Budi dio naše mreže
Izbornik

VEĆ VIDLJIVI PLODOVI VATIKANSKIH PREGOVORA U VIJETNAMU Vijetnamski katolici o novim imenovanjima čuli na radio postajama BBC i Voice of America.

Rim (IKA )

Rim, 10. 3. 1998. (IKA) - Već su vidljivi učinci razgovora između izaslanstva Svete Stolice i vijetnamskih vlasti. Naime, papa Ivan Pavao II. 9. ožujka imenovao je novim nadbiskupom metropolitom Thanh-Phoa Hochimin Villea mons. Jean-Baptistea Pham Minh

Rim, 10. 3. 1998. (IKA) – Već su vidljivi učinci razgovora između izaslanstva Svete Stolice i vijetnamskih vlasti. Naime, papa Ivan Pavao II. 9. ožujka imenovao je novim nadbiskupom metropolitom Thanh-Phoa Hochimin Villea mons. Jean-Baptistea Pham Minh Mana, dosadašnjega pomoćnog biskupa u My Thou. Osim toga, nadbiskupom metropolitom Huea imenovao je mons. Etiennea Nguyena Nhu Thea, dosadašnjega apostolskog upravitelja tog područja. Treće imenovanje bilo je ono kardinala Josepha Pham Dinh Tunga, nadbiskupa metropolita Hanoja na mjesto apostolskog upravitelja Lang Sona i Cao Banga.
Ta su imenovanja plod nedavnog dogovora između izaslanstva Svete Stolice, koje je u Vijetnamu boravilo od 23. do 28. veljače, i vlasti u Hanoju. Na čelu vatikanskog izaslanstva bio je mons. Celestino Migliore, zamjenik tajnika za odnose s državama koji je za Radio Vatikan govorio o stvarnim učincima tog posjeta. “U dužem vremenskom razdoblju uzajamni razgovori između Svete Stolice i Crkve u Vijetnamu nisu bili nikako jednostavni. Zbog toga je godišnji pohod izaslanstva Svete Stolice toj zemlji uvijek jako obradovao tamošnju katoličku zajednicu, koja je na taj način osjetila blizinu i brigu Svetog Oca. Osim toga, bilo je to pružanje potpore i ohrabrenja biskupima, te je tamošnjim vlastima jamčilo volju za dijalogom i suradnjom sa strane Svete Stolice. Nastavit ćemo u tom smjeru”, istaknuo je mons. Migliore, te nastavio: “Poteškoće na koje nailazi Crkva u Vijetnamu prikazali su biskupi u svom pismu vijetnamskom predsjedniku vlade po završetku svojega posljednjeg općeg zasjedanja. Između ostaloga, ljudima na vlasti htjeli su poručiti: katolička vijetnamska zajednica, gledano brojčano, predstavlja 10% vijetnamskog pučanstva. Ne raspolaže velikim materijalnim sredstvima, no posjeduje važne vrijednosti koje može staviti na raspolaganje društva na području duhovnoga i ljudskog promicanja, obrazovanja i pomoći, te očekuje trenutak kada će potpuno slobodno smjeti služiti cijelom narodu.”
Prigodom tog posjeta, izaslanstvo Svete Stolice pružilo je snažnu potporu zahtjevima koje su biskupi iznijeli vlasti u listopadu protekle godine. Oni su zatražili više slobode komuniciranja, više sjemeništa, dozvolu da se u sjemeništa primi više kandidata za svećeništvo, slobodu otvaranja škola, gostinjaca i bolnica koje bi bile u službi ljudima. Predsjednik vijetnamskog Ureda za vjerska pitanja, Le Quang Vinh, izbjegao je dati odgovore na te zahtjeve te izjavio kako će o njima izravno raspravljati vlada. No, u međuvremenu je vlada odbila dati dopuštenje za otvaranje sjemeništa u Thai Binhu, omogućivši istodobno da se bogoslovija u Sajgonu podijeli na teološki i filozofski studij.
Katolici u Vijetnamu za nova su imenovanja mogli saznati samo ako su slušali radijske postaje “BBC World” ili “Voice of America”, jer službenog priopćenja Svete Stolice nije bilo. Tek je kardinal Jozef Tomko, pročelnik Kongregacije za evangelizaciju naroda, poslao brzojavnu čestitku mons. Pham Minh Manu.