U POVODU BLAGDANA SV. MARKA DUHOVNI DANI OBNOVE PLEHĐANA
Slavonski Brod (IKA )
Slavonski Brod, 26. 4. 1995. (IKA) - U povodu blagdana sv. Marka, začtitnika župe i samostana Plehan, franjeva~ki samostan Plehan i Klub Hrvata iz Bosne "Katarina Kotromaniđ" priredili su "Dane Plehana" od 22. do 25. travnja s nizom kulturnih i vjerskih
Slavonski Brod, 26. 4. 1995. (IKA) – U povodu blagdana sv. Marka, začtitnika župe i samostana Plehan, franjeva~ki samostan Plehan i Klub Hrvata iz Bosne “Katarina Kotromaniđ” priredili su “Dane Plehana” od 22. do 25. travnja s nizom kulturnih i vjerskih sadržaja u crkvi Sv. Trojstva u Slavonskom Brodu. “Dani Plehana” prirešeni su s ciljem duhovne obnove izbjeglih vjernika i sa željom da se njeguje zajedničtvo Pleh~ana, te da se upozori na tragediju hrvatskih katolika na tom podru~ju. Stoga je u crkvi sv. Trojstva bila trodnevnica, a na sam je blagdan sv. Marka služena misa koju je predvodio župnik iz Slobodnice Miro Tomas. U subotu, 22. travnja, misu je slavio vikar franjeva~kog samostana Plehan i župnik u župi Korađe fra Ilija Jerkoviđ, u nedjelju, 23. travnja, fra Andrija Zirdum, a u ponedjeljak, 24. travnja, župnik iz Fo~e fra Ivan Mariđ. Za starije Pleh~ane na sam blagdan sv. Marka uprili~en je susret kroz “prakaratursku” blagoslovnu ve~eru.
Uz proslavu blagdana sv. Marka prirešeno je nekoliko kulturnih sadržaja, pa je tako u subotu otvorena izložba slika Nikole Duspare u klausturu Franjeva~kog samostana u Slavonskom Brodu, a nave~er je prirešen okrugli stol “Plehan – povijesne i kulturne teme”. Umirovljeni profesor povijesti s Teoločkog fakulteta u Sarajevu, dr. fra Andrija Zirdum govorio je o Plehanu – stoljetnom krčđanskom, kulturnom i obrazovnom sredičtu zapadnoga dijela Bosanske posavine. Samostan Plehan nalazi se 25 km južno od Slavonskog Broda i tu su franjevci joč u srednjem vijeku imali crkvu sv. Marka. Fra Andrija Zirdum istaknuo je da su franjevci i za vrijeme turske okupacije ostali u Bosanskoj posavini i održali se sve do protjerivanja od srpskog agresora koji je 1992. godine napao Plehan na blagdan sv. Marka. Fra Andrija govorio je takošer i o kulturnoj i prosvjetnoj djelatnosti franjevaca kroz povijest, istaknuvči kako je na Plehanu pokrenut prvi ~asopis sjeverne Bosne “Novi prijatelj Bosne”, u novije vrijeme biblioteka “Slavoznak”, a samostan je imao i vrijednu knjižnicu i arhiv zna~ajan za cijelu Bosansku posavinu. Plehan je posjedovao bogatu likovnu zbirku s oko 600 umjetnina. Gvardijan samostana Plehan, fra Anto Tomas izvjestio je nazo~ne o ~etiri projekta na kojima rade franjevci pod naslovom “Plehan u progonstvu”, a to su idejni projekt o izgradnji nove plehanske crkve i smostana “Plehan – ponovno rašanje”, Centar “Zlatni cekin”, Centar za rehabilitaciju invalida domovinskog rata iz Bosanske posavine u Žakova~koj Breznici i karitativno-humanitarni rad kroz djelovanje udruge “Kruh sv. Ante”.
U sklupu “Dana Plehana” predstavljena je u ponedjeljak uve~er, 24. travnja, knjiga “Sarajevski marlboro” sarajevskog publiciste i književnika Miljenka Jergoviđa.