Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

U tijeku akcija ostvarivanja kumstva u školovanju afričke djece

Akcija se provodi u katedralnoj župi sv. Stošije u Zadru i još nekim gradskim župama do početka došašća kad će se prikupljeni iznosi poslati u Kongo

Zadar, (IKA) – U katedralnoj župi sv. Stošije u Zadru i još nekim gradskim župama u tijeku je akcija poticaja na kumstva u školovanju afričke djece. Katedralni župnik mons. Ivan Mustać pozvao je vjernike koji pohode katedralu, a na misna slavlja u katedralu dolaze i mnogi koji nisu župljani sv. Stošije, da pomognu djelovanje hrvatskih misionara u svijetu školovanjem djeteta u Africi. “Ljudima je to vrlo privlačno i zanimljivo, žele konkretno pomoći potrebne, a puno se može učiniti sa za naše prilike malim iznosom. Mnogi se javljaju. Tko želi školovati jedno dijete s 50 eura godišnje, time plaća osnovno školovanje i jedan obrok koji je često jedini obrok djetetu. Godišnje školovanje srednjoškolca iznosi 100 eura, a jednog studenta 300 eura. Tu akciju provodimo do početka došašća kad ćemo prikupljene iznose poslati u Kongo”, rekao je mons. Mustać. Ističe da je jedna mlada obitelj dala 400 eura i tako platila školovanje djeteta od 1. do 8. razreda, te potiče vjernike na daljnji odaziv. Povod akciji je nedavni boravak u svojoj Franjevačkoj provinciji sv. Jeronima u Zadru hrvatskog misionara fra Ilije Barišića koji u Kongu djeluje 38 godina. Fra Ilija će poslati fotografiju i izvještaj o školovanju djeteta koje su Zadrani pomogli.
Crkva u Kongu je izuzetno živa, brojni su suradnici laici i crkveni pokreti. Kongo je, uz Sudan i Nigeriju, najveća afrička zemlja. Ima 62,5 milijuna stanovnika od čega je katolika 52 posto, a kršćana 58 posto. Ima sedam službenih jezika i još 385 jezika jer je toliko i plemena. Ove su godine franjevci u Kongu imali 17 mladomisnika, rodom Kongoanaca. Posljednjih godina osobito sudjeluju u gradnji srednjih škola. Posljednje četiri godine izgradili su 20 razreda za srednju školu. Veliki problem u tom kraju je nepismenost, 90 posto je nepismenih, kaže fra Ilija koji djeluje u biskupiji Butembo Beni. “Nema škola. Bilo je nekoliko osnovnih škola, no nije bilo srednjih škola. Nužno je trebalo pomoći mladoj generaciji da se uzdigne. Dosad su uglavnom bogataši slali svoju djecu u školu jer školovanje treba plaćati. Sad nastojimo naći kumove, da se baza školuje. Puno je sirotinje i ratne siročadi koji nikad ne bi vidjeli školu da im ne pomažu kumovi”, kaže fra Ilija, ističući da su bogatstvo Konga natalitet, broj djece i zvanja. “Ima djece, vjenčanja, obitelj je lijepo strukturirana. Tu ima i zvanja. Biskupija Butembo Beni ima 256 biskupijskih svećenika a djeluju i drugi redovnici. Od 1985. g. član sam Provincije koju smo osnovali u Kongu, pokrovitelj je sv. Benedikt Afrikanac. To je prvi crnac kojeg je Crkva kanonizirala, franjevac koji je 1589. umro na Siciliji gdje su mu roditelji bili prodani kao robovi. Ne znaju iz koje je zemlje i zato su ga nazvali Benedikt Afrikanac. Ta Provincija ima 153 zavjetovana, 85 bogoslova, imaju svoju filozofiju, teologiju, novicijat, dvije kuće postulata”, rekao je fra Ilija u čijoj su Provinciji u Kongu još samo tri stranca: dva iz Belgije i jedan iz SAD-a. Pomažu ih Crkve iz Europe, Amerike, caritasi, osobito španjolski. Župa Kimbulu, gdje je fra Ilija, primila je najviše pomoći od Provincije sv. Jeronima za gradnju župne kuće koja je prvi franjevački samostan u tom kraju. Pomažu ih i kumovi za djecu, dobročinitelji, samostani poput Male braće u Dubrovniku, Papinska misijska djela iz Zagreba skrbe o gradnji škole. Izgradili su osam razreda, a planiraju još četiri. Oko 630 djece ima kumove. O 22.000 katolika u toj župi brinu tri svećenika.
“Nastojalo se proširivati kontracepcijska sredstava. No, to je protivno kulturi i životu tog naroda s velikim natalitetom. Ti pokušaji nisu uspjeli. Kad nisu uspjeli s ograničenjem nataliteta došle su sekte koje od jutra do mraka napadaju Katoličku Crkvu. Imaju pojačala, propovijedaju po selima, putovima i tržnicama, čuje ih se posvuda u svako doba dana i kritiziraju Crkvu. No, što oni više napadaju, to Crkva više dobiva na ugledu i važnosti”, kaže fra Ilija. Ima puno pljački po župama, samostanima i redovničkim zajednicama. Noću i po sto naoružanih vojnika opljačka župnu kuću. Česte su i pljačke na cestama, problem su i djeca vojnici. One koji ne idu u školu, u unutrašnjosti i selima, odvode u vojnike. “U mojoj župi Kimbulu u dvije kapelanije ove godine nije bilo škole jer su vojnici odveli svu djecu u šumu”, kaže fra Ilija. Od 52 biskupije svi su biskupi domaći. Po strukturi i broju biskupa, svećenika i redovnika ta Crkva ima budućnost. “Vrlo je važno evangelizirati čovjeka u dubini, njegov mentalitet, svakidašnji život. Crkva u Africi je stara sto godina; 2006. g. u istočnom dijelu Konga slavili smo stotu obljetnicu dolaska prvih misionara. Njihov mentalitet je vrlo prikladan za primanje katoličke vjere i sakramentalni život. Bio je zanos misionara, socijalno uzdizanje naroda preko škola, karitativno djelovanje Crkve preko bolnica. Crkva je brinula o najmanjima, bolesnima, odbačenima, hendikepiranima, gubavima. To je Crkvi dalo elan i snagu. Ali, to mora biti Duh Sveti koji vodi. Čovjek je zadivljen. Iz tih banana, šume, iz tih koliba, kako Gospodin pozove djevojke i mladiće za zvanja. Od 1960. do 1975. g. u Hrvatskoj je bilo puno zvanja. I povijesne i političke okolnosti utječu na život Crkve. Crkvi nikad neće naškoditi progonstvo i opozicija. Crkvi škodi privilegij u društvu, bogatstvo koje postaje teret Crkvi i razara je iznutra. To je starost Crkve u Europi. No, s tog starog stabla sigurno će cvasti drugi cvatovi. To su pokreti o kojima i papa govori i daju novi polet Crkvi. To je kvasac koji će društvu dati smisao života. Amorfna masa gubi smisao za život, ideale, za ono što je dobro i čini više čovjekom, što izgrađuje i uzdiže. Zato će taj kvasac u Crkvi u Europi tijestu dati vrednote. Ne bih rekao da Crkva stari i umire, nego ima povijesni tijek, gledajući kroz povijest spasenja. Crkva je djelo Duha Svetoga i onda se ne treba bojati. Crkva ima svoju budućnost jer je vodi Duh Sveti. Crkva nikad neće ostarjeti”, poručio je fra Ilija Barišić.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se