„Uloga vjeroučitelja u pastoralu Roma"
„Uloga vjeroučitelja u pastoralu Roma"
Varaždin (IKA )
Varaždin po drugi puta bio domaćin nacionalnog susreta suradnika u pastoralu Roma
Varaždin, (IKA) – Varaždin, odnosno Varaždinska biskupija, bili su 28. listopada domaćini devetog po redu nacionalnog susreta suradnika u pastoralu Roma. Tema ovogodišnjeg susreta bila je „Uloga vjeroučitelja u pastoralu Roma”, a organizatori su bili Odbor Hrvatske biskupske konferencije za pastoral Roma, kojim predsjeda varaždinski biskup Josip Mrzljak i Povjerenstvo za pastoral Roma Varaždinske biskupije.
Okupljene je uime domaćina pozdravio vlč. Damir Slamek, povjerenik za pastoral Roma Varaždinske biskupije. Potom ih je pozdravio i biskup Mrzljak, koji je pročitao pismo koji je u povodu susreta stiglo od zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića. Varaždinski biskup napomenuo je kako u Varaždinskoj biskupiji živi najveći broj Roma od svih biskupija u Hrvatskoj, njih oko 12.000. „Sigurno da je to jedan izazov za pastoral. Oni se deklariraju kao rimokatolici, ali njihova vjera je površna. Većinom se krste, neki dođu do prve pričesti, a do krizme njih još manje. Rijetki od njih se vjenčaju. Tu je prostor katehizacije i evangelizacije u njihovim naseljima, ali i u svim obiteljima koje žive u župama gdje nema posebnih romskih naselja. To je izazov za svećenike, za sve nas, da im dođemo što bliže i da im budemo pravi navjestitelji evanđelja”, istaknuo je mons. Mrzljak.
Varaždin je već drugi puta domaćin nacionalnog susreta suradnika u pastoralu Roma. Naime, 2010. godine u Varaždinu je održan susret o temi „Sakrament krsta kod Roma”. Veliko je to priznanje, ali i obaveza za sve nas, čulo se na susretu. „Dakako da je to velika obaveza. Prvi naš biskup Marko također je bio povjerenik za pastoral Roma u Hrvatskoj biskupskoj konferenciji i udario je temelje. Čak je pokušao izraditi i udžbenike na romskom jeziku, iako je to jako teško bilo, jer oni imaju više raznih narječja. Važno je da se oni uklope u naše sredine, naše škole, da njihova djeca nauče hrvatski jezik. To je dosta teško, ali važno je naučiti na koji način im pristupiti i katehezirati ih”, poručio je biskup Mrzljak.
Nacionalnom susretu u Pastoralnom centru u Varaždinu prisustvovala je i tajnica Odbora za pastoral Roma HBK s. Karolina Miljak. Istaknula je dva razloga zašto je domaćin baš Varaždin. „Jedan od razloga je taj što Varaždinska biskupija ima najviše Roma na području HBK, a drugi razlog je zato što je prije godinu dana novim predsjednikom Odbora HBK za pastoral Roma postao varaždinski biskup Josip Mrzljak. On k tomu ima jako puno osjećaja za romsku populaciju i ovdje kod vas se jako puno radi s Romima. Cilj ovoga susreta je da okuplja pastoralne djelatnike među Romima, da ih ohrabri, da dijelimo zajednička iskustva. Osim toga, nacionalni susret ima za cilj animirati i čuti, prije svega, vjeroučitelje koji u svojim školama, na području svojih župa, imaju Rome i s njima rade. Možete imati stotinu organizacija, ali ako ne čujete bazu, sve je uzalud i ostaje mrtvo slovo na papiru”, poručila je s. Karolina Miljak.
Na susretu su održana tri predavanja. Najprije je prof. dr. Josip Šimunović sa zagrebačkoga Katoličkog bogoslovnog fakulteta govorio o općoj ulozi i važnosti vjeroučitelja u pastoralu Crkve, istaknuvši da je ta uloga „iznimno važna, možemo reći i nezamjenjiva”. „Vjeroučitelji su visokoobrazovane osobe koje su završile svoj studij na katoličkim učilištima i tijekom studija su se susreli s pastoralnom teologijom i onime što je vezano uz pastoral. Oni su državni i crkveni službenici. Kao takvi sigurno je da ulaze u djelovanje Crkve. Vjeroučitelji se ne mogu samo ograničiti na djelovanje u školi, nego i župnim zajednicama i udrugama. Isto tako, vjeronauk u školi ima svoju pastoralnu dimenziju”, kazao je dr. Šimunović. Zbog svega navedenoga, možemo reći kako su vjeroučitelji produžena ruka Crkve u školama. „Svaki vjeroučitelj koji dolazi u školu dolazi i uime Crkve. Upravo kao crkveni službenik donosi sadržaj katoličkog vjeronauka, ali isto tako nije neki stroj koji će to predati, nego zaista želi da učenici i učenice ne dobiju samo informaciju, nego i kontakt s Kristom i Crkvom. Upravo to vjeroučitelji rade u školi. Stoga i vjeroučitelji koji rade s Romima imaju nezamjenjivu ulogu. Prostor za napredak? Prvo je – biti s njima. Obogaćujuće druženje i zajedništvo gdje Romi mogu primiti mnogo toga od nas, ali i obogatiti nas. U toj sinergiji se mogu organizirati različiti oblici pastorala i suradnje na dobrobit i jednih i drugih”, kazao je dr. Šimunović.
O interkulturalnom odgoju i obrazovanju kroz prizmu vjerskog odgoja govorila je Kristina Čačić, vjeroučiteljica i tajnica Povjerenstva za pastoral Roma Varaždinske biskupije. „Hrvatsko školstvo kroz pluralizam i dijalog njeguje interkulturalnost općenito. Tu se najbolje slažu ciljevi školskog vjeronauka. Zašto? Promocija ljudskog identiteta kroz ljudsku osobnost je izuzetno važna, a kada gledamo romsku manjinu kao specifičnost s obzirom na izazove s kojima se susreću u društvu i kroz odgoj i obrazovanje, onda smo upravo mi vjeroučitelji i suradnici u Crkvi pozvani da kroz školski vjeronauk njegujemo njihovu osobnost te kulturni i vjerski identitet. No, prije svega moramo biti s njima. Socijalna deprivacija je često prisutna u romskim zajednicama, pogotovo kada gledamo područje naše Varaždinske biskupije. To nam daje zadatak da mi koji smo širitelji riječi Božje i svjedoci Uskrsloga Krista moramo doći k njima. Različiti oblici zajedništva i suradnje na župskoj i biskupijskoj razini i kroz školski vjeronauk obvezuju nas da zaista pokažemo kršćansku i bratsku sućut, suosjećajnost i blizinu upravo našoj braći i sestrama Romima”, zaključila je Čačić.
O pastoralnom iskustvu u radu s vjeroučenicima Romima predavanje je održao vjeroučitelj Martin Meštrić iz župe Novo Selo na Dravi. Meštrić već 18 godina radi u Osnovnoj školi Kuršanec, gdje Romi čine oko 77% školske populacije. Radi i kao župni kateheta gdje se također susreće s učenicima pripadnicima romske nacionalne manjine. „Moja iskustva su lijepa unatoč svim poteškoćama na koje nailazimo u vrijeme nastave i župne kateheze. U samoj nastavi problemi su zbog jezične barijere. Iako imaju veliku želju i volju za znanjem, nailazimo na problem zbog nedovoljnog poznavanja standardnog hrvatskog jezika. Zbog toga ne mogu adekvatno pratiti nastavu i kao učitelji se moramo prilagoditi otvorenošću srca, biti im i majka i otac i prijatelj, jer oni su željni pažnje i ljubavi. Na taj način želimo im, uz neke posebne kompetencije, pridonijeti da oni mogu rasti i u vjeri i u znanju. Romska djeca zainteresirana su da čuju riječ Božju i rasti u vjeri. Nažalost, svjedoci smo da se s njima malo radi na pastoralnom planu. Vjeronauk u školi je temelj, a vjeroučitelji tu ulažu mnogo truda, svatko na svoj način. Romi pokazuju interes i žele biti jednaki većinskom stanovništvu što se tiče katoličke vjere. No, u taj rast treba uložiti puno napora i truda”, istaknuo je vjeroučitelj Meštrić.
Susret su glazbeno-scenskim umijećem uveličali članovi Pjevačkog zbora Osnovne škole Petrijanec predvođeni profesoricom Melitom Bastalec, a pridružio im se i katedralni orguljaš mo Višeslav Jaklin.
.