Budi dio naše mreže
Izbornik

U povodu 450. obljetnice dolaska sv. Franje Ksaverskog Crkva u Japanu proslavlja "Ksaversku godinu" JEDAN OD NAJVAŽNIJIH DOGAĐAJA JAPANSKE POVIJESTI

Tokijo (IKA )

Tokijo, 3. 9. 1999. (IKA) - U sklopu proslava 450. obljetnice dolaska sv. Franje Ksaverskog na japanski arhipelag (15. kolovoza 1549. u Kagoshimi) u Japan će biti prenesena dragocjena relikvija - desna ruka - tog sveca, priopćilo je generalno tajništvo

Tokijo, 3. 9. 1999. (IKA) – U sklopu proslava 450. obljetnice dolaska sv. Franje Ksaverskog na japanski arhipelag (15. kolovoza 1549. u Kagoshimi) u Japan će biti prenesena dragocjena relikvija – desna ruka – tog sveca, priopćilo je generalno tajništvo Japanske biskupske konferencije. Relikvija će stići 8. listopada i sve do kraja mjeseca bit će izložena u šest japanskih gradova, među kojima u Kagoshimi, Nagasakiju, Hiroshimi i Nahau. Isti je poduhvat priređen 1949. godine u prigodi proslave 400. obljetnice dolaska misionara u Japan.
Crkva u Japanu obljetnicu proslavlja svečanostima pod zajedničkim nazivom “Ksaverska godina”, koja je otvorena 15. kolovoza protekle godine, a zaključit će se 3. prosinca ove godine na blagdan tog sveca zaštitnika misija. U sklopu obljetnice priređuje se niz vjerskih proslava i svečanosti. Tako će 11. listopada biti priređeno hodočašće koje će biti zaključeno svečanim misnim slavljem na kojem će sudjelovati svi japanski biskupi te posebni Papin izaslanik kardinal Edmund C. Szoka. Osim toga, u Kagoshimi je za listopad predviđeno svečano otvaranje nove katedrale posvećene tom svecu. “Dolazak španjolskoga sveca s navještajem Božje ljubavi i milosrđa jedan je od najvažnijih događaja japanske povijesti”, rekao je biskup Kagoshime P. S. Itonaga.
O. Suarez, koji već 40 godina živi u Japanu, smatra da se Crkva u Japanu danas ne treba toliko zauzimati na društvenom području, koliko u naviještanju Evanđelja. “Naravno Japan je danas drugačiji, no temeljni problem ostaje isti: pobijediti smrt. To je problem koji se nastavlja nametati četiri stoljeća kasnije, usprkos znanstvenom napretku. Čemu služe industrija, napredak, tehnologija ako se umire u očaju?” Isusovac stoga poziva svećenike da svjedoče istinu propovijedanjem vlastita života, kako je to činio sv. Franjo Ksaverski.
U tijeku 250 godina vjerskih progona brojni su japanski katolici pretrpjeli mučeništvo. U Japanu dugo vremena nije djelovao niti jedan svećenik: unatoč tome, kada su se francuski misionari krajem proteklog stoljeća uspjeli vratiti u Nagasaki, s nemalim su iznenađenjem otkrili kako se vjera, zahvaljujući prenošenju s koljena na koljeno, uspjela održati.
Prema službenim podacima Japanske biskupske konferencije broj katolika u Japanu iznosi 441.841 što je svega 0,35% od ukupnog broja stanovnika.