Budi dio naše mreže
Izbornik

Zagreb: Misa zahvalnica za izbor pape Benedikta XVI.

Zagreb (IKA )

Misu zahvalnicu hrvatskoga episkopata predvodio je kardinal Bozanić, a propovijedao je biskup Štambuk

Zagreb, (IKA) – Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije kardinal Josip Bozanić predvodio je 11. svibnja u zagrebačkoj katedrali misu zahvalnicu za izbor pape Benedikta XVI. u suslavlju s hrvatskim biskupima okupljenima na proljetnom plenarnom zasjedanju i apostolskim nuncijem u Hrvatskoj nadbiskupom Franciscom Javierom Lozanom. Potičući okupljene vjernike da zahvale Bogu za Benedikta XVI., kardinal Bozanić podsjetio je na velike događaje u Crkvi proteklih tjedana, rekavši da je Crkva živa i ona se očitovala proteklih tjedana te se moglo osjetiti da i svijet osjeća potrebu Crkve i Petrove službe.
Spominjući se smrti pape Ivana Pavla II. i izbora novog pape Benedikta XVI., hvarsko-bračko-viški biskup Slobodan Štambuk u propovijedi je ukazao na velike pozitivnosti, ali upozorio i na negativnosti u pristupu papinstvu i Crkvi. Tako je spominjući smrt pape Wojtyle, podsjetio da su mnogi rekli kako je on bio mirotvorac, volio je ljude, prilazio je malom čovjeku, grlio je djecu, susretao se s velikima i značajnima, pisao pjesme, bio je velik čovjek. Istodobno, kazao je biskup Štambuk, javljali su se i drugi glasovi koji nisu bili previše nježni, govorili su da je bio konzervativac, nije dopustio rastavu braka, svećenicima da se ožene, nije ženama dopustio da budu svećenici. Kad je umro možda su mnogi očekivali da će doći Papa koji će u sljedećih desetak godina svake godine ukinuti barem po jednu od deset zapovjedi Božjih ili kroz sedam godina ukidati jedan po jedan sveti sakrament, slikovito je prokomentirao biskup Štambuk. Govoreći o papi Benediktu XVI., citirao je njegovu rečenicu da je naše vrijeme doba diktature relativizma, što znači, pojasnio je biskup, da je sve dopušteno, i dobro i zlo vrijede jednako, sve vjere su iste, istina i laž idu skupa. Upozoravajući kako to ima posljedicu na ljudskome, društvenom, državnom pa i na europskome planu, biskup je rekao da su onda i oni koji su žrtve i oni koji žrtvuju druge jednaki, i onaj koji razapinje i koji je razapet, i onaj kojemu treba suditi i kojega treba prosuditi su isti.
Ukazujući da je diktatura relativizma pojam koji označava budućnost svijeta, biskup Štambuk rekao je da Crkva mora pronaći pametne izlaze da bi odgovorila na tu diktaturu. Podsjećajući da je u dvadesetom stoljeću pokojni papa Ivan Pavao II. spominjao tri velika zla nacizam, fašizam i komunizam, biskup je upozorio kako mu se čini da je ono što slijedi za vjeru i Crkvu opasnije od komunističkog ateizma jer su dirnuti temelji na kojima počiva svijet, osobito temelji života i temelji dostojanstva čovjeka. Zahvaljujući Bogu za izbor novoga Pape, biskup Štambuk zaželio mu je dug, sretan i blagoslovljen život.