Budi dio naše mreže
Izbornik

Utemeljeno Europsko vijeće vjerskih vođa

Oslo

Vijeće ima 30 članova, po pet predstavnika svake kršćanske vjeroispovijesti i religije te po jedan predstavnik svake od novih vjera u Europi

Oslo, (IKA) – “Kao europske vjerske vođe, zauzimat ćemo se u zajedničkom djelovanju na okončanju sukoba, kako bi iznova potvrdili svoju osudu terorizma, promicali pravednost i mirni suživot među različitim narodima, religijama i tradicijama prisutnim u Europi”, tom svečanom izjavom u Oslu je na poticaj Svjetske konferencije religija za mira (WCRP) 12. studenoga ustanovljeno “Europsko vijeće vjerskih vođa”, prenosi talijanska katolička agencija SIR. Vijeće ima 30 članova, po pet predstavnika svake kršćanske vjeroispovijesti i religije. U sastav u Vijeća su pravoslavni, anglikanci i protestanti, katolici, muslimani, židovi i po jedan predstavnik svake od novih vjera u Europi (hinduizma, budizma, behaizma, sikhizma).
Zamisao da se i na europskoj razini osnuje međureligijsko vijeće javila se na susretu koji je u veljači održan u Parizu, na kojem je, također na poticaj WCRP-a, sudjelovala skupina vjerskih vođa “u užem sastavu”. Bili su nazočni veliki rabin Samuel Sirat, potpredsjednik Europske konferencije rabina, zatim bruxelleski nadbiskup kardinal Godfried Daneels, metropolit Kirill iz Ruske pravoslavne crkve te reis-ul-ulema Mustafa Cerić iz Bosne i Hercegovine.
Čin ustanovljenja novog Vijeća u Oslu zaključen je završnom izjavom u kojoj europske vjerske vođe ističu dugotrajnu borbu svojih zajednica protiv zloupotrijebe religija u raspirivanju etničkih sukoba, kako u Europi tako i u čitavom svijetu. U svojoj se izjavi vjerske vođe osvrću i na proces europskog ujedinjenja i traže od Europske unije da se zasniva na “poštivanju svojih različitosti, a ne kulturalnoj jednoobraznosti”. Posebno zahtijevaju od europskih ustanova “da vode računa o različitosti vjerskih predaja i kultura te glasovima njihovih predstavnika”. Među izazovima europskog kontinenta u tekstu se ističu nezaposlenost i društvena isključivost, problem izbjeglica, porast netrpeljivosti prema strancima, ropstvo žena, novi siromasi. “Ti izazovi”, pišu vjerske vođe, “traže konkretne odgovore”.