Budi dio naše mreže
Izbornik

USKORO BI OPET MOGLO BITI IZLOŽENO "TORINSKO PLATNO"

Torino (IKA )

Glasovito "Torinsko platno" u koje je, prema predaji, bilo umotano Isusovo tijelo skinuto s križa i položeno u grob, u Italiji poznato kao "Santa Sindone", uskoro bi moglo opet biti izloženo, potvrdio je Nadbiskupski dvor u Torinu.

Torino, 16. 1. 1995. (IKA) – Glasovito “Torinsko platno” u koje je, prema predaji, bilo umotano Isusovo tijelo skinuto s križa i položeno u grob, u Italiji poznato kao “Santa Sindone”, uskoro bi moglo opet biti izloženo, potvrdio je Nadbiskupski dvor u Torinu, a mjesni nadbiskup, kardinal Giovanni Saldarini, “čuvar” platna, napomenuo je da “za sada ne postoji nikakav određeni datum”, ali da se “radi o privremenom izlaganju prije 2.000. godine. Konačnu će odluku donijeti Sveta Stolica, koja je vlasnik platna”.
“Torinsko platno” je posljednji puta bilo izloženo javnosti od 26. kolovoza do 8. listopada 1978. godine u povodu 400. obljetnice prijenosa platna u glavni grad sjevernotalijanske pokrajine Pijemonta, a računa se da ga je vidjelo oko 3 milijuna ljudi iz Italije i inozemstva. Među posjetiteljima je bio i tadašnji krakovski nadbiskup kardinal Karol Woytila. U ovom stoljeću platno je bilo izlagano 1931. godine u povodu vjenčanja Umberta Savojskoga i 1933. za 1900. jubilej Otkupljenja. Stoljećima je bilo u vlasništvu kraljevske kuće Savoja, a 1983. oporukom je Umberta II. prešlo u vlasništvo Svete Stolice.
Crkva platno ne smatra “dokazom Kristova uskrsnuća”, nego “likom muke”, kako je rekao papa Pavao VI, i “drži ga poticajem za vjeru a ne njezinim dokazom”, te je glavna briga Crkve kako platno očuvati od propadanja. Među stručnjacima se sve češće čuju glasovi koji opovrgavaju “točnost vremena nastanka platna”, provjerom učinjenom 1988. godine, ugljikom C14, na temelju čega se je htjelo zaključiti da “Torinsko platno” potječe iz Srednjeg vijeka.