Budi dio naše mreže
Izbornik

UKRAJINA S NESTRPLJENJEM OČEKUJE PAPU

Kijev

Pripreme za Papin posjet Ukrajini od 23. do 27. lipnja, kako prenosi misijska agencija Fides, nastavljaju se ubrzanim tempom unatoč brojnim raspravama u tisku i pravoslavnim krugovima.

Kijev, 20. 6. 2001. (IKA) – Pripreme za Papin posjet Ukrajini od 23. do 27. lipnja, kako prenosi misijska agencija Fides, nastavljaju se ubrzanim tempom unatoč brojnim raspravama u tisku i pravoslavnim krugovima. Predviđa se da će u Kijev vlakovima i autobusima organizirano doputovati nekoliko desetaka tisuća ruskih katolika iz istočne Ukrajine i cijele Rusije. I sami Ukrajinci u Kijevu pokazuju iskreno zanimanje za posjet Svetoga Oca unatoč tomu što se nastavljaju i brojna protivljenja.
Posljednji u nizu prosvjeda protiv Papina pohoda održan je u središtu Kijeva: nekoliko tisuća ruskih svećenika, monaha i vjernika koji se protive Papinu pohodu, u prosvjednoj su povorci prošli ulicama Kijeva te prosvjedovali pred ukrajinskim parlamentom i predsjedničkom palačom. Međutim nitko od predstavnika vlasti nije se želio susresti s prosvjednicima. Tek je apostolska nuncijatura prihvatila primiti predstavnike prosvjednika.
Prosvjedi su bili organizirani nekoliko tjedana unaprijed, nakon što se Teološka komisija kijevske pravoslavne metropolije, vjerna moskovskom patrijarhatu, okupila da bi potvrdila protivljenje pravoslavnih vjernika Papinu putovanju, koje pak ostale pravoslavne jurisdikcije u Ukrajini s radošću pozdravljaju. Razlozi spomenutih prosvjeda vremenom su poprimili sve dramatičnije tonove: od optužbi za “invaziju i prozelitizam” sada se stiglo do navodnih “nasilja i ubojstava” za koja optužuju pravoslavne svećenike i vjernike u Zapadnoj Ukrajini, ne navodeći međutim ni jedan primjer koji bi mogao ukazivati da su optužbe za koje ih terete točne. Učestala je i optužba za “cinizam” na račun katolika, koji se optužuju da žele iskoristiti proturječnosti ukrajinske politike za vlastite interese, istodobno igrajući na kartu nacionalizma i zapadnjaštva, dok moskovsko pravoslavlje očito podupire slavensku liniju ovisnosti o Moskvi. Sve strane međutim, pravoslavni, katolici i političari, izjavljuju da su na strani ponovnog ujedinjenja svih društvenih i duhovnih snaga Ukrajine.
Papin dolazak s posebnim oduševljenjem očekuje pučanstvo Galicije, zapadnog dijela Ukrajine gdje i katolici istočnog i katolici zapadnog obreda prolaze kroz razdoblje istinskog ponovnog procvata, s masovnim sudjelovanjem vjernika u bogoslužjima i obilju svećeničkih i redovničkih zvanja. Važni čimbenik toga procvata predstavlja prinos ukrajinske dijaspore raspršene diljem cijeloga svijeta koja je pružila materijalnu pomoć za ponovnu izgradnju crkvenih struktura te osobito prinos brojnih ukrajinskih svećenika i redovnika iz inozemstva. Oni su omogućili oblikovanje zrelije i čvršće crkvene svijesti što nije bilo moguće ostvariti na ruskim područjima, povjerenim mjesnom kleru koji je još uvijek pod snažnim utjecajem razdoblja sovjetske vladavine ili stranih misionara koji se vrlo teško uspijevaju prilagoditi društvenoj i duhovnoj stvarnosti današnje Rusije.
Prema brojnim promatračima Papin posjet će donijeti dobro cijelome ukrajinskom pučanstvu te konačno upraviti “reflektore” na društvenu i vjersku stvarnost te zemlje i pružiti riječ nade pučanstvu teško kušanom u desetljeću potpunoga gospodarskog zastoja, nesigurnosti u vođenju zemlje i bolnih crkvenih podjela. (i06358sa)