XII. ZASJEDANJE BK BiH Biskupi izrazili žaljenje zbog raskola u HKD "Napredak", zatraživši od Vlade Republike Hrvatske "da ne dopusti ostvarenje takvog nauma"
Mostar (IKA )
Mostar, 19. 2. 1998. (IKA) - U Mostaru je 18. veljače završilo dvodnevno XII. redovito zasjedanje Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, kojemu je predsjedao predsjednik Biskupske konferencije BiH sarajevski nadbiskup kardinal Vinko Puljić. Uz bosa
Mostar, 19. 2. 1998. (IKA) – U Mostaru je 18. veljače završilo dvodnevno XII. redovito zasjedanje Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, kojemu je predsjedao predsjednik Biskupske konferencije BiH sarajevski nadbiskup kardinal Vinko Puljić. Uz bosanskohercegovačke biskupe, na zasjedanju su sudjelovali i apostolski nuncij u BiH Francesco Monterisi, izaslanik Hrvatske biskupske konferencije dubrovački biskup Želimir Puljić, izaslanik Talijanske biskupske konferencije biskup Eugenia Ravignani, generalni vikari biskupija u BiH, vrhbosanske Mato Zovkić, banjolučke Anto Orlovac i mostarsko-duvanjske i trebinjsko-mrkanjske Luka Pavlović, te provincijali franjevačkih provincija, Bosne Srebrene fra Petar Anđelović i hercegovačke fra Tomislav Pervan.
U uvodnom je govoru predsjednik BK BiH kardinal Vinko Puljić istaknuo kako Katolička Crkva u Bosni i Hercegovini podupire nastojanja i prava svih prognanih i izbjeglih da se vrate u svoje domove, a političari trebaju omogućiti da to pravo bude ostvareno u slobodi i sigurnosti. Kardinal se također ponovno založio za jednakopravnost naroda, kultura i vjera u Bosni i Hercegovini što je preduvjet za ostvarenje i održanje pravednoga i trajnog mira u toj zemlji. Predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine zauzeo se i za potpisivanje ugovora između Svete Stolice i Bosne i Hercegovine, kako bi Katolička Crkva u toj zemlji imala mogućnost nesmetanog djelovanja.
Na zasjedanju je bilo riječi i o “pokušaju nedopustiva rascjepa” u Hrvatskom kulturnom društvu “Napredak”, stoji u priopćenju objavljenom po završetku zasjedanja. “Ne ulazeći u razloge i motive, koji su mogli potaknuti mjerodavne i u samoj Vladi Republike Hrvatske da to ozakone”, biskupi su “izrazili svoje zaprepaštenje nad takvim činom”. “Uvjereni da se time nanosi nepredvidiva šteta Hrvatima u BiH koji se bore za opstanak”, članovi BK BiH “zbog posebne i povijesne veze Crkve s tim društvom, traže od Vlade Republike Hrvatske da ne dopusti ostvarenje takvog nauma”, ističe se u priopćenju sa zasjedanja.
Biskupi su razgovarali i o suradnji BK BiH s Hrvatskom biskupskom konferencijom, posebno u svezi s projektom “Raspeta Crkva u BiH”, nakon sličnog projekta, “Ranjena Crkva u Republici Hrvatskoj”. Hrvatskoj biskupskoj konferenciji je upućen i prijedlog o oblicima suradnje i zajedničkim ustanovama, što su ga izradili delegati obiju biskupskih konferencija.
Jedna od tema zasjedanja bilo je i “pitanje ostvarenja programa priprave Velikog jubileja 2000, rad tijela i usvajanje pravilnika o radu nekih vijeća BK BiH” “U ovoj godini povratka prognanika, koja je ujedno i godina Duha Svetoga, biskupi su istaknuli ulogu Duha Svetoga u osobnom rastu te u rastu i obnovi naših vjerničkih zajednica”, stoji u priopćenju.
Biskupi su razmotrili i “stanje i potrebe pastoralnog klera i Crkve uopće na području biskupija u BiH u vremenu poraća i toliko žuđenog povratka i duhovne obnove”, zahvalivši “svemu svećenstvu i pastoralnom osoblju za svu ljubav koju su u ovim teškim vremenima pokazali prema Crkvi i svim ljudima u nevolji, kao i za žrtve kojima su tu ljubav plaćali”. Prisjetivši se svih onih “koji su položili svoje živote, poput nedavno ubijenog fra Vjeke Ćurića”, Crkva u BiH, ističe se u priopćenju, “potvrđuje put svoje vjernosti Kristu i čovjeku kao i ekumensko-dijalošku raspoloživost prema svima s kojima obnavlja ovu našu napaćenu zemlju te svoju karitativno-socijalnu zauzetost u hodu prema trećem tisućljeću”.