Budi dio naše mreže
Izbornik

Velika Gospa u svetištu Majke Božje Remetske

Zagreb

Hodočašće postaje poziv svima nama da iziđemo iz našega ustrajnog, često sebičnog i agresivnog, individualizma, iz ravnodušnosti pred potrebama drugih; postaje poziv da hrabrije i velikodušnije preuzmemo naše odgovornosti i u Crkvi i u društvu, poručio je u propovijedi nadbiskup Bozanić

Zagreb, (IKA) – Na svetkovinu Velike Gospe zagrebački nadbiskup Josip Bozanić predvodio je svečano večernje misno slavlje zajedno s tridesetak svećenika u svetištu Majke Božje Remetske u Zagrebu. Ujedno je blagoslovio oltarnu sliku bl. Alojzija Stepinca.

Osvrnuvši se na evanđeoski odlomak o Marijinu pohodu Elizabeti, nadbiskup je u propovijedi kazao kako nam upravo taj pohod pomaže razumjeti istinsko i čudesno značenje hodočašća. “I mi smo danas, poput Marije, krenuli na put, i mi smo išli prema gorju, prema remetskom brežuljku. U biti mi smo stalno na putu. To je prava istina našega života. Naše putovanje, dakle i naše hodočašće, slika je nečega što definira i samo ljudsko i kršćansko postojanje: čovjek osjeća da je homo viator, putnik”, rekao je nadbiskup. Ako smo na putu, upozorio je, to za sobom povlači neka temeljna pitanja: odakle dolazimo i kamo idemo te koji su naši pravi korijeni i koji je naš istinski cilj? Čovjek je često, prema nadbiskupovim riječima, žrtva jednog ludog proturječja koje izaziva nemir: on hoda, a ne brine se upoznati mjesto polaska i cilj putovanja.

Čovjek hoda, ali upravo stoga jer hoda, ima potrebu za stankom, za mjestom na kojem se može odmoriti, istaknuo je nadbiskup, konstatirajući kako je cilj putovanja, na neki način, kuća, dom, mjesto gdje se osobe okupljaju, jer se ljube, mjesto gdje se rađa i odgaja život, mjesto gdje se susreću radosti i boli, nade i tjeskobe, želje i razočaranja, u kojem se osjeća ozračje sigurnosti i zaštite. Pripomenuo je da ne govori samo o kući u materijalnom smislu, nego o duhovnom ozračju, u kojem se sabiru istinske vrednote kao što su ljubav, život, vedrina, nada, zaštita. Prisjetio se i osoba koje, premda žive u prostranim i luksuznim palačama, nemaju pravoga duhovnog doma.
Nadbiskup Bozanić upozorio je kako su naši gradovi i sredina u kojoj se krećemo bolno označeni anonimnošću. Naravno, nije moguće promijeniti tijek povijesti i razvoj društvenog suživota, ali zauzimanje za veću humanizaciju odnosa posvuda je moguće, a često i nužno: dovoljan je ponekad pozdrav ili osmjeh da bismo nekoj osobi dali vjeru i nadu, poručio je nadbiskup.

Svetkovina Velike Gospe je dan velikog hodočašća hrvatskog naroda prema Marijinim svetištima, ovo je sveti dan za naš narod, za dušu našeg naroda te za vjeru i nadu našeg naroda, istaknuo je nadbiskup. Hodočašće, kako je rekao, postaje poziv svima nama da iziđemo iz našeg ustrajnog, često sebičnog i agresivnog, individualizma, iz ravnodušnosti pred potrebama drugih; postaje poziv da hrabrije i velikodušnije preuzmemo naše odgovornosti i u Crkvi i u društvu. Crkva nas zove, društvo nas treba: ne možemo biti gluhi! Svi bez razlike, posjedujemo talente koje nemamo pravo sakriti i zakopati, talente s kojima moramo raditi, zaključio je nadbiskup Bozanić.