Istina je prava novost.

U Rimu započeo Svjetski kongres SIGNIS-a

"Slika Crkve moguća je samo s mladima" – poruka SIGNIS-ovog kongresa u Rimu

Rim, (IKA) – “Stvaranje vizija s novom generacijom. Mediji u službi kulture mira”, središnja je tema Svjetskog kongresa SIGNISA, međunarodnog katoličkog udruženja za komunikacije, koji se od danas do petka 28. ožujka održava u Rimu.
Cilj SIGNIS-a je poduprijeti profesionalne medije i katoličke komunikatore kako bi današnju kulturu obasjali svjetlom Evanđelja promovirajući ljudsko dostojanstvo, pravdu i pomirenje. SINGIS je nevladina organizacija koja uključuje članice iz više od 100 zemalja iz cijeloga svijeta, kojima odnedavno pripada i Laudato iz Hrvatske.
I Vatikan je prepoznao SIGNIS kao katoličku organizaciju za komunikaciju, dok je u statusu savjetnika SIGNIS prisutan u UNESCO-u i Vijeću Europe.
Ovogodišnji Kongres u Rimu okupio je više od 300 sudionika iz cijeloga svijeta. Prvotno je bio zamišljen da se održi u Bejrutu, u Libanonu, no tamošnje prilike to nisu omogućile. Sudionike u Rimu pozdravio je predsjednik Papinskog vijeća za sredstva društvene komunikacije mons. Claudio Maria Celli.
U skladu sa zadaćom SIGNIS-a, naglasak je stavio na mlade i kulturu susreta koja povezuje. “Tko komunicira – ide naprijed – poruka je i pape Franje za ovogodišnji Svjetski dan medija”, podsjetio je mons. Celli.
“Prenositi dobru riječ znači biti povezaniji, a povezanost treba pratiti i istinski susret”, istaknuo je mons. Celli slikovito govoreći da to znači ne gledati “život s balkona” već prihvatiti izazove.
“Naš zadatak je stvoriti sliku Crkve – katoličku stvarnost – koja pokazuje suosjećanje, koja je bliska ljudima i koja otvara vrata svima, i još jednom naglašavam – svima”, pozvao je mons. Celli. Pojasnio je da to znači biti aktivan i prisutan komunikator koji preuzima odgovornost za put drugoga. Na kraju je pozvao sudionike da, kad se vrate u svoje zemlje, nastave strpljivo graditi kulturu mira i živjeti kulturu susreta s drugima.
Kongres je otvorio predsjednik SIGNIS-a Augustine Loorthusamy ukazavši na različitost generacija kojima se obraćaju današnji komunikatori stavljajući naglasak na današnju mladež o kojoj Crkva ovisi.
“Budućnost Crkve ovisi o toj generaciji, tzv. selfie generaciji ili ‘pogledaj me’ generaciji i ako ne dopremo do njih neće biti ni Ckve. Trebamo otkriti tko su oni i čime se bave, što ih zanima. Nije ključno pitanje što mi njima imamo reći, nego što oni žele čuti od nas jer ako ne dobiju odgovor od nas, potražit će ga drugdje”, ukazao je Loorthusamy.
Ključnim smatra promjenu komunikacije iz crkvenih krugova prema mladima ističući primjer pape Franje.
“Papa Franjo u svojim obraćanjima nije rekao ništa novo, ali je pokazao veliku poniznost, prenio je riječi u djela, pokrenuo je svijet, uklopio se i probudio ono što nam je svima u srcu”, istaknuo je predsjednik SIGNIS-a.