Budi dio naše mreže
Izbornik

Varaždin: Predavanje o uzrocima i liječenju neplodnosti

Varaždin

Predavanje je priredilo Hrvatsko katoličko liječničko društvo

Varaždin, (IKA) – U sklopu tribine predavanje “Uzroci i liječenje neplodnosti bračnih parova – metode oplodnje ‘in vivo’” održao je 3. lipnja mr. sc. Žarko Šperanda u Biskupskom ordinarijatu u Varaždinu u organizaciji podružnice Hrvatskoga katoličkog liječničkog društva za Varaždinsku biskupiju. Predavanju su bili nazočni članovi podružnice sa svojim duhovnim asistentom vlč. Josipom Koprekom.
Osvrnuvši se u svome izlaganju na Naputak poštivanju ljudskog života u nastanku i o dostojanstvu rađanja “Donum Vitae” – Dar života, kojeg je 1987. izdao Zbor za nauk vjere Katoličke crkve, dr. Šperanda iznio je postupke potpomognute oplodnje “in vivo”, odnosno postupke u kojima se oplodnja zbiva u prirodnoj sredini, dakle u samom tijelu žene, koje Katolička crkva smatra moralno i etički dopustivima. Naime, s obzirom da Naputak upućuje da se “moralno može dopustiti ako tehničko sredstvo olakšava bračni čin ili mu pomaže da dosegne svoje prirodne ciljeve”, izlagatelj je iznio nekoliko metoda potpomognute oplodnje, a to su inseminacija (unošenje muških stanica u ženske reproduktivne organe), metoda GIFT (uvođenje pripremljenih muških i ženskih stanica) te metoda MAC (uvođenje ženskih stanica u maternicu). Posljednje dvije metode, premda prihvaćene u svijetu, ne provode se u Hrvatskoj, istaknuo je dr. Šperanda, dok se inseminacije obavljaju u privatnim i državnim klinikama. Na žalost, u klinikama se obavljaju i neke metode potpomognute oplodnje “in vitro”, kada se oplodnja zbiva izvan tijela žene, koje Katolička crkva smatra moralno nedopustivima, ali su postale standardnom praksom u liječenju neplodnosti.

Neke studije pokazuju kako danas 10 do 20 posto parova ne može imati djecu zbog različitih uzroka neplodnosti, a posljednjih 30-tak godina bilježi se drastični porast neplodnih parova. Uzroke neplodnosti izlagatelj je svrstao u dvije temeljne skupine ovisno o tome jesu li ili ne povezani sa starenjem. S obzirom da je najoptimalnija generativna dob žena od 21. do 25. godine, a u to doba žene se najčešće posvećuju studiju ili traženju zaposlenja, često se događa da upravo zbog planirane odgode rađanja mnogi parovi kasnije imaju problema sa začećem. Među glavne činitelje neplodnosti ubrajaju se i spolno prenosive bolesti koje su povezane s ranim stupanjem mladih u spolne odnose, te većim brojem seksualnih partnera. Stoga, dr. Šperanda ističe potrebu edukacije mladih o važnosti predbračne čistoće, ali i potrebu ukazivanja na prednosti i nedostatke metoda sprječavanja trudnoće. Stanje plodnosti u bračnih parova može se popraviti prevencijom i liječenjem neplodnosti, kazao je požeški liječnik dodavši da se znatan postotak neplodnih parova može spriječiti predbračnom suzdržanošću od odnosa, bračnom vjernošću te ukoliko se začeće zbiva u optimalnoj generativnoj dobi žene.
Tijekom rasprave istaknuta je potreba upoznavanja šire javnosti s iznesenim podacima i načinima potpomognute oplodnje, koji su moralno prihvatljivi s katoličkog stajališta. Naime, s obzirom da mnogi smatraju kako su sve metode asistirane reprodukcije neprihvatljive, preporučuje se da se bračni parovi o tome informiraju kod svojih svećenika ili katoličkih liječnika, koje također treba uputiti u ovu problematiku.

Inače, uoči predavanja Upravni odbor podružnice HKLD-a dogovorio je da će se redoviti sastanci s predavanjima ili tribinama održavati svakoga prvog ponedjeljka u mjesecu, a nakon ljetne stanke na jesen se planira organizirati već tradicionalan izlet katoličkih liječnika, ovaj put u Požegu.