Budi dio naše mreže
Izbornik

VJESNIK ĐAKOVAČKE I SRIJEMSKE BISKUPIJE PROSLAVIO 125. GODIŠNJICU NEPREKINUTOG IZLAŽENJA

Đakovo (IKA )

Đakovo, 14. 12. 1997. (IKA) - Znanstveni skup u povodu 125. godišnjice neprekinutog izlaženja Vjesnika đakovačke i srijemske biskupije priređen je u Đakovu 12. i 13. prosinca. Skup je otvorio đakovački i srijemski biskup Marin Srakić, a nazočne su pozdr

Đakovo, 14. 12. 1997. (IKA) – Znanstveni skup u povodu 125. godišnjice neprekinutog izlaženja Vjesnika đakovačke i srijemske biskupije priređen je u Đakovu 12. i 13. prosinca. Skup je otvorio đakovački i srijemski biskup Marin Srakić, a nazočne su pozdravili uime HAZU-a njegov potpredsjednik akademik Ivo Padovan, uime grada đakovački gradonačelnik dr. Ivo Vrtarić, uime sarajevske bogoslovije dr. Anto Orlovac, uime Franjevačke teologije u Sarajevu dr. Božo Luić te uime Vrhbosanske metropolije dr. Mato Zovkić. Pročitana je i posebna čestitka koju je uime Svetog Oca sudionicima skupa uputio državni tajnik Svete Stolice kardinal Angelo Sodano.
Predavači na skupu obradili su raznoliki i obilni sadržaj glasila đakovačke i srijemske biskupije te povijesno-društvene okvire u kojima je glasilo nastalo. Prvi niz predavanja bio je posvećen razvoju katoličkog tiska u Hrvatskoj i susjednim zemljama. Predsjednik Hrvatskog društva katoličkih novinara i direktor Hrvatskoga katoličkog radija dr. fra Mirko Mataušić govorio je o “Počecima i razvoju katoličkog tiska”. Uslijedila su predavanja Rudolfa Zinnhoblera “Teološko-pastoralne revije u Austriji – povijesni pregled” te Ivana Balte iz Osijeka “Izdanja biskupija i nadbiskupija i crkvenih ustanova u Mađarskoj u tijeku 19. i 20. stoljeća”. U nastavku rada pročitana su predavanja Piotra Žureka iz Katowica u Poljskoj “Razvoj katoličkog tiska u Poljskoj” te Vilima Judaka iz Bratislave “Počeci i razvitak crkvenog tiska u Slovačkoj”. Akademik Padovan izlagao je na temu “Prisutnost društveno-političkih zbivanja u Glasniku/Vjesniku đakovačke i srijemske biskupije”.
Slijedila su predavanja posvećena različitim povijesnim temama vezanim uz nastanak i razvoj Vjesnika. Andrija Šuljak iz Đakova održao je predavanje “Glasnik/Vjesnik đakovačke i srijemske biskupije utemeljen da usmjerava, potiče i bilježi život i djelovanje mjesne Crkve”, biskup Srakić govorio je o “Urednicima i suradnicima Glasnika/Vjesnika 1873-1997” dok je Marko Zovkić iz Sarajeva izlagao na temu “Čitatelji i suradnici Vjesnika iz Vrhbosanske metropolije”. Prilog Rafka Valenčića iz Ljubljane “Vjesnik đakovačke i srijemske biskupije u svjetlu problematike pastoralnih časopisa danas – prema sutra” bio je usredotočen na budućnost glasila đakovačke i srijemske biskupije.
U završnome nizu predavanja razmatrane su pojedine vrste priloga u Vjesniku. Ana Pintarić iz Osijeka u svom je izlaganju govorila o jezičnim osobitostima Vjesnika, dok je Luka Marjanović iz Đakova predstavio biblijske priloge u Glasniku/Vjesniku. Nikola Dogan iz Đakova govorio je o teološkim radovima u glasilu, Jakov Mamić iz Zagreba o “Duhovnosti: izvori – tematika – težišta” dok je Nikola Škalabrin iz Đakova održao predavanje “Pravna pitanja u Glasniku/Vjesniku đakovačke i srijemske biskupije”. “Pastoralne teme u užem smislu u Glasniku/Vjesniku đakovačke i srijemske biskupije” bila je tema predavanja Pere Aračića iz Đakova. Temu katehetskih priloga obradio je Marko Jerković iz Đakova. Posljednja su predavanja održali Andrija Šuljak iz Đakova koji je govorio o povijesnim prilozima u Glasniku dok je o pastoralnim poslanicama biskupa Josipa Jurja Strossmayera objavljenim u Glasniku govorio Antun Čečatka. Posljednje predavanje “Lik svećenika u Glasniku/Vjesniku đakovačke i srijemske biskupije” održao je Đuro Hranić iz Đakova. Skup su priredili biskupski ordinarijat i Teologija u Đakovu u suradnji s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti. Sva predavanja s tog simpozija bit će u cijelosti objavljena u časopisu Teologije u Đakovu “Diacovensia”.