Istina je prava novost.

U Rijeci predstavljen program čašćenja relikvija sv. Leopolda Bogdana Mandića

Rijeka, (IKA) – Zvona crkvi u gradu Rijeci i brodske sirene pozdravit će u ponedjeljak 18. rujna oko 16 sati dolazak relikvija neraspadnutog tijela sv. Leopolda Bogdana Mandića u kapucinsku crkvu Gospe Lurdske na Žabici gdje je ovaj svetac boravio 1923. godine, od 16. listopada do 11. studenoga. Tijelo će u Rijeci ostati do utorka 19. rujna kada će u Padovu krenuti u 14 sati, najavljeno je na konferenciji za novinare održanoj u kapucinskom samostanu u Rijeci u utorak 12. rujna. Na konferenciji su govorili: fra Eugen Pavlek, gvardijan kapucinskog samostana u Rijeci, fra Nikola Stanislav Novak, voditelj kauze za proglašenje svetim sv. Leopolda Bogdana Mandića i Zoran Nikolić, iz Organizacijskog odbora.
Uz javnosti poznate činjenice iz života sveca koji je 28 dana boravio u riječkom kapucinskom samostanu, voditelj kauze fra Nikola Stanislav Novak otkrio je da sv. Leopold nije bio 12., nego 15. dijete u obitelji. Taj podatak otkriven je tek prije nekoliko godina pronalaskom spisa iz matičnog i župnog ureda u Herceg Novom. Govoreći o Leopoldovom boravku u Rijeci, ali i ljubavi prema hrvatskom narodu istaknuo je kako je u Rijeku došao 1923. biti ispovjednik Hrvata i Slovenaca. No, kako je već bio glasoviti ispovjednik privržen padovanskom narodu, tako su narod, biskupi i svećenici iz Padove tražili njegov povratak. Bili su toliko potreseni njegovim odlaskom u Rijeku da su odmah uputili molbe da se što prije vrati jer ne mogu bez njega. Tako je Leopold, iako se silno radovao dolasku u Rijeku, morao nakon kratkog boravka (28 dana je boravio u Rijeci) vratiti se u Padovu, rekao je fra Nikola.
„Njegovo srce uvijek je težilo da bude na ovoj strani obale, među svojim narodom. Ljudima je u Padovi često govorio da se osjeća kao ptica u krletki, te da je njegovo srce s onu stranu mora.” Također, potkraj Prvog svjetskog rata 1917. i 1918. godine morao je boraviti u zatočeništvu u južnoj Italiji jer je, smatrali su Talijani, ugrožavao svojom prisutnošću u Padovi, ishod I. sv. rata. Iako je u svojoj skromnosti živio povučeno i nije se bavio politikom, nije se htio odreći svoje hrvatske pripadnosti i to je bio razlog zašto Leopold nije mogao ostati ni u Padovi nego su ga poslali u zatočeništvo u južnu Italiju, rekao je fra Nikola. Na kraju je kazao kako se privrženost Leopolda hrvatskom narodu očitovala i kroz njegove riječi: “Krv nije voda!”
Relikvija neraspadnutog tijela sv. Leopolda Bogdana Mandića u Rijeku će doći u ponedjeljak 18. rujna u 16 sati, najavio je gvardijan kapucinskog samostana u Rijeci fra Eugen Pavlek. Program dočeka počet će u 15:30 sati plesom Bokeljske mornarice. Nakon dočeka koji će biti u Ciottinoj ulici, sarkofag će se unijeti u crkvu u kojoj će početi molitveni program.
Svečano euharistijsko slavlje 19 sati predvodit će riječki nadbiskup i metropolit Ivan Devčić. Nakon mise je bdjenje i misa u 23 sata koju će predslaviti povjerenik za sveučilišni pastoral vlč. Marko Šarić, a liturgijsko pjevanje animirati združeni zbor zajednica mladih Riječke nadbiskupije. Crkva će ostati otvorena cijele noći i program bdjenja organizirat će molitvene zajednice i udruge. Također, uz čašćenje tijela sv. Leopolda, vjernici će moći pristupiti sakramentu ispovijedi u kripti crkve Gospe Lurdske (donja crkva), najavio je fra Eugen.
U utorak, 19. rujna od jutarnjih sati bit će omogućena molitva pred relikvijama, dok će prva misa biti slavljena u 6.30 sati. Svečano euharistijsko slavlje u 10 sati predslavi krčki biskup Ivica Petanjak. Ispraćaj i polazak relikvija za Padovu predviđa se oko 14 sati, najavljeno je na konferenciji.
Očekuje se do 50 tisuća hodočasnika te je angažiran i veliki broj volontera, a na snazi će biti posebna regulacija prometa o čemu se detaljnije informacije mogu naći na službenoj mrežnoj stranici Riječke nadbiskupije.
Uz tijelo sv. Leopolda u crkvi će se izmjenjivati članovi različitih molitvenih zajednica i udruga, a sve potrebne informacije mogu se pročitati i na službenoj mrežnoj stranici Riječke nadbiskupije. Nakon konferencije novinari su razgledali soba u kojoj je boravio sv. Leopold Bogdan Mandić.