Jurjem Jezerincom i generalnim vikarom Josipom Šantićem

“U HRVATSKOJ VOJSCI I POLICIJI RASTE DUHOVNOST”

U povodu proglašenja Blažene Djevice Marije Gospe Velikoga hrvatskoga krsnog zavjeta zaštitnicom Vojnog ordinarijata Glas Koncila od 23. srpnja donosi veliki intervju s vojnim ordinarijem Jurjem Jezerincem i generalnim vikarom Josipom Šantićem. Blagdan će se prvi put slaviti u subotu, 5. kolovoza, a zaštitnicu Vojnoga ordinarijata službeno je odobrila Kongregacija za bogoštovlje i sakramente u Vojnom ordinarijatu u Republici Hrvatskoj. Govoreći o osnutku Vojnog ordinarijata u RH biskup Jezerinac rekao je kako je na samom početku agresije na Hrvatsku tadašnji predsjednik dr. Franjo Tuđman pismom kardinalu Franji Kuhariću dao poticaj da se organizira dušobrižništvo među braniteljima za katolike vjernike. Oko 160 svećenika pružalo je duhovnu pomoć braniteljima dijeleći sakramente i slaveći mise na prvim crtama bojišnice. “Godine 1996. između Vlade Republike Hrvatske i Svete Stolice potpisana su 3 ugovora među kojima i Ugovor o dušobrižništvu katolika vjernika u vojsci i policiji. Taj Ugovor, koji je logičan nastavak iskustva iz Domovinskoga rata, zajedno s ostalim dokumentima koji se odnose na Vojni ordinarijat kao što su Apostolska Konstitucija “Spirituali militum curae”, Bula o osnutku Vojnoga ordinarijata u Hrvatskoj te Bula o imenovanju Vojnoga ordinarija, zatim Dekret o potvrdi Statuta, Statut Vojnoga Ordinarijata u RH kao i Pravilnik o ustrojstvu i djelovanju Vojnoga ordinarijata u RH temeljni su dokumenti koji predstavljaju osnovne zakonodavne odrednice po kojima se uvodi i provodi duhovna skrb među vjernicima katolicima u vojsci i policiji”, rekao je biskup Jezerinac.
Mons. Šantić pojasnio je organizaciju Vojnoga ordinarijata u RH: “Proučivši oblike djelovanja drugih vojnih ordinarijata po svijetu, a ima ih danas 33, u Hrvatskoj smo izgradili poseban model, i to tako da postoje vojne kapelanije u rangu Ministarstva obrane i unutarnjih poslova, Vojnoga učilišta i Policijske akademije, zapovjedništva HRZ i PZO te HRM, zapovjedništva zbornih područja, zapovjedništva brigada te zapovjedništava centara za obuku. Predviđeno je 27 stalnih kapelanija u Hrvatskoj vojsci i dvije pri Ministarstvu unutarnjih poslova. No, Ugovor predviđa i svećenike za povremenu ili vremenski ograničenu službu za ona područja koja nisu u rangu spomenutih ustrojbenih jedinica, a imaju veći broj vojnika ili redarstvenika katolika. Mnoge postrojbe traže svećenike, no Vojni ordinarijat osim biskupa i generalnoga vikara nema svojih svećenika nego su svi pozajmljeni na ugovor te ostaju članovi svojih biskupija i redovničkih zajednica, a pastoralno djeluju u vojnoj biskupiji. Do sada su ustanovljene 22 kapelanije, a na jednom mjestu imamo svećenika s #!povremenom i vremenski ograničenom službom#!. Vojna biskupija ima svoje svećeničko i savjetodavno vijeće, a uskoro će imati i pastoralno vijeće”. Biskup Jezerinac istaknuo je kako Vojni ordinarijat još nema svoje sjedište. Gradnja Vojnog ordinarijata započela je 1998. godine, no radovi su obustavljeni u siječnju 2000. godine. Ugovorom se Ministarstvo obrane i Ministarstvo unutarnjih poslova obvezalo da će osigurati materijalne uvjete potrebne za djelovanje Vojnog ordinarijata, prije svega dolično sjedište ordinarijata i njegove kurije te prikladna mjesta za bogoštovlje. Zbog nedovršenosti zgrade uvjeti pastoralnog rada su vrlo teški.
Upitan je li se promijenio položaj Vojnog ordinarijata nakon promjene vlasti u Hrvatskoj biskup Jezerinac rekao je kako dolaskom nove vlasti položaj ordinarijata “nije nimalo u zavidnom položaju”. Istaknuo je kako bi se moglo učiniti više kada je riječ o rješavanju osnovnih stvari kako bi Vojni ordinarijat mogao djelovati. Biskup je zahvalan Ministarstvu obrane i Ministarstvu unutarnjih na suradnji te se nada da će pripomoći posebno u dovršenju izgradnje zgrade Vojnoga ordinarijata. (ika-kj)