Budi dio naše mreže
Izbornik

Zadar: Položen temeljni kamen Nadbiskupske klasične gimnazije

Zadar (IKA )

Ova godina, u kojoj je otvoreno i Zadarsko sveučilište, predstavlja prekretnicu u životu NKG, jer će izgradnja škole omogućiti razvoj primjerene klasične gimnazije, koja će u jednoj smjeni moći primiti i do 270 učenika, istaknuo je nadbiskup Prenđa

Zadar, (IKA) – Gradilište Nadbiskupske klasične gimnazije u Zadru blagoslovio je 22. srpnja zadarski nadbiskup Ivan Prenđa, te je u nazočnosti predstavnika državne, županijske i gradske vlasti s ministrom Ministarstva za javne radove, obnovu i graditeljstvo Radimirom Čačićem, položio temeljni kamen za dogradnju i rekonstrukciju zgrade NKG u Zadru. U svom pozdravu nadbiskup Prenđa istaknuo je kako ova godina, u kojoj je otvoreno i Zadarsko sveučilište, predstavlja prekretnicu u životu NKG, jer će izgradnja škole omogućiti razvoj primjerene klasične gimnazije, koja će u jednoj smjeni moći primiti i do 270 učenika.
Prije pročitane povelje blagoslova gradilišta i polaganja kamena temeljca, kojeg je 9. lipnja u Zadru blagoslovio papa Ivan Pavao II., nadbiskup je poželio da polaznici te škole spajaju “ljudsku mudrost s evanđeoskom istinom” i svjedoče u svom životu “ljudsku i božansku učenost”. Zadarski nadbiskup zahvalio je Vladi RH i resornom Ministarstvu, Županiji i Gradu na financijskom ulaganju, čiji bi se pothvat trebao realizirati u sljedećih dvadeset mjeseci, a ministru Čačiću darovao je u znak zahvalnosti i potpore pothvatu izgradnje Gimnazije, medalju Svetog Oca Ivana Pavla II. Ravnatelj NKG mons. Joso Kokić pozdravio je nazočne uime učenika i djelatnika najstarije odgojno-obrazovne ustanove u Zadarskoj županiji i jedne od najstarijih škola na hrvatskom jeziku u Domovini, rekavši da su um i sâmo intelektualno znanje bez srca “hladni i nedorečeni i ne otkrivaju do kraja smisao života”, a to čini “odgoj srca”, koji govori o smislu čovjekova postojanja. Istaknuo je kako djelatnici NKG-a u suradnji s roditeljima žele učenike uputiti u smislenost i ljepotu života s Bogom, odgajajući mlade ljude na vrednotama Kristova evanđeoskog humanizma i njegove civilizacije ljubavi koja je nadživjela sve civilizacije u povijesti, kako bi mladi pridonijeli izgradnji čovječnosti, kulture i vjere ostvarujući geslo škole: “Zajedno stvarajmo bolji svijet!”. Zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta izgradnju zgrade NKG smatra ulaganjem u znanost i znanje, a to je “najisplativije i najbolje ulaganje”, te je u strogoj povijesnoj jezgri Grada dar Zadru i naraštajima koji će pohađati tu školu. Zamjenik župana Zadarske županije Stanko Zrilić rekao je da se gradnjom NKG sije “sjeme života, vjere i nade”, a ministar Čačić mladima je preporučio stjecanje klasičnoga gimnazijskog obrazovanja, kao pretpostavku viđenja i življenja drugačije hijerarhije životnih vrijednosti, rekavši da se na temeljima hrama nastavlja gradnja “hrama znanja”, što je budućnost Hrvatske. Projekt nadogradnje i rekonstrukcije zgrade NKG izradilo je poduzeće “D&Z” iz Zadra, po nacrtu arhitekta Jose Grškovića. Dio zemljišta za izgradnju ustupio je Grad Zadar na temelju Ugovora o pravu građenja. Izgradnju nove zgrade financira Ministarstvo za javne radove, obnovu i graditeljstvo i Nadbiskupija zadarska. Građevinske radove nadogradnje i rekonstrukcije izvodi poduzeće “Duca” iz Zadra, pod nadzorom poduzeća “Građenica” iz Dugopolja. Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju, nastalu na bogatoj latinskoj i glagoljaškoj baštini, 1725. g. odlučio je utemeljiti zadarski nadbiskup Vicko Zmajević, a njegov nasljednik Mate Karaman 1748. g. otvorio je glagoljaško sjemenište i njegovu školu za izobrazbu glagoljaškog svećenstva. Stvaranjem države Hrvatske 1991. g. gimnaziji je vraćen izvorni naziv, a Ministarstvo prosvjete i športa RH verificiralo je kao gimnaziju s pravom javnosti, koja je do 1998. g. upisivala ograničen broj mladića iz Zadra, a školske godine 2002./2003. dozvolu pohađanja te škole dobile su i djevojke.