Budi dio naše mreže
Izbornik

VATIKAN: FORUM SUDIONIKA MIROVNOG SUMMITA U ASIZU

Vatikan

Predstavnici svjetskih religija i kršćanskih Crkava sastali su se u Vatikanu i uoči asiškoga mirovnog skupa, na trosatnom forumu u dvorani Biskupske sinode, poslijepodne 23. siječnja

Vatikan, 25. 1. 2002. (IKA) – Sudionici jučerašnjega međuvjerskog summita u Asizu okupit će se danas još jednom u Apostolskoj palači u Vatikanu na ručku na koji ih je pozvao papa Ivan Pavao II. Predstavnici svjetskih religija i kršćanskih Crkava sastali su se u Vatikanu i uoči asiškoga mirovnog skupa, poslijepodne 23. siječnja na trosatnom forumu u dvorani Biskupske sinode. Sudjelovalo je 180 vjerskih predstavnika, a održano je 28 petminutnih intervenata.
Uz opću zahvalnost Ivanu Pavlu II. za pokretanje toga značajnog pothvata, došla je do izražaja i očita svijest o težini sadašnjih međunarodnih prilika te o zajedničkoj obvezi svih vjeroispovijesti za mir. Najveća skupina koja se javila za riječ bili su muslimani, njih osam, i svi su odlučno opovrgli vezu autentičnog islama i nasilja. O tragediji rata i terorizma govorili su i šintoisti, pripadnici sikha, predstavnici budizma, hinduizma i konfucijanizma.
Svi su se osvrnuli na sukobe koji potresaju svijet poput onoga u Svetoj zemlji i osudili terorizam. Svi smo pogođeni onim što se dogodilo 11. rujna protekle godine, istaknuo je muslimanski predstavnik iz Jordana dr. Kamel Al Sharif, ističući kako je to bio čin protiv svih vjeroispovijesti, koje su utemeljene na ljubavi i poštovanju. U razgovoru za Radio Vatikan također je poručio kako se duh svih vjerskih predaja zasniva na miru i svi proroci pozivaju na mir i bratstvo među ljudima. Dodao je kako mir ipak nije lako ostvariti, osobito u Palestini i otuda i potreba molitve o kojoj su govorili svi vjerski predstavnici. Tako je budist Nichiko Niwano, predsjednik Rissho Kosei Kaija, govorio o molitvi kao velikoj snazi koja može ozdraviti čovjeka te je dodao kako valja priznati razlike ali i otkrivati sve što je svim ljudima zajedničko. Predstavnik zoroastrizma iz Irana govorio je o očišćenju.
Hinduist je, pak, pozvao predstavnike svih vjera da sami sebe kritički preispitaju, osobito u načinu na koji se odnose prema siromašnima. “Usuđujem se reći da je mnogo nas korumpirano, ne živimo načinom koji propovijedamo i bili smo uzrok prolijevanja krvi u povijesti više od bilo koje druge društvene skupine”, kazao Swamiji Agnivesh iz Indije, pitajući “gdje je naš otpor religijskom fanatizmu i nejednakim mogućnostima koji nadilazi puke nedjeljne propovijedi”. Više je predstavnika govorilo o potrebi stvaranja gospodarskih ravnoteža i uklanjanju društvenih nepravdi koje su prvi uzroci sukoba. Svi su se složili u očekivanjima i nadi molitvenoga mirovnog susreta u Asizu. (j01443sd/rv)