Učestalo kršenje prava katolika u BiH
Sarajevo (IKA )
Kantonalni sud u Sarajevu donio presudu prema kojoj vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić gubi dio rezidencije koja je u vlasništvu Nadbiskupije vrhbosanske od njezine izgradnje, punih 110 godina
Sarajevo, (IKA) – Kantonalni sud u Sarajevu donio je presudu prema kojoj vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić gubi dio rezidencije koja je u vlasništvu Nadbiskupije vrhbosanske od njezine izgradnje, punih 110 godina. Naime, stan u zgradi Nadbiskupije sada se dodjeljuje supruzi doušnika bivše Službe državne bezbednosti (SDB) iz Beograda Fadila Smajlovića, koji je nasilno, dopuštenjem komunističkog režima u bivšoj Jugoslaviji, uzurpirao taj dio rezidencije.
Fadila Smajlovića bivši komunistički režim nasilno je uselio u taj stan radi špijuniranja Nadbiskupskog ordinarijata. Doušnik Smajlović je, dakle, bez ugovora i bez ikakvog plaćanja stanarine bespravno stanovao u tom stanu punih 20 godina, od 1972. do 1992. godine.
“Budući da rezidencija vrhbosanskoga nadbiskupa nikada nije bila nacionalizirana, spomenuti stan pravno je uvijek bio i ostao u vlasništvu Nadbiskupskog ordinarijata”, rekao je u razgovoru za Hrvatski katolički radio kardinal Puljić i dodao kako je prostor uzurpirao režimski sustav i namjestio stanare u prostoru Ordinarijata. Ordinarijat se u doba komunizma borio da ih iseli nudeći im druge stanove, a posljednji je ostao Fadil Smajlović. Zbog toga je cijela kuća bila ozvučena. Kada je jedan stanar iselio, Smajlović je zauzeo i njegov stan te je tako bio u 160 četvornih metara stambenog prostora.
U tijeku rata, Fadil Smajlović odselio je u Istru, “jer je kao službenik beogradske službe sigurnosti znao gdje neće biti stradanja”, ističe kardinal Puljić. Kako o stanarskom pravu nije postojao nikakav ugovor, po pravu vlasnik stana ostaje Vrhbosanska nadbiskupija. Nakon Smajlovićeve smrti svu opremu koja je zatečena u stanu Fadila Smajlovića preuzela je Općina. Njegova obitelj, pak, pokreće proces za otkup toga stana i za stanarsko pravo.
Nakon nekoliko sporova, na kraju Sud u Sarajevu donosi rješenje i presuđuje Smajlovićevu “nasljedniku” pravo na Upravnu zgradu Vrhbosanske nadbiskupije. Kako kaže kardinal Puljić, taj proces je vođen pred Kantonalnim sudom i, navodno, netko je iz toga Suda dolazio k nama nenajavljeno tražeći uvid u stan. No, nisam dopustio takve nenajavljene uvide i dolaske. Zbog toga mi je, navodno, sutkinja poručila: Vidjet će kardinal tko ovdje ima vlast.
I tako je i bilo. Sudska je presuda bila da Smajlović ima pravo na 83 četvorna metra rezidencije. To je besmisleno, da se dio upravne zgrade Vrhbosanske nadbiskupije sudskim putem dodjeljuje nekome tko je u nju nasilno uselio. Vrhbosanski nadbiskup zbog toga je tražio zaštitu: “Međutim, svi se ‘peru’ i kažu da je sve po zakonu. Dakle, po zakonu su nasilno ušli u zgradu, po zakonu nam sada otimaju dio kuće. Zbunjen sam pred tom državom koja ne želi da Katolička Crkva ima jednaka prava s drugima”, rekao je kardinal Puljić.
O tome je kardinal izvijestio i visokoga međunarodnog predstavnika Miroslava Lajčaka, “a on je jednostavno ‘oprao ruke’ tvrdeći da je sve po zakonu”. Tako kardinal Puljić zaključuje da Katoličkoj Crkvi u BiH “po zakonu mogu oteti sve što hoće”. S nepravednom presudom Kantonalnog suda vrhbosanski nadbiskup upoznao je 22. srpnja hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, kao i predsjednika Stranke demokratske akcije Sulejmana Tihića. Komšić je pokazao zanimanje za taj slučaj, jer mu je nerazumljiv pravni temelj za presudu. Tihić je uglavnom ostao suzdržan.
No, stan u rezidenciji Vrhbosanske nadbiskupije nije jedini slučaj nepravde prema Katoličkoj Crkvi u BiH kada su u pitanju materijalna dobra. Crkva u toj zemlji godinama čeka na građevinske dozvole od strane gradskih vlasti za neke projekte, poput one za gradnju crkve na Grbavici ili za gradnju svećeničkog doma uz Bogosloviju u ulici Josipa Stadlera u Sarajevu. Ni u srednjoj Bosni stanje nije ništa bolje. Kardinal Puljić spomenuo je slučaj Travnika: “Sud za ljudska prava davno je presudio da se lokacija na kojoj je gimnazija u Travniku treba vratiti Crkvi. Naime, mi smo dopustili gradnju na našem zemljištu. No, ni nakon šest godina niti jedan akt o tome nije proveden. Niti su nam vratili zgradu niti okoliš, već igraju s nama igru i iscrpljuju naše snage. I to je zapravo politička igra zbog koje neprestano imamo poteškoća”.
U Bugojnu je, pak, obustavljena izgradnja Katoličkog školskog centra, “škole koja može biti samo od koristi svim građanima u ovoj državi”, ističe kardinal Puljić: “U Bugojnu nam gradonačelnik svjesno ometa dobivanje građevinske dozvole”, dodao je.
I dok Bosnom i Hercegovinom dominira pravo jačega, kardinal Puljić kaže da ga ne obeshrabruje takva situacija: “To želim hrabro dati do znanja i vlastima u BiH i Međunarodnoj zajednici. Neću odustati”, poručio je vrhbosanski nadbiskup.